חוזרים לדרך המלך?

בעלים חדשים לקבוצת הכדורגל הפועל תל אביב
שאול אייזנברג
שאול אייזנברג

האחים ניסנוב מובילים קבוצת משקיעים אוהדים שרכשה מבית המשפט את הזכויות על קבוצת הכדורגל של הפועל תל אביב. לכאורה עניין הזוי – חבורת אנשים באמצע החיים מחפשים ריגושים וסיכונים דווקא בקבוצת כדורגל עמוסת בעיות – אבל למעשה מדובר באוהדים מבטן ומלידה, לכן אפשר להבין את סיפור העלילה.

איני מכיר את האחים ניסנוב אישית, לכל היותר אני זוכר אותם כילדים לצד אביהם ניסן ניסנוב. את ניסן הכרתי מקרוב, מקרוב מאוד. כעיתונאי ספורט צעיר סיקרתי בין היתר את קבוצת הכדורגל של הפועל תל אביב, וניסן היה מנהלה. הוא ניהל בו-זמנית את חנות הבגדים שבבעלותו ברחוב אלנבי, בין הרחובות ברנר לבלפור, כמה מאות מטרים מבית ברנר האגדי – אותו בית ההסתדרות בתל אביב ששלטה בהפועל תל אביב.

ומול לבניין הגדול שכן גם הבניין הקטן של הפועל, שם ישבו מזכירי האגודה. הזכור מכולם היה אדוארד סגל, וניסן ניסנוב היה האיש של סגל. יחדיו הם ניווטו את קבוצת הכדורגל בהישגים וגם במאבקי הקיום, והיו כאלה כבר אז. הרי הסתדרות בלי בלגן – דבר כזה לא היה מעולם…

ניסן ניסנוב היה חבר, ישבתי אתו ימים ארוכים במסעדת "צלי זבח" בבית הראשון של רחוב ברנר בואכה אלנבי וליוויתי את פעילותו במשרדי הפועל ובאצטדיון בלומפילד של פעם. שייע פייגנבוים גדל בבית שניצב מרחק עשרות מטרים ממנו.

ניסן ניסנוב, אביהם של צמד האחים שהיום הם הבעלים החדשים של הפועל, היה איש הפועל בלב ובנשמה. אדם נעים וחביב. אם בניו ירשו את אותה אהבה בכל מחיר שרחש לקבוצה (ולא יכול להיות אחרת), הרי שהפועל תל אביב לא תלך לאבדון גם אם יהיו קשיים בדרך. הפועל תשרוד בטעם של פעם, בלי להיכנע לרחוב, בלי לראות את האינטרסנטים למיניהם ובדילוגים קלילים מעל המשוכות, לפעמים גם בדרכים עקלקלות.

יהיו שיגידו שהזמנים השתנו, שהמילניום החדש אינו דומה לקודמו, ש-2017 אינה 1977… אבל הגנים של האבא, יש להניח, עברו בירושה, ואלה שקבוצת הכדורגל יקרה ללבם יכולים לשאוב מכך אופטימיות זהירה ולהאמין שיהיה בסדר.

אגב, בטרם עברה הקבוצה לאחים ניסנוב התעופפו השערות על אפשרות שתקום קבוצת הכדורגל בנוסח קבוצת הכדורסל – דרך "הפועל אוסישקין". זו אפשרות לא מעשית של גונבי דעת. כמי שהיה הבעלים של הפועל תל אביב בכדורסל שנים הרבה וכמי שמחזיק עד היום בזכויות על השם "הפועל תל אביב בכדורסל" אני יודע שהמציאות שונה בתכלית. הפועל תל אביב בכדורסל לא התפרקה אלא הפסיקה פעילות על פי החלטה מרצון. כאשר הפסיקה את פעילותה לא היו להפועל תל אביב חובות כספיים. הפועל אוסישקין קמה כמחאה בזמן שהפועל תל אביב שיחקה, וקברניטי הפועל אוסישקין ניסו להדביק את השם "הפועל אוסישקין תל אביב" אך לאחר זמן קצר נפלו בהחלטה שיפוטית ואף שילמו פיצוי על שימוש בשם "תל אביב" ללא היתר.

לימים, מסיבות השמורות עמי ובניגוד לכל מפריחי השמועות והעיתונאים בפרוטה ולבקשתו של איש עסקים מכובד במשק הישראלי, הענקתי לעמותת אוסישקין את הזכות להשתמש בשם "הפועל תל אביב" ללא תמורה. אבל על פי ההסכם רק עמותת אוסישקין יכולה להשתמש בשם "הפועל תל אביב", ולא שום גוף אחר או בעלים אחר. קברניטי הקבוצה קיבלו את הזכויות על השם "הפועל תל אביב" ללא תמורה, ואם ירצו להעביר את הזכויות לגוף אחר או לבעלים אחר – יוכלו להשתמש רק בשם "הפועל אוסישקין" ולא בשם "הפועל תל אביב".

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. אייזנברג, בגללך הפועל ת"א כדורסל התמוטטה. מסעדת "צלי זבח" וניסנוב מוכרים לי מעבודתי בבנק הפועלים הסמוך והלוואי שהמשפחה תצליח בהפועל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

פסוקו של יום

שימוש באמירות מחץ כדי להסביר את המצב שנקלענו אליו

דילוג לתוכן