אבסורד כלכלי, חברתי וערכי

החלוקה המתריסה של כספי ציבור לחרדים
תמונה של בוקסר
ד"ר ישראל בוקסר

מס הוא תשלום לשלטון הנגבה לצורך מימון פעולותיו. הטלת מס נעשית באמצעות חוק וגבייתו נעשית באמצעות רשות ממשלתית שהוסמכה לכך. אחד מתפקידיו המובהקים של השלטון במשטר דמוקרטי הוא מתן שירותים לאזרחים – תמורה למיסים ששילמו. חלוקת השירותים איננה אמורה להתבצע בצורה שוויונית, להיפך, היא נועדה לסייע למי שאין להם ומשתמשת לצורך כך במיסים ששילמו אלו שיש להם. ברור שמי שמשלם הרבה מס נזקק לפחות שירותים ממי שאיננו משלם מיסים כלל. ההיגיון החברתי, ותתפלאו, גם זה הקפיטליסטי, סוברים שאכן זו השיטה הנכונה. הדברים באים לידי ביטוי במגוון רחב של שירותים כמו בריאות, רווחה, תחבורה, רשויות מקומיות ועוד. אלו שאין להם משלמים עבור השירותים הללו הרבה פחות מאלו שיש להם, אם בכלל. זה נכון וזה צודק. אוי לנו, לדוגמה, אם שירותי הבריאות שלנו היו דומים לאלו של אמריקה הגדולה, שבה לחמישים מיליון אמריקנים אין שירותי בריאות כלל, משום שידם אינה משגת לשלם עבור ביטוח בריאות בסיסי.

המדינה מתכוונת להקצות סכומי עתק של 13 מיליארד ש"ח באמצעות "חוק ההסדרים" לישיבות, ולמי שאינם לומדים לימודי ליבה. העברות לאלו שאינם עובדים ואינם תורמים לצמיחה ולקידום המדינה הן אבסורד כלכלי, חברתי ומעל הכול ערכי. איזה סמכות מוסרית יש לממשלה להעביר כספי מיסים של ישראלים יצרניים, חרוצים, מתנדבים, משרתי מילואים ועוד לאוכלוסייה שתורמת מעט מאוד לכלכלת המדינה?

הציבור עד לחטא נוסף. הכוונה להעביר כספים מרשויות מקומיות המנוהלות נכון, מאוזנות ומשגשגות לרשויות עניות וגרעוניות היא אבסורדית. מה קורה כאן? עזרה סוציאלית עוד משנות החמישים לרשויות שלא מסוגלות לשאת את עצמן. איזה רציונל יש כאן? בהקשר זה זכורה, לא לטובה, מדיניותן הנפסדת של חברת העובדים וכור שנקטו את הסיסמה "רווחה ולא רווח". הדברים באו לידי ביטוי בהעברת כספים ממפעלים מרוויחים לאחרים שהפסידו. זוכרים מה הייתה התוצאה? חברת העובדים וכור התפרקו והסיסמה "רווחה ולא רווח" הלכה לעולמה לבלי שוב. מה עושה עכשיו שר האוצר סמוטריץ? חוזר ומשתמש באותה טרמינולוגיה נפסדת וכושלת, שלא קיימת זה מכבר בעולם הכלכלי הקפיטליסטי, גם לא הסוציאליסטי. נוסף על האבסורד הכלכלי והערכי, יש כאן גם שיעור בהפקרות – אין בעיה עם ניהול כושל, חוסר יכולת של גביית מיסים וריכוז של אוכלוסיות נחשלות כלכלית במקום אחד. בלאו הכי הפריץ ישלם על כל אלו. אין צורך להתייעל או להשתנות.

נקודה נוספת הראויה לגינוי היא הסחטנות החרדית. עד לאן הניכור שלהם מהחברה הכללית יכול להגיע? האם בחו"ל הם היו מעזים לנהוג כך? ועכשיו הם לוחצים ודורשים גם אספקת "חשמל כשר". החרדים חייבים להבין שהתנהגותם הייתה לזרא והיא ממאיסה אותם על הציבור הכללי.

ברמה הכלכלית, גם לאי-שוויון ולהעדפה מתקנת צריך להציב גבולות. הציבור מוכן לקבל את אי-השוויון כל עוד הוא נתפס כסביר וכחלק ממערכת הוגנת. מחד גיסא ראש הממשלה דוגל במדיניות "שכוחות השוק" יעשו את הדברים בדרך הטובה ביותר. מאידך גיסא הוא מתערב בכוחות השוק ומעביר מיליארדים רבים לחרדים, הרבה מונים מעבר לחלקם באוכלוסייה ועשרות מונים יותר מאשר תרומתם למשק. מדיניותה הכלכלית זו של הממשלה חותרת תחת היסוד של שוויון ופוגעת בעתיד המדינה ובחוסנה.

עדיף אלף מונים לו היו מפנים חלק מתקציבים אלו למלחמה ביוקר המחיה, לתחבורה ציבורית הולמת, לשיפור מערכת הבריאות, לקידום החינוך, להקצאת כספים להעדפה מתקנת של מגזרים "מקופחים", לחיזוק המשילות בדרום ובצפון ולתחומים רבים נוספים שהיו מגבירים את רווחת כלל האוכלוסייה ואת חוסנה של המדינה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

28 תגובות

 1. ביטוי תמציתי ומדוייק לשפע הגזירות המוטלות עלינו על מנת לרצות את שותפי הקואליציה וקהל תומכיהם.

 2. ישראל יקירי.
  אתה מטיב להבהיר את הנקודות הכואבות בחברה שלנו, חן חן.
  אתה שואל מניין המוסריות לבצע מהלכים כאלו, שאלה שהתשובה עליה נעוצה במוסריות רה״מ, ו ״מנזר השתקנים ״ שמסביבו.
  אין זו טפשות, יש כאן שני כוחות רשע שמשתפים פעולה:
  האחד רוצה להציל את עורו, והשני רוצה להקים כאן מדינת הלכה. לא ברורה לי שתיקת הכבשים, אך ההיסטוריה תשפוט אותם. טוב שיש מחאות 👏

 3. "מנהלים" את המדינה כמו שכונה בתוך מאה שערים
  המחיר יהיה כבד מנשוא
  העם למעשה שותק ומאפשר זאת
  ובראש המריעים לביבי שהכל בידיו
  להקת "אכלו לי שתו לי"

  1. דמוקרטיה זה לא שיטה מושלמת. החרדים מנצלים אותה לטובתם. גם האדם הוא לא יצירה מושלמת. מה אתה אומר?

 4. אנחנו כותבים ומתפלספים והימין במהלך בזק מעביר את ההחלטות ואפילו לא מתייחס אלינו

  1. תודה לתגובתך מר הירש. אין קיצורי דרך בדמוקרטיה. אסור לוותר והתהליך ארוך…

 5. נכון כתבת. הכל ידוע. אבל המצב היום עדיין לא הכי גרוע. הערבים מהווים 20% מתושבי ישראל. דהיינו כבר כיום אם הם יהיו קצת יותר חכמים הם יכולים להכניס לכנסת כ- 24 ח"כים. המפלגות הדתיות הכניסו לכנסת 32 ח"כים. מספרם הולך ועולה בעקביות. ממש לא רחוק היום שדתיים היהודים יכניסו לכנסת (נניח) 38 ח"כים. זה כנראה יקרה כבר בכנסת הבאה או בזו שאחריה. על כן, כפי שכבר כיום הוקמה קואליציה של ליכוד-דתיים, ימין על מלא, לא רחוק היום שתוכל לקום קואליציה של מפלגות יהודיות דתיות ומפלגות ערביות. נו – ואז החוקים שהקואליציה העכשווית מנסה לחוקק יהיו "כסף קטן" לעומת מה שצפוי לנו בעתיד. למשל, יהיה מותר לנו לשאת 4 נשים. חבל שאהיה אז כבר כל כך מבוגר שכוכי יסתלק ממותניי.

 6. יש כאן אבסורד הגזענים הכי גדולים כנגד עדות המזרח אלה החרדים האשכנזים. אבל שני המחנות האלה מתחבקים הכי חזק ובזכותם נתניהו שולט.

  1. תודה לתגובה נ. נתניהו שולט בגלל הרבה נושאים, שכולולים כמובן את החיבור שדיברת עליו

  2. נכון. אבל הם לא מתחבקים. בסה"כ הם התחברו לקופת האוצר ונוגסים שם בכל פה. ולמה נתניהו שולט – כדאי שנתחיל להבין. הוא החכם והמנוסה ביותר. כל היתר על ידו ילדים מטורללים. לפיד ומיכאלי למשל. הם האשמים שנתניהו חזר לבלפור.

   1. אכן נתניהו פוליטיקאי משכמו ומעלה. הבעיות: א. התחבר עם הזויים. ב. האיכות הפוליטית שלו לא משרתת את הציבור הרחב. תודה לתגובה

 7. האם רק אני מתחיל לשמוע את התבקעות הסדקים בחומת הקואליציה בדרך להתפוררותה?

 8. הכל בגלל שהחילונים הם פראיירים שמוכנים לחיות בתנאים כאלה במדינת ישראל

 9. תודה לתגובה עודד, כאן הגולם קם על יוצרו. בן גוריון אישר שיהיו 400 תלמידי ישיבה. היום יש יותר ממאה ושבעים אלף. בריאות

 10. העובדה שזה אבסורד כבר הופך לכמעט ודאי שזה יקרה ואף יתחזק בארצנו "מתקדמת"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן