גזירה משמים?

איך לרתום תהליכי שינוי שכבר קורים בחברה החרדית
צילום של יוסי
יוסי עמיר

התעמולה של פורום קהלת מבשרת לנו שהרפורמה המשפטית תתממש במוקדם או במאוחר בגלל הריבוי הטבעי של החרדים והחרד"לים. האומנם?

בטרם המצאת המכונית ניבאו עתידנים כי התרבות העירונית קרבה אל קריסתה ואל סופה בשל ריבוי הגללים של סוסי הכרכרות הממלאים את הרחובות, ופתרון – אין. ואז הומצאה המכונית… כבוגר הקיבוץ הארצי זכורות לי נקודות צומת רבות שבהן הפוריטנים שלנו לחמו בכל כוחם לשמר את העבר, שכן "אם תהיה לינה משפחתית יגיע קץ העולם הקיבוצי"… בהלה הייתה גם משיעור הילודה בקרב ערביי ישראל, אך בפועל העלייה בהשכלתם, יציאת הנשים לעבודה, שאיפתם לרמת חיים סבירה להם ולמשפחתם, הקטינו במשך 20 שנה את גודלה של המשפחה הערבית הממוצעת ושיעור הילודה אצלם כיום דומה לממוצע היהודי (למעט הבדואים בנגב).

מנהיגי החרדים אכן חרדים לאבד את שליטתם בצאן מרעיתם ומבחינתם ככל שיתרבו וככל שיצליחו להנציח בעבורם "סכי עיניים" (המשמשים לסוסים למניעת בהלתם מהנעשה בצידם), כך תשרוד קהילתם ובעיקר ישרוד כושר שליטתם בה – אפילו במחיר אושרם האישי של בני הקהילה וכושרם להתפרנס. התנגדותם של מנהיגי הקהילה ללימודי הליבה, לטלפונים החכמים ולאינטרנט אינם אלא מאמץ לשמר את סכי העיניים למאמיניהם.

אך הצלחתם של הרבנים החרדים נידונה להיות חלקית בלבד. הנשים החרדיות לומדות לימודי ליבה, ונוסף להחזקת הבית ולגידול הילדים הרבים, חלק ניכר מהן הן המפרנסות העיקריות. כוחן של הנשים החרדיות במשפחתן עולה ועימו רצונן להעניק אושר לילדיהן ולהקטין את העומס הבלתי אפשרי המוטל על כתפיהן. כל אלו יוצרים תמיכה גדלה והולכת בלימודי ליבה, בשימוש באינטרנט וממילא גם בטלפונים החכמים. הקטנת הילודה תבוא בעקבות כל אלו. אמונתם לא בהכרח תיפגע, גם אם תשנה מעט את גווניה.

כל חברה דומה לבצל רב-שכבות: השכבות הפנימיות עטופות באחיותיהן, ואינן מושפעות מהשפעות חיצוניות, אך השכבה החיצונית הבאה במגע עם החוץ, מושפעת גם מושפעת, ובעתיד תשפיע על השכבה שמתחתיה, זו הנעטפת על ידה.

אם נפעל מול קהילות החרדים בשנאה או בכוח ניצור אצלם התגוננות תוקפנית. הדרישה (המוצדקת) לשירות שווה לחרדים בצה"ל היא דרישה לקפיצת מדרגה גבוהה מדי, והיא עלולה ליצר נוגדנים לתהליכים החיוביים שכבר החלו. נוסף לכך, אל לצה"ל להיות בנוי מחיילים רבים המשרתים בו מאונס.

עלינו לפעול לשכנע את אנשי ונשות החברה החרדית מעל לראשי מנהיגיהם המושחתים בכל הנוגע לאושרם ולעתידם, לאורח חייהם בהתאם לדיברות ולדברי חכמי הדת המצדדים בתורה ובעבודה, עלינו לפעול לשלבם עוד ועוד בשירות לאומי. ממילא גם שיעור המשרתים בצה"ל יגדל.

עלינו לפתח ולטפח את מנוף השירות הלאומי, על מנת שיהפוך לכור היתוך מספר 2 בחברה הישראלית. מנוף זה מתאים עד מאוד למצוות האחריות ההדדית ביהדות ובכוחו לתת תנופות ענק בתחום הבריאות, הסיעוד וההצלה, בתחום החינוך לכל השכבות והגוונים, בתחום איכות הסביבה ובשיפור איכות החיים של בני הגיל השלישי. עלינו לצרף למנוף זה גם את ערביי ישראל, ולהפעיל אותו גם לטובת הקהילות והסביבות החרדיות והערביות עצמן ולהעצמת איכותן.

בד בבד עם פיתוח המנוף רב-העוצמה של השירות הלאומי, יש לדרוש שהחרדים והערבים ישרתו בו. אם ייושם השירות הלאומי בעוצמתו זו, לא רחוק היום ששתי קהילות אלו ומדינת ישראל כולה יודו לנו על כך בפה מלא.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. אני סבור שאתה קצת תמים. דוקא ההצלחה שלהם להשתלב חזק בקואליציה שהעבירה תקציב כל כך מוטה, תעודד אותם להמשיך בדרך זאת ואף להקצינה

 2. יש הרבה טעם והיגיון בדבריך. המהפכה הנשית המתרחשת לנגד עינינו בעולם המוסלמי, שהוא הרבה יותר מחמיר כלפי נשים מאשר חצרות החרדים היהודיים- מעידים על שינוי דרמטי ראה אירן, סעודיה, האמיריות ועוד אילו מבט חטוף בחתונת המאה של הנסיך הירדני מצביעה של שינויי התנהגות בפומבי חיקוי מערבי טיפוסי,
  בנוסף- חלים שינויים בהנהגה החרדית כאשר דור צעיר של גברים בקבוצת גיל 30-40- הנחשפים לכלי התקשורת החילוניים, מתחילה ליטול חלק פעיל משמעותי פעיל בקביעת עתידם, אמנם בצניעות אבל בנחישות. קרב ההישרדות של דור הגולה ישתנה מבפנים

 3. רק לחץ כלכלי וקיצוץ תקציבים לחרדים יכןלים להציל את המדינה

 4. הבעיה היא שכותבים שונים בסוגיה זו כותבים הפוך מאחרים. לא רק באשר להמלצות ולמסקנות, אלא אפילו בקשר לעובדות. ואז כמובן שגם הקוראים כבר מראש מאמצים עמדה.אני נוטה לקבל את עמדתך. יש סיכוי שהבעיה תיפתר.

 5. מסכים שיש סיכוי שכל זה יכול, אבל בניגוד לרבים שהרימו ידיים אני חושב כמוך שכל עוד שיש סיכוי להגיע לפתרון צריך לנסות

 6. יש מגמות חיוביות שיכולות לעזור
  ויש מגמות בכיוון ההפוך
  זה לא חישוב מתמטי אבל לדעתי הכיוון השלילי מנצח ואפילו יתגבר
  כמה שזה עצוב

 7. זאת לא גזירה משמיים. זאת גזירה של השולטים בדת, המשעבדים ממש את המאמינים

 8. אין ויכוח על כך שהחלטות ותקצוב הממשלה הנוכחית מזיקים ומשפיעים לרעה על התהליך החיובי שכבר החל – (אך רובו עדיין מתחת לפני המיים). פוסט זה נפתח במשפט: "התעמולה של פורום קהלת מבשרת לנו שהרפורמה המשפטית תתממש במוקדם או במאוחר בגלל הריבוי הטבעי של החרדים והחרד"לים. האומנם?" הפוסט מתווכח עם משפט זה ! התהליך החיובי יגבר על ההשפעות השליליות של החלטות ותקצוב הממשלה הנוכחית רק אם ממשלה זו תופל ועימה החלטותיה ותקצוביה ובמקומם יבואו תקציבים המותנים בלימודי ליבה מפוקחים ובמקביל יחל תהליך של טיפוח "מנוף השירות הלאומי ככור ההיתוך מס. 2 של ישראל". המסקנה: תעמולת/נבואת פורום קוהלת אינה גזירה משמיים ואם ניאבק בה בתבונה ורגישות היא לא תתממש !

 9. נדמה לי שהחרדים התחילו להבין שהם בצרה ואולי יהיו מוכנים לסגת

 10. לי דווקא נדמה שלאחרונה יש נסיגה והתרחקות של החרדים מהשתלבות בחברה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן