חרדים להתגייס

על בדלנות, ניתוק ואי-שוויון בנטל
תמונה של שי
ד"ר שי ענבר

מאז 7.10.2023 ישראל נמצאת במלחמה ארוכה וקשה עם מחירים כואבים ביותר בכל היבטי החיים. בכל שנות קיומה השתדלה ישראל להתאחד בזמנים קשים ולבטא את הלכידות החברתית והערבות ההדדית על מנת לצאת מהמשברים כשהיא מחוזקת יותר. ואמנם הציבור הישראלי, למרות מחלוקות קשות בחודשים שקדמו למתקפת חמאס הנפשעת, נרתם מיד ובצורה מעוררת השתאות לטובת המאמץ המלחמתי ולטובת הנפגעים, החטופים והלכידות החברתית.

זוהי שעת כושר ורצון לערוך שינויים נחוצים אשר יבססו את הערבות ההדדית, את השוויון בנטל ואת הלכידות החברתית. אולם לאסוננו, בהנהגת המדינה עדיין עומדת ממשלה הזויה ומנותקת אשר מבקשת לצמצם עוד יותר את השוויון בנטל ולפורר לחלוטין את הלכידות החברתית. למרות המצב והצרכים הגוברים של מערכת הביטחון, הממשלה מעלה תיקון לחוק הגיוס אשר מנציח את ההשתמטות משירות ומעמיס על אלה שכבר עמוסים מדי. זהו ביזיון בכלל לנסות להעלות את תיקוני החוק האלה. זו הוכחה נוספת לכך שהממשלה הזו חייבת להסתלק מהנוף הפוליטי ולאפשר לאנשים מוכשרים וראויים יותר לקחת את המושכות וללכד את העם סביב מטרות שוויוניות ומלכדות.

חוק הגיוס החדש המוגש בימים אלה הוא דוגמה לציניות, לזחיחות הדעת, לניתוק ולחוסר הלגיטימיות של הממשלה הזו. החוק צריך לכלול את כל הצעירים בגיל הגיוס בישראל ללא יוצא מן הכלל: יהודים וערבים, גברים ונשים מכל המגזרים, האמונות והנטיות. המלחמה שאנחנו עדיין בעיצומה ממחישה את הצורך הזה בצורה הברורה ביותר. גם נושא של צבא העם מול צבא מקצועי כבר צריך להיות ברור בכיוון צבא העם. חשיבות ונחיצות המילואים הוכחה מעבר לכל ספק במלחמה המתמשכת.

ולמרות זאת, במקום שוויון בנטל, התיקונים המוצעים לא רק מנציחים את הפערים אלא מרחיבים אותם. בעוד שאין כל זכר לגיוס חרדים וערבים, יש הכבדת הנטל על המתגייסים לחובה ועל המילואים. התיקונים לחוק הגיוס מנותקים מן הצרכים ומדרישות החיילים – שוויון בנטל, ערבות הדדית והגברת האחדות.

את הזחיחות והניתוק מן המצב ומהחברה הישראלית מדגים בצורה הברורה והבעייתית ביותר שר השיכון ויו"ר יהדות התורה יצחק גולדקנופף: "יום אחרי הממשלה צריכה ליפול?", "מה שייך הממשלה למלחמה הזו? מה היא שייכת למלחמה?" להווייתו של גולדקנופף הממשלה אמורה לשרת את המגזר שלו והם לא צריכים לשאת בנטל.

אפילו חברי ממשלה אינם מרוצים מהתיקון החדש לחוק הגיוס. לדברי שר התפוצות עמיחי שיקלי: "אחיי החרדים, אנחנו זקוקים לכם מתחת לאלונקה. מה שהיה לא יוכל להימשך. עת צרה היא ליעקב וממנה ניוושע באחדות מטרה ובשותפות אמת בנטל." אפילו בש"ס יש חילוקי דעות: השר יעקב מרגי אמר: "לא צריך לחכות ליום שאחרי המלחמה. מי שלא לומד, ויש רבים כאלה, יכול להתגייס כבר היום." ואילו שר הפנים משה ארבל כתב ליוסי לוי, מנכ"ל עמותת נצח יהודה: "שמחתי מאוד לשמוע מכבודו על גידול משמעותי בהתעניינות בגיוס לשירות קרבי בקרב צעירים בני המגזר החרדי למועד הגיוס הקרוב, שצפוי להיות גדול באופן משמעותי מהמועד אשתקד." למרבה הפלא יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי לא אהב את הדברים והורה לא להפיץ את המכתב. לוי בתגובה: "ההנהגה החרדית, בדגש על הפוליטית, לא יכלה להתבטא פומבית, ועכשיו שר בכיר מהחברה החרדית התבטא ואני שמח שזה יצא החוצה. אנחנו צריכים את זה פומבי, בשקט יש לנו מלא תומכים – יש לנו תמיכה בסתר. צריך לתת סטירת התעוררות ליהדות התורה. בסתר הם כן תומכים. גולדקנופף אמר שחרדים שלא לומדים צריכים לשרת. הם אומרים את זה בצנעה. מדובר מעבר לאמירה – מדובר בקריאה לפעולה."

מדברים על כך שיש שינוי בחברה החרדית ושאלפי חרדים ביקשו להתגייס. יש פה כמובן משאלות לב פוליטיות וניסיון למנוע כעס על החרדים. אולם, המצב שונה לחלוטין. בצבא מודים היום שרק 450 חרדים, מתוך מאות רבות שהגישו בקשה להתנדבות, אכן התנדבו. מרבית הבעיה היא בהנהגה החרדית, שכל מה שמעניין אותה הוא לשמור על הכוח שלה ועל בדלנות החברה החרדית.

את ניתוק הממשלה מהחברה הישראלית ומאנשי המילואים מבטא בצורה ברורה ביותר רונאל עדני, שגויס למילואים כלוחם ביהודה ושומרון: "מכעיס מאוד וצורם שציבור כל כך גדול נעדר מכל חובה שהיא ולא נכנס תחת האלונקה. זה נכון בשגרה וזה נכון כפליים במלחמה קשה כמו זו שמתרחשת עכשיו. למדינת ישראל אין פריבילגיה להמשיך עם המצב המעוות הזה ועינינו הרואות שהיא גם זקוקה לחיילים נוספים שיישאו בנטל הצבאי והיא פונה למקורות אחרים או מעמיסה עוד על כוח המילואים. מה שנוצר בפועל בישראל זה שני מעמדות בחברה הישראלית – מעמד נתרם שנהנה מזכויות יתר ומעמד תורם שסובל מחובות יתר, ללא כל שוני שמצדיק זאת."

"מדינת ישראל לא תוכל להמשיך להתקיים עם המגמה הנוכחית, אין למודל העקום הזה שום אפשרות להתקיים עוד שנים רבות, ובסוף המגזרים התורמים יכרעו תחת החובות המוטלות עליהם בשביל להמשיך להחזיק אותו. החרדים לא היו שם כי ההנהגה הרבנית והפוליטית שלהם, בשיתוף פעולה עם המדינה ומוסדותיה השלטוניים, מעודדים אותם להישאר בישיבות ולא להיות חלק מהמדינה ולהשתלב בחברה הישראלית. זה נכון לצבא וזה נכון למעגל העבודה, שהוא לא פחות חשוב. אני חושב שכן קיים רצון לשרת בקרב צעירי המגזר החרדי, אבל אלה לא יגויסו בגלל לחץ חברתי בעידוד המדינה".

לציבור הישראלי מגיע הרבה יותר מממשלת האסון האיומה, אשר הביאה אותנו למצב הזה ואינה מסוגלת לתת מענה לצורכי החירום של המדינה והחברה ולהוציאנו מן המשבר. יתר על כן, מרבית חברי הממשלה הזו מנותקים, זחוחים ומונעים ממניעים אישיים ומגזריים צרים, אשר אינם משרתים את כלל הציבור הישראלי ואת הנדרש בעיתות משבר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. חרדים לא יתגייסו
  תתחילו להפנים
  לפראייאים העובדים ומשרתים
  אין כח פוליטי

  1. לצערי כל עוד זו ההנהגה שלהם וזו ההנהגה שלנו, כך זה ישאר. גם החרדים וגם חלק מהחילונים מאמינים שזה בסדר והם תורמים בעצם לימודיהם ותפילותיהם. ראה מה אמר קרעי ונשאר בחיים.
   ישנם סימנים ראשונים שבחברה החרדית עצמה רוצים שינוי מכל מיני סיבות – אולי משם תבוא הישועה?

 2. הרבה תקוות אני תולה בחוק המאפשר את ההשתמטות מגיוס, למען האמת אני בונה עליו את העתיד של המדינה לדורות- ומסיבה אחת בלבד- הוא המתכון הבטוח לסילוקה של הממשלה הזו מחיינו אחת ולתמיד. לא הפיכה משפטית, לא ביזת כספי הציבור, ולא עליית המחירים, יכולים להעיר את העם לבצע הפיכה משטרית – רק החוק לאי שוויון בנטל הביטחוני. על כן אני מקווה למימוש מעשה האל "ויכהה את לב פרעה" והפעם את ליבו של ראש הממשלה, שיתמיד במחויבותו לממסד החרדי במסגרת ההסכם הקואליציוני להעביר בכנסת את החוק הרע מאי פעם בהיסטוריה של העם העברי.
  יותר מכך, כול חברי הכנסת של הליכוד שחתמו על ההסכם הקואליציוני המעלה את האפשרות לחקיקה הזו- פסולים בעיני מלכהן באיזשהו תפקיד ציבורי – לעד. גם אם יאמרו שלא באמת התכוונו, ובטח לא עכשיו בעיתות מלחמה- לגבי דידי, עצם העובדה שהייתה בליבם המוכנות לחוק כזה- די בכך כדי לסלקם מהנהגת המדינה לעד.

  1. גדעון – בנית פה קונסטרוקציה רצינים. בכל מאודי מקווה שמה שתיארת יצליח ויבוא לציון "גואל", במובן האזרחי ולא הדתי.
   לאף אחד בממשלה הנוכחית אין כל זכות להיות בהנהגה. ראשית בשל המחדל אבל יותר מכך בשל ההתנהלות הקלוקלת מאז. והחוק הזה הוא רק עדות אחת לכך.
   אולי עכשיו יותר אנשים מוכנים לראות מה שברור היה קודם – חייבים להיפרע מנתניהו, המנהיג הגרוע בהיסטוריה.

 3. למה מוכנים לרכך את השירות שלהם? למה פתאום שירות בעזרה לחולים יהיה במקום שירות צבאי. ולא לשכוח שהמתנדבים המעטים שיש בין החרדים הם מתנדבים לכאורה. הם ובני משפחותיהם מקבלים בעקיפין תמורה יפה

  1. מוכנים לרכך כי לחברה יש רגשי נחיתות מול העולם החרדי. לא מוצדק כמובן אבל זה המצב.
   נקווה לשינוי עכשיו ואז הלחץ עליהם אולי יוגבר. אבל קודם כל חייבים להיפטר מנתניהו!

 4. שימו לב לבחירות של אתמול. הטוכלוסיה החרדית גדלה. הם גם המתחו במשחקים פוליטיים. לחילונים ולליברלים יהיהו חיים יותר ויותר קשים

 5. החתונה אותם
  0.01 אחוז ישרתו
  היתר יעסקו בלימודי תורה
  לימודי מתמטיקה, פיזיקה, פילוסופי, לא יקנו שום הנחת שירות
  הם רק יתנדבו ליטול על עצמם רק עוד לקיחת כספים והטבות

  1. נראה שהפעם גם הציבור המשרת לא יסכים לבלוע וגם חלק מהחרדים מבינים שזה מוגזם. נקווה שחלק מהליכוד יקבל פתאום עמוד שדרה וטיפת אומץ ויאפשרו הפלת הממשלה.

 6. אחד ממנהיגי החרדים אמר בגלוי מול הטלוויזיה כי אם חוג הגיוס לא עובר מיד בנוסח שהובטח להם, הם מיד עוזבים את הקואליציה. אז אתם שביבי יתן לזה לקרות? הוא יודע שאנחנו פראיירים

  1. יש לקוות שהחרדים יממשו את האיום ויפילו את הממשלה.
   לא תהיה להם לעולם ממשלה שפוטה כמו זו של נתניהו האיום.

 7. להתגייס
  לעבוד
  להפסיק לשנוא את החילונים
  להפסיק לדבר על החילונים בשיחות סגורות כאסון

  1. עם הנהגה שמתאמצת לשמור על בדלנות ותחושת עליונות יהיה קשה. אולי עכשיו משהו יזוז. נקווה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן