פציעות נפוצות לשחקני/ות כדור יד

כיצד נשמרים
שחקנית כדור-יד
תמונה : https://pixabay.com/photos/woman-handball-women-s-handball-6143052/

משחק כדוריד, איננו פופולארי בישראל כמו כדורגל או כדורסל, אך עדיין ישנם מאות צעירים וצעירות המשחקים אותו באופן קבוע, בין אם זה כתלמידים בבית ספר יסודי או תיכון ובין אם זה בקבוצות מקצועניות הפעילות ברחבי הארץ. בישראל פועלת ליגה מסודרת וחלק מהקבוצות אף משתתפות במפעלים שונים באירופה.

שחקני כדוריד, בדומה לענפי ספורט אחרים, נאלצים לא פעם להתמודד עם פציעות שונות אשר משפיעות על התפקוד שלהם וכן על היכולת שלהם לתחזק קריירה לאורך זמן. ישנם מקרים שהפציעות הן קלות ואחרי זמן קצר מאוד הם חוזרים לפעילות סדירה, ויש מקרים שהפציעה היא חמורה ויכולה להשפיע על התפקוד, האישי והספורטיבי, בהמשך עד כדי כך שהיא תיאלץ אותם לפרוש מהמשחק.

חשוב להדגיש שתי נקודות משמעותיות. בכל ענף ספורט יש פציעות, כדוריד איננו שונה משום ענף אחר. פציעות הן חלק בלתי נפרד מפעילות ספורטיבית, הן כמקצועניים והן כחובבנים. נקודה שנייה שחשוב להדגיש, אם דואגים לתחזק את הגוף בצורה סדירה ונכונה, ודואגים לטפל בכל פציעה בצורה מקצועית, אז מצמצמים את הסיכון ואפשר לחזור לפעילות סדירה כמה שיותר מהר.

עם אילו פציעות מתמודדים שחקני כדוריד

בחלק זה אנחנו נציג 4 פציעות נפוצות איתן מתמודדים שחקני כדוריד בכל הרמות, בכל הגילאים והשלבים.

פריקת כתף – אחת הפציעות הנפוצות ביותר היא פריקת כתף. מדובר על פציעה בה עצם הזרוע למעשה זזה ומתנתקת מעצם השכם. זו פציעה נפוצה משתי סיבות. ראשית, בגלל אופי הפעילות, עצם זה שהיד כל הזמן פועלת, כל הזמן בתנועה ונדרשת להפעיל כוח. שנית, בדרך כלל מי שעבר פריקת כתף, יעבור אותה שוב.

קריעת רצועות – זו פציעה נפוצה אצל הרבה מאוד ספורטאים במקצועות שונים. קריעת של רצועות הברך, כתוצאה מסיבובים חדים שמבצעים בזמן הפעילות.

פציעות גב- גם אלו נחשבות פציעות נפוצות לא רק בקרב שחקני כדוריד, אלא בקרב ספורטאים בכלל. כתוצאה מעומס פעילות, הרבה פעמים נוצרות פציעות שונות בגב, הן בחלק התחתון והן בחלק העליון. פציעות יכולות להוביל לנזקים משמעותיים גם אחרי שפורשים מהמשחק.

דלקת בגיד אכילס – כתוצאה מעומס מאמץ, אזי שאפשר לחוות דלקות שונות בגיד האכילס. חשוב לחזק את המקום ולדעת כיצד לשמור על עצימות סדירה, בשביל לא לגרום נזק מורכב מדי.

איך שחקני כדוריד צריכים לשמור על עצמם?

בשביל להימנע מפציעות או לפחות להתמודד איתן בצורה נכונה, שחקני כדוריד צריכים לדעת כיצד לשמור על עצמם. הם צריכים לדעת כיצד להתנהל בתקופת האימונים והמשחקים וכן בתקופת הפגרה בין עונות.

מה שחשוב לבצע זה הרבה חיזוקים, אימוני כוח, לשמור על תזונה נכונה, שינה טובה, וכן לבצע תרגילים, בין אם מדובר על תרגילי פיזיותרפיה, פיאלטיס, יוגה, ותרגילים אחרים שיכולים לשמור על גמישות, תנועתיות, וכמובן לחזק את השרירים בידיים וברגליים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן