איפה היורו ואיפה אנחנו

רוח לחימה ולאומיות סוחפת ביורו 2016
צילום: ERIC SALARD from PARIS en.wikimedia.org

עשרים וארבע נבחרות נטלו חלק במשחקי היורו בצרפת, שהסתיימו בתחילת השבוע בקול תרועה גדולה. הזכייה של פורטוגל, בניגוד לכל התחזיות, בביתה של צרפת הפייבוריטית, הזכירה במידה מסוימת את זכייתה של יוון בגמר לפני 12 שנים, בניצחון על… פורטוגל המארחת. הזכייה של יוון אז והזכייה של פורטוגל עכשיו מהוות את ההוכחה לכך שקסמו של משחק הכדורגל טמון בלא צפוי.

עברנו חודש ימים של אליפות מרתקת, עם כדורגל טוב יותר, טוב פחות, לעתים שבלוני, לעתים תחבולני, אך מעל לכול אליפות של נבחרות שמרביתן הבליטו את הרצון הבלתי מתפשר של השחקנים לתת הכול למען הסמל הלאומי. ראינו נבחרות רוויות כוכבים נוצצים, שמשתכרים סכומי עתק בקבוצותיהם, מתעלות בזכות הקנאות הלאומית של השחקנים, ראינו נבחרות חסרות ברק וכישרון מולד מבליטות שחקנים עם רוח לחימה אין קץ. ראינו את אלופת אירופה של 2012, ספרד, נכנעת לנבחרת איטלקית בטעם של פעם, ראינו נבחרת קרואטית תוססת, נבחרת בלגית מוכשרת, אם כי שתיהן לא הצליחו להגיע לסוף המרוץ, ראינו את אנגליה מגלה סימנים שמזכירים שהיא מולדת הכדורגל, ראינו נבחרת רוסית לא כל כך מחויבת ומאכזבת מאוד וראינו את נבחרת צרפת, ביתית ועוצמתית, אבל חסרה פרנק ליורו…

אבל עבורי היה זה היורו של אלבניה, איסלנד, וולס ומעל לכול של פורטוגל. אלבניה האלמונית, שאוטוטו תפגוש את מעצמת הכדורגל ישראל, הוכיחה בהופעתה שלעתים יש קיצורי דרך ולא תמיד צריך עשרות שנים כדי להיות נבחרת ראויה. ראינו את וולס, מכרה ותיקה שלנו עוד משנות החמישים עם ג'ון צ'ארלס, מוכיחה שלמי שמחזיק את בייל – היקר בשחקני היבשת – יש מה למכור לעולם הכדורגל. ראינו את איסלנד מעתיקה את מושבם של כמעט רבע מתושביה מחושך לאור, תרתי משמע, והייתה זו חוויה בלתי נשכחת לעקוב אחרי הלוחמים האלמונים. מעל לכול ראינו את פורטוגל פותחת אליפות בצליעה של 11 שחקנים ומסיימת את האליפות עם צליעה של כוכבה הגדול, רונאלדו, שמכורח הנסיבות הפך למוטיבטור הגדול בהיסטוריה ולמניף הגביע של דם, יזע ודמעות.

ראינו יורו עם טעם של עוד, אבל כמעט שכחנו שזה היה עוד יורו מני רבים ששוחק בלי הנבחרת שמשתייכת לאירופה אבל בקושי יכולה לשחק באסיה – והיא נבחרת הכחול-לבן שלנו. זה האקורד שמעיב על החגיגה הגדולה שהייתה. ומי יודע, אולי כשתשוב, נהיה שם בפעם הראשונה. אשרי המאמין.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

2 תגובות

  1. מדינת ישראל גמדה לעומת ארצות הרבה יותר קטנות באוכלוסיה שלהן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך