מכים ערבים והחיים נמשכים

הגזענות מרימה ראש ואנחנו מחשים
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

מכים ערבים בירושלים. ליד קניון עזריאלי. בחגיגות ל"ג בעומר במירון. מכים אותם מכות רצח. רבים צופים במעשים ומנענעים ראשם באי הסכמה, אבל דבר לא קורה.

בשבוע שעבר עצרה משטרת הולנד 150 מאוהדי קבוצת הכדורגל "אלקמאר" על שירים וביטויים אנטישמיים שנשמעו מפיהם. אוהדים אלו היו בדרכם למשחק נגד קבוצת "איאקס" הגדולה, הנחשבת ל"קבוצה יהודית" משום שלפני מלחמת העולם היו רוב יהודי הולנד אוהדי איאקס. הולנד, שנחשבת למדינה מתונה, אפילו מסבירת פנים, היא מדינה שהאנטישמיות בתוכה עולה במהירות בשנים האחרונות.

פתחתי במגרש הכדורגל רק מפני שסביבו רוחשת גזענות פורחת. אבל למעשה אין צורך להעתיק את עצמנו למגרשים זרים – גם אצלנו הגזענות פורחת. שחקנים ערבים זוכים לביטויי גנאי, מתקופת סלים טועמה ועד ימי דאבור וטוואטחה. שנאת הערבים במגרשים איננה טורדת את מנוחתם של הצופים שאינם חלק מהפסטיבל, כאילו ששנאת ערבים זו נורמה מקובלת ויש מי שעושה בה שימוש יתר.

מכים ערבים כפי שהיכו ומכים יהודים מפאת גזענות ואנטישמיות. גם היהודים מוכים כמעט באין מפריע. העולם מלא מפלגות ימין קיצוניות בעלות אוריינטציה – גלויה או מוסווית – נאצית.

ראשי המסיתים נגד ערבים הפכו שרים ואישי ציבור. מפלגת "עצמה יהודית" איננה אלא מפלגה בעלת סממנים יודו-נאציים. אנו חוששים מההשוואות בשל לקח השואה, אבל לפני השואה הייתה מפלגה נאצית, אידיאולוגית מאוד, שהביאה לחרם על יהודים ולהרס של עסקיהם. האווירה שהנאצים יצרו שם הגיעה לכל מקום, ובהגיעם לאוסטריה הפכו יהודי אוסטריה לבלתי לגיטימיים ועבדו בקרצוף מדרכות לקול צהלות ההמון.

כאן זה עדיין בלתי אפשרי. דעת הקהל הליברלית לא תאפשר. רוב אנשי הליכוד, כמו נתניהו, לא יאפשרו. אבל האידיאולוגיה המשיחית של סמוטריץ' והאידיאולוגיה הגזענית של בן גביר מכשירות את הוקעתו ולפעמים הכאתו של ערבי באשר הוא ערבי.

אישית אין לי מנוח מאז ראיתי את התמונות בטלוויזיה. דיברתי עם חברים שמגנים בתוקף את ההכאות אבל לא הזדעזעו כמוני. חלק אמרו, "זה לא יפה, אבל אל תשכח שהם אויבים". מי שיהפכו את ערביי ישראל למתנגדים אקטיביים הם אלו שבזים לכל ערבי, בין שיהיה רופא, רוקח או פועל בניין. נורמה זו לא רק שאיננה מוסרית ואיננה יהודית, היא גם מנוגדת לאינטרסים של מדינת ישראל.

אני כותב את המאמר לא כאקט לניקוי המצפון אלא כקריאה לרבים להתעורר משנתם המחאתית הרגילה. משהו נורא מתרחש תחת רגלינו ואנו מחשים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

30 תגובות

 1. הרי ברור וידוע לאיזה חלקים בעם שייכים הגזענים. ידוע גם שהגוש הזה הנו הרוב במדינה. אז איזה תקווה יש לנו?

 2. הצדק אתך. אבל העלייה הזמנית (ראה הסקרים האחרונים) בכוחם האלקטורלי של סמוטריץ' את בן גביר בע"מ באה בעקבות התגברות טרור רצחני נגד יהודים. על כן ההשוואה והקביעה יודו-נאצים היא מופרכת לחלוטין מבחינה היסטורית. למען ההגינות והאובייקטיביות היינו מצפים מאישיות ברמתך שתגנה גם את רצח שלושת זוגות האחים, את ההשתוללות המוסלמית בערים המעורבות ואת פריקת העול החמורה של חלק מהבדואים בדרום. זה בהחלט מתבקש ביחד עם השלילה (ביבי איבד את הצפון) של פאנאט גזעני לשר אוצר ושר במשרד הביטחון ופרחח טיקטוקאי לשר ביטחון לאומי.

  1. למגיב הלא מזוהה
   כל מה שאתה כותב לא קשור לעניין שלשמו כתבתי את המאמר.אני מדבר על בריונות כלפי ערבים ישראלים רק משום שהם ערבים.ארגונים אנטישמים בעולם פוגעים ביהודים כי הם יהודים.במקום גינוי בקול צלול אתה מספק "נימוקים" לבריונים?
   אשר ליודו נאצים מי שחגג בחתונה רצח ערבים חפים מפשע.מי שחינך את נוער הגבעות.את זה לא עשה סמוטריץ המשיחי אלא בן גביר הגזען תלמיד כהנא.מה הם אם לא הכינוי ששזרתי במאמר?

 3. על סמך מה אתה טוען כי "מכים ערבים כפי שהיכו ומכים יהודים מפאת גזענות ואנטישמיות"??? האם היהודים הכריזו על השמדת מדינות ערב? האם ליהודים אסור להגיב באלימות על אלימות?

  1. אני מזועזע מהסיומת של התגובה שלך. נכון, יש ערבים אלימים. זה אומר שמותר להיות אלימים כלפי ערבים חפים מפשע, או אפילו מאבטחים דרוזים? אתה ממש מצדיק אנטישמיות, כיוון שיש גם יהודים מנוולים.

  2. קלעת בול למטרה. לא רק שאף יהודי לא הכריז על שאיפתו להשמיד מדינה ערבית לעומת מה שמכריזים רוב הערבים. כן, ליהודים מותר להגיב באלימות על אלימות. זה עונה על הצו המוסרי הקם להרגך השכם להרגו. ואם זה יגרום ליותר אנטישמיות – לו יהי כך. יש לתת לאנטישמים להבין שהאלימות היהודית שבאה בתגובה על אלימות ערבית היא רק התחלה. היהודים יפעילו אלימות הרבה יותר גדולה כאשר מים יגיעו עד נפש.

   1. אני ממש מסכים עם ברעם ולא איתך. אם הערבים הורגים חפים מפשע, זה נותן לנו הכשרה להרוג חפים מפשע אצלהם?

  3. "מוות לערבים"
   כן
   למרבית הבושה
   וגם "שישרף לכם הכפר"

 4. המאמר של עוזי ברעם מציג תמונה קשה על הכאת ערבים בירושלים ליד קניון עזריאלי ובעת חגיגות ל"ג בעומר במירון. גזענות היא תופעה הקיימת מקדמת דנא ואחד ממרכיביה העיקריים הוא הסתה. אך כאשר ההסתה מתבצעת על ידי שרים ואישי ציבור ופוגעת באזרחים מן השורה מתחילים להישמע קולות מהעבר, כמו פוגרומים נגד יהודים במזרח אירופה, כמו אנטישמיות מבית היוצר של הנאצים, וגם אירועים אנטישמיים בארה"ב ובאירופה. המצב כיום בארץ הוא בעייתי במיוחד. מחד גדל משמעותית מספר הערבים הישראלים המשתלבים בכלכלה הישראלית, ומאידך רוב המפלגות הערביות מייצגות באופן קבוע את העמדה של הרשות הפלסטינית שכולה הסתה כנגד עצם קיומה של ישראל במתכונתה הנוכחית. גישתה של הרש"פ התומכת בארגון האנטישמי BDS מעצימה את השנאה לישראל ואת האנטישמיות.

 5. בושה
  אין לי מילה אחרת יותר נכונה לבטא את התנהגות רבים מהישראלים

 6. עוזי.. הצפת נושא חשוב מעין כמוהו.. אכן אירועים כמו אלה שתארת עוברים מתחת לרדאר ולא יוצרים אפילו שיח אחד קטן..
  הלוואי והמאמר שלך יעורר את השיח הנדרש הציבורי ויביא לפעולה נגד האלימות כלפי החברה הערבית במיוחד לא אלה שהם אזרחי המדינה לכול עניין ודבר..
  תמשיך להציף במאמרים כאלה ובעשיה ואולי יהיה שינוי
  מי ייתן

  1. היי אלונה לרבים אכפת.בהרצאה בה הופעתי בפורום מגוון ביניהם תומכי רפורמה הייתה תמיכה גדולה בדברי על הכאות ערבים וגזענות.חלק כמובן ניסה להשעין זאת על הסכסוך אבל אילו נימוקים ילדותיים.כולם צריכים ללחום נגד הגזענות האנטי ערביי ישראל.

 7. על רקע גילויי שנאה וגזענות חובה לחזור, להתריע ולפעול למניעת הידרדרות נוספת.
  (בהקשר לאזכור "איאקס" במאמר של עוזי, אצלנו בבית היקי דובר הרבה על "הכוח וינה" שהפיחה גאווה בקרב כל יהודי גרמניה ואוסטריה בשנות ה-20 וה-30 וזקפה את קומתם. קבוצת הכדורגל של הכוח וינה זכתה להערכה ולהערצה גם בקרב האוכלוסיה הכללית במרכז אירופה).

 8. מי שמלקה ערבים בשוטים שלא לצורך
  ימצא עצמו מולקה בעקרבים, לשם זה עלול להתפתח

 9. חלק מהשנאה הבלתי מוצדקת את הערבים נובעת מהתנהגות לא הוגנת שלהם כלפי המדינה בה הם חיים. לא שאני מצדיק את השנאה, אבל אי אפשר להתעלם מכך שהם תורמים לזה

 10. גם באוכלוסיות מתקדמות ולא ימניות, אולי לא מכים ערבים ולא מאיימים עליהם אבל כן מאוד משתדלים שהם לא יגורו בשכנות באותם בתים.

  1. ל"בואו נודה".הרי כבר הגבת על המאמר תחת "כינויים" אחרים.אינני מבין מה אתה רוצה לומר בכך ש"משתדלים" שערבים לא יגורו בשכונות "מתקדמות".ברמת אביב גרים לא מעט ערבים בדירות שכורות חלק סטודנטים וחלק אחרים. אבל למה אתה מנסה בכל דרך להמעיט מהעובדה שכאן התגלו מקרים לא מעטים של הכאת ערבים ואני משווה זאת לאנטישמיות ממנה סובלים בני עמנו? למה אני מעיר?כי אסור שחלוקי דעות פוליטיים יפריעו לעמדה אחידה כלפי הגזענות בארץ שמתחילה להשתוות לגרועות באומות העולם.

   .

 11. לבעיה הזאת ממנה רבים מתעלמים יש משמעויות קשות. וטוב שיש אנשים פה ושם שלוקחים על עצמם להזכיר ולא לוותר

 12. בהכאת ערבים חפים מפשע, העלאת הטענה המקובלת: "הם התחילו", יש הכפלה של העוול!

 13. התנהגות לא הוגנת ומתנשאת נגד הערבים גם לא תשתלם לנו. הם לא יסלחו לנו אם נמשיך להגזים.

 14. והכי כואב שמי שכל הזמן עוזר לממשלת הימין להתקיים אלה הערבים. אם היו נוהגים בתבונה היה להם כח אדיר שאי אפשר היה להתעלם ממנו.

 15. הניסיון מלמד שאם עוצמים עיניים ממה שהשלטון עושה לאוכלוסיות מסוימות, התופעה השלילית תתרחב לעוד ועוד אוכלוסיות

 16. כולם מכים את כולם. לשם התדרדרנו. אם להיות מדויק אפשר להגיד כי חלקנו מכה את כולם. בכל נושא, בכל תחום, בכל מקום, וכן הלאה. ומבלי להיות גזען חס וחלילה זה אופייני יותר לחלק מסויים בחברה. לחלק הגדול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן