מדינה שליבה גס באזרחיה הוותיקים ראויה לכל גינוי

קצבת הזקנה העלובה בישראל
תמונה של ישראל
ד"ר ישראל בוקסק

קצבת הזקנה הבסיסית שמשלם היום המוסד לביטוח לאומי ליחיד עומדת על 1,680 ש"ח. בשנת 2009 עמדה קצבת הזקנה על 1,306 ש"ח, קרי תוספת של 374 ש"ח ב-14 שנים. התוספת המבישה לא תספיק אפילו לתשלום עבור חשמל ומים, שמחיריהם האמירו משמעותית מאז שנת 2009. לדוגמה בשנת 2009 היה מחיר המים 4.1 ש"ח למ"ק, והיום עומד מחיר המים הבסיסי על 7.86 ש"ח למ"ק, תוספת של 92% (מישהו צריך לממן את 55 תאגידי המים המיותרים, גם קצבת הזקנה העלובה). הוצאה שנתית ממוצעת של משק בית לתשלום ארנונה בשנת 2009 עמדה על 5,264 ש"ח, והיום עומד התשלום השנתי הממוצע על 7,400 ש"ח – תוספת של 2,164 ש"ח (41%). דוגמאות לעליות מחיר נוספות יש למכביר ובכל הענפים, במיוחד במזון. השאלה הגדולה: כיצד אמור אזרח ותיק שאין לו מקור הכנסה נוסף להתקיים מקצבת הזקנה העלובה?

להשוואה, שכר חברי הכנסת עמד בשנת 2009 על 33,259 ש"ח, והיום עומד על 47,583 ש"ח (ללא תוספות) – תוספת של 14,324 ש"ח (43%). התוספת שקיבלו הח"כים הנכבדים לבדה גבוהה פי 8.5 מקצבת הזקנה (14,324/1,680). קצבת הזקנה הממוצעת בארצות הברית עומדת על כ-1,400 דולר (5,040 ש"ח) – פי שלושה מאשר בישראל, שלא לדבר על רמת המחירים, שבישראל היא גבוהה משמעותית מאשר בארצות הברית.

מאז 2003 קצבאות הזקנה בישראל אינן מוצמדות לשכר הממוצע במשק אלא למדד המחירים לצרכן בלבד, ולכן הן נשחקו מאוד בשנים האחרונות. בעולם המפותח קצבת הזקנה עומדת על כ-40% מהשכר הממוצע, אך בישראל שיעור קצבת הזקנה עומד רק על כ-14% מהשכר הממוצע במשק, העומד היום על 11,730 ש"ח (1,680/11,730), קרי כשליש מהמקובל במדינות OECD.

רוב הגמלאים בישראל (כ-58%) אינם נהנים מהכנסה חודשית מפנסיה וקצבת הזקנה היא כל הכנסתם. מתוך כ-831,000 גמלאים רק 42% מקבלים פנסיה, העומדת על 6,451 ש"ח בממוצע. לפי דו"ח מרכז טאוב, 21% אחוז מהקשישים בישראל נמצאים מתחת לקו העוני. זהו שיעור העוני הגבוה ביותר בעולם המפותח לפי הכנסות פנויות. צפוי שתוך שני עשורים תכפיל אוכלוסיית האזרחים הוותיקים את עצמה ויותר, ותגיע לכ-2 מיליון ב-2040. ממה הם יתקיימו? במיוחד כאשר צופים שקופת הביטוח הלאומי תתרוקן לפי כן.

מדינה שאיננה מכבדת את אזרחיה הוותיקים איננה ראויה, בלשון המעטה רבה. מדינה שמשלמת שוחד פוליטי של כ-14 מיליארד שקל לחרדים ומתעלמת ממאות אלפי גמלאים שנמצאים מתחת לקו העוני, איננה מוסרית. לשם המחשה – אם במקום האתנן המביש לחרדים היו מפנים את הכספים להעלאת קצבת הזקנה, היה כל גמלאי מקבל עוד 1,000 ש"ח בחודש לפחות. מדינה שליבה גס באזרחיה הוותיקים ראויה לכל גינוי וגם לא מקיימת את הפסוק המקראי "והדרת פני זקן" (ויקרא יט, לב).

מה ניתן לעשות? כיצד מאות אלפי גמלאים ובני ביתם ממשיכים להצביע עבור מפלגות שלא סופרות אותם ממטר? שתי מסקנות מהבחירות האחרונות: א. הגמלאים שווים היום כ-23 מנדטים (מנדט אחד בכנסת התקבל מהצבעה של 36,210 קולות). ב. כוחם הפוליטי שואף לאפס ואין לובי שמייצג אותם בכנסת. שוו בנפשכם מה היה קורה אם הכוח האלקטורלי של אוכלוסיית הגיל השלישי היה מופנה גם לקידום האינטרסים הבסיסיים שלה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

32 תגובות

 1. כל הכבוד לאתר שלכם שהתחיל לפרסם מאמרים שמבקרים את ההתנהגות הלא הולמת של הממשלה לבני הדור השלישי.

 2. אתה צודק 100%. בישראל הכל, כולל הכל, כמו גם ההתייקרויות. תלוי במדיניות הממשלה. על מנת להקים ממשלה יציבה נדרש מרכיב הממשלה לשלם שוחד מסיבי למנהיגי מפלגות מיעוט על מנת שיצביעו עבורו בכנסת. כך במשך הזמן נוצר כאן מנגנון שליטה לאומי שבוזז מיליארדי שקלים מקופת הציבור כדי לשחד בוחרים בבחירות וביניהן. כך לא נשאר כסף לעדכון קצבאות הזקנה.

  1. תודה לתגובה. לא סתם כתבתי שיש להשתמש בכוח האלקטורלי של הגימלאים

 3. רק באידיש הזעקה ״ אוי ווי ״ מגיעה מיגון צורב.

  הנתונים שהעלית כואבים ומעליבים.
  מהרהור אקטואלי; כמה גמלאים היו יכולים לשלם את תרופותיהם החודשיות בשווה הערך של הסיגרים והשמפניות של משפחת נהנתניהו ????
  שלא לדבר על האתנן הפוליטי לאפיקי הדת לסוגיה שהזכרת ובצדק.

  העוולה זועקת לשמיים, אך ״ זה שם למעלה ״ אדיש, כמו לאורך כל הדורות והאסונות למיניהם.
  באירופאה יש פתגם אירוני נפוץ:
  ״ העולם מלא באי צדק,
  אך לעומת זאת יש בו רוע בלי די ״
  תודה ישראל.

 4. תודה ד״ר בוקסר על כתיבה בנושא הקרוב לליבו של כל גמלאי.
  ידוע במקומותנו שהפוליטיקאים עובדים בראש וראשונה עבור עצמם ולכן שיעור תוספות השכר שהם מסדרים לעצמם גבוה מזה שמקבלים כל האחרים.
  מצד שני הרי ברור שלא בנמצא גמלאי החי רק על קצבת המינימום של הביטוח הלאומי מכוון שאם יש כזה הוא זכאי לקצבת הבטחת הכנסה שתקרב אותו לשכר המינימום.
  הקצבה מביטוח לאומי אינה מיועדת להיות הרובד הראשון שעליו יסמוך הגמלאי להכנסה בימי זיקנה.
  למי שהיה שכיר תהייה קצבה ממקור נוסף כמו פנסיה תקציבית,קרנות הפנסיה או חברות הביטוח ( מה שנקרא ביטוח מנהלים). עצמאים היו צריכים לדאוג לעצמם למקורות הכנסה ורובם אכן עשו זאת בהשקעות כמו נדלן להשכרה או חסכונות גדולים (לבנים ושחורים). אפשרות נוספת לעצמאים היא להמשיך להפעיל את העסק גם בגיל מבוגר.
  ניתוח האלקטוראט הפוטנציאלי עודד בעבר את הקמת מפלגת הגמלאים. יתכן ומתקרב הזמן הנכון לנסיון נוסף. הצלחה. אני איתך

 5. אבוי לנבחרי הציבור שאינם דואגים ל״ זקני העם״ ולעצמם כן.
  וטוב יעשה לבקר את התנהגותם.

 6. שלום לך ד״ר בוקסר. המאמר שפרסמת מדוייק להפליא. אנחנו, צוות הניהול שלל המחאה להגדלת קיצבת הזיקנה, פועלים לשנות את העוולה.

 7. בבחירות 2006 מפלגת הגמלאים הייתה הפתעת הבחירות וזכתה ב-7 מנדטים !
  מבלי להתייחס לסיכסוכים הפנימיים שלה – המפלגה לא השיגה שום הישג. להיפך , היא הרסה את האימון במפלגת גימלאים , וקברה את הסיכוי לשחזר את ההישג בעתיד . עסקה בהטבות זמניות לגימלאים , ובתחום החקיקה לא נגעה בכלל.
  הרוב שהצביע לגימלאים היו הצעירים. 23 מנדטים זה רק על הנייר. הם מורכבים מאנשים שנעולים על ההצבעות הקלסיות שלהם : חרדים , דתיים , שמאלנים , ימניים ועוד , שאין סיכוי שישנו את דפוס ההצבעה שלהם .
  הפיתרון

  1. צודק בתכלית מר הינדי. אין טעם המפלגת גמלאים ללא אג׳נדה ופרדיגמה שונה. תודה לתגובה

  2. ד"ר אפרים כהנא לשעבר מועמד צדק חברתי ולאחר מכן נתי"ב הגיב:

   לישראל מכובדי.

   זה מה שרציתם אתם כל הבוחרים כולל הגימלאים קיבלתם מה שבחרתם. אל תלוננו. הייתה לכם הזדמנות להצביע עבור מפלגת גימלאים. האחת "צדק חברתי" ב 2019. לא עברה את אחוז החסימה כי לא בחרתם . ב 2022 מםלגת נתי"ב שמה למטרה לייצג את הגימלאים . נתי"ב – נחייה תמיד יחד בכבוד. לא בחרתם. הייתה הזדמנות. בבקשה לא להתלונן. קיבלתם מה שהצבעתם.

   1. תודה לתגובה ד"ר כהנא. בדיעבד כולם חכמים. כעובדה, מפלגת הגימלאים שכיכבה בשנת 2006 נכשלה כשלון חרוץ וחבל. הרבה בריאות

 8. בבחירות 2006 מפלגת הגמלאים הייתה הפתעת הבחירות וזכתה ב-7 מנדטים !
  מבלי להתייחס לסיכסוכים הפנימיים שלה – המפלגה לא השיגה שום הישג. להיפך , היא הרסה את האימון במפלגת גימלאים , וקברה את הסיכוי לשחזר את ההישג בעתיד . עסקה בהטבות זמניות לגימלאים , ובתחום החקיקה לא נגעה בכלל.
  הרוב שהצביע לגימלאים היו הצעירים. 23 מנדטים זה רק על הנייר. הם מורכבים מאנשים שנעולים על ההצבעות הקלסיות שלהם : חרדים , דתיים , שמאלנים , ימניים ועוד , שאין סיכוי שישנו את דפוס ההצבעה שלהם .
  אם אינך יכול להילחם בהם , הצטרף אליהם …😢

  1. תודה לתגובתך מאירת העיניים מר יהלומי היקר. הרבה בריאות

 9. מסכים עם כל האמור
  אבל אותי מדאיג אפילו יותר מכך העתיד של הצעירים

  1. תודה לתגובה מר הלל. כל דור אמור לדאוג לעצמו. בתקווה שהצעירים יצליחו, לפחות כמו אלו שבנו את המדינה שלנו

 10. דר' בוקסר היקר.
  לדעתי ,לאחר שקראתי את כל התגובות,הבעיה העיקרית היא תמיד האוכלוסיות החלשות והמוחלשות שלא יודעות ולא מסוגלות לדאוג לעצמן במיוחד נוכח חידושי הטכנולוגיה והביוקרטיה ובתוכם האזרחים הותיקים.בכל אופן תודתי נתונה לך ולכל מי שפועל למימוש זכויותיהם של האזרחים הותיקים.בכבוד רב ,שלמה.

  1. תודה מר כהן, החיים רוויים קשיים ואתגרים. אכן הטכנולוגיה מייצרת קושי לא מבוטל לאוכלוסיית הגיל השלישי. לא סתם אומרים שזו מהפכה טכנולוגית. הרבה בריאות

 11. יהלומי עזרא יו"ר הסתדרות הגמלאים במרחב השפלה לשעבר" הגיב:

  דבריך מוכיחים שאין גוף שחרד למצבם,בכל מדינה זה תפקיד הממשלה הנבחרת ,לצערי בישראלהממשלה דואגת קודם לעצמה ולמקורבים אליה.לשמחתי בשנה האחרונה קמה קבוצת מתנדבים שהחליטה לשים סוף לקפוח האזרחים הותיקים .במשך חודשים גיסה עורכי דין ואנדים טובים והגישה תביעה נגד הגורמים לבית המשפט ,אשר ללא הול סמכות לקחו עשרות מיליארדים מקופת הבטוח לאומי ,שמיועדים להבטיח תשלום הוגן לגמלאים שהפרישו במהלך שנות עבודתם ,כדי להבטיח לחיות בכבוד לעת זקנה.בתקוה שיצטרפו לאלפי הגמלאים שחתמו על המחאה ויהיו חלק מהתובעים בבג"צ שהוגש.בהזדמנות זו מודה אני לצוות ההנהלה המסור שמקדיש את זמנו בהתנדבות להצלחת התביעה הצודקת שתביא לאזרחים הותיקים לחיות בכבוד את שארית חייהם."

 12. יפה כתבת ד"ר בוקסר, ואכן זה עוול משווע. בארה"ב האזרחים נקראים "בכירים" (פה עשו טובה וקוראים להם "ותיקים" כל' "עתיקים", במשמעות אסקימוסית: כבר לא יעילים). פעם כשלא היו חידושים, הזקנים היו מכובדים כי היה להם ניסיון שימושי. בעולם של היום השינויים כה מהירים וחדים (לא רק הטכנולוגיים – גם המנטליים), שאנשים מבוגרים מוצאים עצמם בתדהמה תמידית כשהמרכיב היחיד המוכר הוא הרוע .

 13. מדינה שרשומה כולה לאינטרסים האגואיסטים של מנהיגיה

 14. וככל שהמצב ילך ויחמיר, מה שצפוי בוודאות, לקשישים יתנו פחות

  1. מקווה שהזמן הרע הזה יחלוף מהר מן העולם. תודה לתגובה מר לוי

 15. מסכים שזה גועל נפש, אבל לצערי יש דברים נוראים יותר שהמדינה עושה כעת לאזרחיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יהודה

חופשה נעימה

היעדים של הישראלים היוצאים לחו"ל בפסח ובקיץ

תמונה של עמירם

השלכות

על תכונותיו של אדם בוגר

דילוג לתוכן