ביזוי כהטרדה מינית

רב-תרבותיות וכבוד האדם של הומואים
צילום: theodoranian he.wikipedia.org

ביום האחרון לשנת 2013 התקיים באוניברסיטה העברית בירושלים כנס בנושא זכויות להט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים). המארגנים היו הקבוצה הירושלמית לקידום זכויות להט"ב והפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית. הדוברים, המשתתפים גם בכתיבתו של ספר שיעסוק בזכויות להט"ב בישראל, דיברו על זכויות לפרטיות, לשוויון, לכבוד, למשפחה ועוד. האווירה באולם הייתה צעירה, תוססת ומרגשת. פרופ' אלון הראל, מן המארגנים, העיד כי בראשית שנות התשעים של המאה העשרים, בהיותו מרצה צעיר, לא היה אפשר לארגן פעילות להט"ב באוניברסיטה כי אנשים חששו להזדהות ככאלה. מקץ עשרים שנה, נוכח קהל תוסס של צעירים גאים, הוא עצמו הסכים שקשה להאמין שכאלה היו פני הדברים לא כל כך מזמן.

אחת ההרצאות בכנס עסקה ביחסם של מוסדות חינוך דתיים לתלמידיהם הלהט"ב. צעיר מן הקהל נזכר כי בהיותו תלמיד בבית ספר ממלכתי דתי, נהג אחד המורים להסתייג בפומבי מזהותו ההומוסקסואלית ולגנות אותו בפני תלמידים אחרים. הצעיר תהה אם כיום ניתן להפעיל כלפי מורים המתייחסים כך לתלמידיהם את החוק למניעת הטרדה מינית, אשר אוסר ביזוי והשפלה של אדם בשל נטייתו המינית. מוסד המעסיק מורה חייב, על פי הוראות החוק, לדאוג שהמורה לא יבזה או ישפיל תלמידים (או מורים) בשל נטייה מינית שהוא מייחס להם (בין שהם אכן להט"ב ובין שלא). משמעות הדבר היא שתלמיד הסובל מיחס מבזה ומשפיל ממורה בשל נטייה מינית כלשהי המיוחסת לו, יכול להגיש תלונה בבית הספר, ולדרוש שהמוסד יעמיד את המורה להליך משמעתי.

שאלתו של הצעיר עוררה באולם התלבטות אם ראוי להפעיל את חוק המדינה כדי להגביל את האוטונומיה האידיאולוגית של מוסד חינוכי מוכר. בתי ספר ממלכתיים דתיים בישראל מחויבים למורשת ישראל במתכונתה האורתודוכסית, וזו, ככלל, מגדירה מעשים הומוסקסואליים כשליליים, פסולים ואסורים. האם ראוי להתערב ב"חופש האקדמי" של מוסדות מדינה דתיים, ובכך למנוע מהם חינוך לערכים שהם דוגלים בהם? האם ראוי להתערב באווירה החינוכית בבתי הספר, ולהכתיב להם כיצד להתייחס להומוסקסואליות ולהומוסקסואלים?

הדיון ברב-תרבותיות הוא תמיד חשוב, מפרה, מועיל ומקדם. בתי הספר הדתיים אכן מוכרים על ידי המדינה בדיוק כדי שהורים יוכלו לשלוח את ילדיהם למוסדות הדוגלים באידיאולוגיה יהודית דתית ומקנים אותה לתלמידים. אבל הסובלנות הרב-תרבותית חייבת לעצור במקום שבו נעברת עבירה פלילית ונפגעים ערך ליבה של המדינה וזכויות אדם בסיסיות. ביזוי והשפלה של אדם בשל נטייה מינית המיוחסת לו מוגדרים בחוק כהטרדה מינית, ולכן כעבירה פלילית. הערך המוגן – מסביר החוק בסעיפו הראשון – הוא בראש ובראשונה כבוד האדם. הערכים הנוספים שהחוק מגן עליהם הם חירות, פרטיות ושוויון מיני. עמדה נורמטיבית זו, שקיבלה ביטוי מפורש בחוק, חלה על כל אדם ועל כל מוסד במדינה, ומחייבת את כולם במידה שווה. כל אחד רשאי לחשוב ולהאמין בכל אשר הוא חפץ; כל אחד רשאי להחזיק, בלבו, בכל מורשת תרבותית. ואולם בזירה הציבורית, במקום שבו אנשים פוגשים אלה באלה ובאים במגע אלה עם אלה, החוק בכלל, והחוק הפלילי בפרט, קובעים נורמות מחייבות שלאיש אין זכות להתעלם מהן, ותהיינה עמדותיו אשר תהיינה. לכן בית ספר ומוריו רשאים להאמין בפרשנותם למורשת ישראל, אך "חופש הביטוי" שלהם חייב להיעצר במקום שקבע החוק: במקום שבו יש ביזוי והשפלה של אדם בשל נטייה מינית המיוחסת לו.

רב-תרבותיות היא ערך חשוב והכרחי בחברה כמו זו הישראלית, המורכבת ממיעוטים תרבותיים רבים. אבל רב-תרבותיות אינה מילת קוד לאנרכיה או לפטור מערכי הליבה של המדינה. ערכי המדינה, כפי שהם קבועים בחוקיה בכלל ובחקיקה הפלילית במיוחד, חלים על הכול. הם מתחמים את זכויותיהם של בני התרבויות השונות ומגבילים אותן, כדי להגן על זכויות האדם הבסיסיות הנגזרות מכבוד האדם, מהחירות, מהשוויון ומהפרטיות. לכן גם בבית ספר דתי אסור למורה לבזות או להשפיל תלמיד בשל נטייה מינית שהוא מייחס לו. מורה שנוהג כך – מבצע הטרדה מינית ועובר על החוק, ויש הצדקה מלאה להעמידו לדין משמעתי או אף לדין פלילי, בין שהוא דתי ובין שלא.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

3 תגובות

  1. היתה כעת פרשה של המורה השמאלני וכולם הסתערו עליו ועל עמדותיו (ואני בכלל לא בטוח שהמורה צודק) אבל נראה מישהו מנסה להגיד משהו שלא תואם את דעתם של רבנים בנושא של אהבה חד מינית, או יחסי מין, או החזרת שטחים בחינוך הממלכתי דתי, שלא לדבר על החינוך החרדי

  2. שבע שנים חלפו מאז שפרסמתם מאמר ה ולא הרבה קרה באמת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן