החוליגנים של הכדורגל

האלימות ביורו 2016
כדורגל
תמונה: Pumbaa80 wikimedia.org

משחקי יורו 2016 בכדורגל נפתחו בקול ענות חלושה. למרבה הצער, לאחר שלושה ימים התעוררו עימותים קשים בין אוהדי קבוצות אנגליה ורוסיה. כוחות המשטרה הרבים נותרו חסרי אונים אל מול גילויי האלימות הקשים. שתי הקבוצות הללו כבר "זכו" בעבר לביקורת קשה, כמו גם להערת אזהרה מההתאחדות האירופית, שהבהירה כי אם מקרי האלימות בין מחנות האוהדים יימשכו – תודחנה שתי הקבוצות באופן מיידי ממשחקי יורו 2016.

בימים האחרונים טרם תחילת המשחקים היו מעורבים מחנות האוהדים של רוסיה ואנגליה בכמה עימותים קשים, שבמהלכם אדם אחד נפצע אנושות ועשרות נוספים נפגעו. האוהד, אנגלי בן 51, הוגדר על פי דובר המשטרה הצרפתית בסכנת חיים.

עם סיום המשחק הדרמטי, בין רוסיה לאנגליה שהתקיים מַרְסֵי, ביום שבת ה-11 ביוני, ונגמר בתוצאה 1:1, המשיך הקרב בין מחנות האוהדים מחוץ לסטאד ולודרום.

כפי שנמסר בתקשורת, האלימות החלה כאשר קבוצת אוהדים רוסים פרצה ליציע האנגלי, וחילופי מהלומות קשים התנהלו בין שתי קבוצות האוהדים. חלקם החלו להתפנות מהמקום, אולם הנפגעים היו רבים, וגם הפעם המשטרה המקומית נותרה חסרת אונים אל מול התקרית האלימה.

נשאלת השאלה מדוע דווקא בכדורגל היצרים מתלהטים כל כך והאלימות גוברת, ולמה דווקא השנה? האם כדורגל ואלימות הולכים יחדיו? מדוע ענפי ספורט אחרים לוקים פחות בתסמונת האלימות?

בישראל, כמו גם במדינות אחרות בעולם, אלימות בין אוהדי הכדורגל במגרשים היא דבר שכיח. בעולם מנסים למצוא דרכים להתמודד עם התופעה. רק לאחרונה נודע כי חמישה אוהדים באוברהאוזן שבגרמניה היו מעורבים במחלוקת משפטית עם העירייה, שנאלצה לקבוע כיצד ייענשו בעתיד אוהדי כדורגל אלימים.

חלק מהתהליך היה מתן מבחן שכונה אידיוטיזם, שקובע אם אדם הוא אידיוט. כן, כך הוחלט בגרמניה לטפל באוהדים אלימים – כבאידיוטים. העונש על אידיוטיזם הוא בין השאר שלילת רשיון נהיגה.

במכתב ששלחה העירייה לאוהדים נכתב שהאלימות שהפגינו מצביעה על אגרסיביות גבוהה ועל נטייה לאימפולסיביות רגשית בעת נהיגה, דבר שהופך אותם לחוליגנים ולאידיוטים. הטיפול בכל אותם "חוליגנים" היה בבטן הרכה שלהם. לחלקם זהו עונש קשה ומרתיע.

האלימות במשחקי הכדורגל אכן עולה על כל דמיון, אך גם אם מדינות אחרות תאמצנה גישה דומה בענישת אוהדי כדורגל אלימים – האם אוהדי הכדורגל ישנו את התנהגותם?

ובאשר למשחקי היורו, לא נותר אלא לקוות שהאיום של אופ"א על רוסיה ועל בריטניה ישליך על אוהדי שאר הקבוצות, ומשחקי היורו יעברו בשלום בלי הדחות שנובעות מאלימות אוהדים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. מקרי האלימות ביורו הנוכחי הם שונים כיוון שמדובר בהתארגנות מאוד מסודרת מראש מצד החוליגנים הרוסים. תמיד היו ולצערי גם ימשיכו להיות מקרי אלימות בספורט אך כשמדובר במתקפה מתוכננת מראש שזוכה לתמיכה מצד גורמים בכירים בספורט הרוסי נותר רק לדאוג מה יקרה במונדיאל 2018 שיתקיים ברוסיה.

  2. בין אוהדי הבלט, האופרה וכדומה לא יכול לקרות. בין אוהדי הסיף וההתעמלות גם כן. הבנתם את זה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

פשיטת רגל

נתון מחריד ומבשר רע בנוגע לילדינו