נטרול הגזענות

הפועל באר שבע בממד ערכי
סמל היד של לייק

אינני יודע אם הפרש הנקודות של הפועל באר שבע יביא להכתרתה בשנית .קרוב לוודאי שכן. אבל התופעה המרנינה של הקבוצה זקוקה להארה מכמה נקודות מבט.

ההגמוניה בכדורגל נעה בשלושים השנים האחרונות בין נציגות הערים הגדולות. באורח מפורט יותר בין מכבי חיפה )פעם גם הפועל חיפה(, מכבי והפועל תל אביב ובית"ר ירושלים.

לבאר שבע הייתה עדנה תחת שרביטו של אמציה לבקוביץ. שתי אליפויות רצופות לפני  שלושים שנה .מאז ידעה הקבוצה ימים טובים וטובים יותר, אבל לא הצליחה להעביר את ההגמוניה אליה בשנית.

ברור שללא הבעלות המבורכת של אלונה ברקת, באר שבע לא יכולה הייתה לסכן את מכבי תל אביב העשירה והמנוהלת בסגנון אירופי מתקדם. אבל הקבוצה גיבשה אופי. קהל אוהדים גדול שיוצא עמה גם למשחקי חוץ על כל ססגוניותו. רק לפני שנים לא רבות היה חלק בקהל אוהדיה שהפגין נגדה, תקף את מנהליה ונהג באופן לא ספורטיבי כלפי יריביה. גם לאלונה ברקת היו חבלי בראשית בחינוך הקהל לאהבת המועדון, לאהבת המשחק ולמתן כבוד לזולת.

הקהל הבאר שבעי לא שונה סוציולוגית, תרבותית וחברתית מהקהל הישראלי כולו. גם שם יש דעות פוליטיות שונות .גם שם יש נציגות נכבדה לדעות הימין. אבל קשה למצוא בדל של גזענות בתגובות הקהל הזה.

האוהדים הערבים והבדואים חשים שהם חלק מהמרקם של אוהדי הקבוצה. שחקנים ערבים כמוחמד גאדיר ומהארן ראדי הפכו לחלק אינטגרלי של הקבוצה גם בעיני האוהדים. מהארן ראדי עצמו, שעזב את מכבי תל אביב גם בשל ביטויי גזענות נגדו של חלק מהקהל התל אביבי, הוא יקיר האוהדים ואחד מהשחקנים שמובילים את הקבוצה.

הדברים ראויים לציון כי האווירה הכללית איננה משופעת בסובלנות, ובאר שבע היא דוגמה חיה ליכולת להתנהג אחרת ולהקנות ממד ערכי למשחק הפופולרי. עוד אליפות של הפועל באר שבע תהיה ניצחון נוסף של הפריפריה, שנדמה שהיא נדחקת לשוליים בדומיננטיות של הערים הגדולות. אבל היא תהיה גם ניצחון של הסובלנות ושל הדו-קיום על הפירוד ועל הגזענות.

נעשים מאמצים בין-לאומיים ומקומיים לשרש את גילויי הגזענות ולתת לספורט התחרותי ממד אוניברסאלי וערכי. המערכה על דמותה של מדינת ישראל נמצאת בעיצומה, והיא מתחוללת בזירות פרלמנטריות, עירוניות ותקשורתיות. הפועל באר שבע מהווה דגם ספורטיבי נכון ועל כך ראויה להערכה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

 1. לעוזי ברעם הנכבד,
  ישראל, מבין המדינות המפותחות היא בין הפחות גזעניות.
  האם אתה מכיר את רמת הגזענות בשוודיה, בשווייץ, ביפן – למשל.
  דווקא ישראל היא המדינה הכי סובלת מגזענות – תראה לי איזו עוד מדינה סובלת מדחייה על רקע גזעני יותר מישראל? איזו עוד מדינה נתונה לאיומי השמדה איראניים כמו ישראל?
  איזה עוד צבא היה מתנהג בכפפות של משי לאוכלוסיה שמתוכה יוצאים מחבלים מתאבדים וסכינאים?
  אנא טול קורה מבין עיניך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך