מוכרים את סבא וסבתא

העברת האגף לענייני הגיל השלישי למשרד הנגב והגליל
תמונה של ד"ר ביצור
ד"ר אבי ביצור

זכות גדולה נפלה בחלקי, בימי ממשלת אולמרט, להקים כמנכ״ל הראשון את המשרד לענייני גמלאים בראשותו של השר רפי איתן ז״ל. המשרד עבר גלגולים לא מעטים מאז, אבל מאז הקמתו שימש כגוף ממשלתי שנלחם לשיפור מצבם של האזרחים הוותיקים בישראל. לעיתים כיהנו במשרד זה שר ומנכ״ל פחות מתאימים, ולפעמים לא עסקו רק בענייני הגמלאים, האזרחים הוותיקים או בני הגיל השלישי, אבל ציבור ענק שכולל את הורינו וסבותינו, זכה לייצוג פרלמנטרי הולם.

הימים שבהם כיהנתי כמנכ"ל המשרד זכורים לי כימים נפלאים של עשייה אמיתית ושל מימוש החזון – ״אל תשליכני לעת זִקנה״. עבודת המשרד כללה מאבק באלימות, בהתעללות ובהתעמרות בזקנים, מאבק כנגד הבדידות, קרבות על השבת הרכוש היהודי הגזול בשואה, בעולם וגם כאן בישראל (הרשות להשבת רכוש יהודי גזול שנרכש בישראל המנדטורית). סיפחנו למשרד את האגף לחינוך מבוגרים שבמשרד החינוך, ונהנינו מכל דקה של עשייה מהלב והנשמה. אולם אז הופיעה במלוא הדרה גברת ״פוליטיקה״ וממשרד מוכוון משימה (חלק מהצעירים שליוו אותי אז יושבים כיום במשרד במתכונתו הנוכחית כמנהלים) קיבלנו משרד לאזרחים ותיקים, לאחר מכן שונה שמו למשרד לשוויון חברתי, ואני מצאתי עצמי מביט (מבחוץ) על סבך של רשויות שונות ומשונות, שהותאמו לשרה כזו או אחרת, לאכזבתי וקצת לתמימותי.

המשרד הזה חייב להישמר כמקדש תמיד למען מיליון, שלוש מאות וחמישים אלף האזרחים הוותיקים ובני משפחותיהם, הוא חייב לשרת את צורכיהם בכל תחומי החיים – תרבות, בריאות, תזונה, מגורים ועוד. זהו משרד על וא-פוליטי שחייב לקבל סמכויות ממשרד הרווחה והבריאות ולהפוך לגוף ריכוזי, מרכזי, המיועד אך ורק למשימה שלשמה הקמנו אותו! לא לשום צורך אחר ובוודאי שלא כאגף במשרד הנגב והגליל – מישהו השתגע?? כלום לא ברור שכמיליון מהאזרחים הוותיקים חיים בין גדרה לחדרה ולא בפריפריה? כלום לא ברור שללא גורם מקצועי, מומחה, נקי וחף מתככים פוליטיים, שמטרתו היא אך ורק דאגה לזקנים, המשרד הזה לא יוכל למלא את ייעודו? ללא מימוש ייעודו המקורי של המשרד הרי אנו הופכים לעדר ציניקנים חסר חוט שדרה שאינו מכבד את עברו, שההווה שלו בסכנה ושאין לו עתיד (פרפראזה על דבריו של יגאל אלון).

אסור לאפשר לבטל את המשרד הזה ובוודאי שלא להפכו לאגף מיותר במשרד לענייני הנגב והגליל. אסור להוריד מעל סדר היום החברתי את בעיות העלאת קצבת הזקנה ופתרון בעיית קצבת השארים, למשל, שאינה ניתנת לגברים אלמנים. אין לנו זכות מוסרית לדחוק בזלזול הצידה את בעיות האזרחים הוותיקים, הורינו וסבותינו. לא ייתכן שהממשלה החדשה עיוורת ואינה רואה, למשל, את בעיות הדיגיטציה של בני הגיל השלישי או את בעיות הבריאות, התזונה, הספורט והתרבות, החברה והרווחה שלהם.

אני צופה במתרחש ונחרד מהמחשבה שרעיון כה יפה וצודק, שיושם בהצלחה רבה, יורד כעת לטמיון כדי לרצות פוליטיקאים תאבי כוח ושררה שטחו עיניהם מראות ונשגב מבינתם להבחין שמדובר כאן על עצמם ועל בני ביתם ועל כל החברה הזו שהפתגם "והדרת פני זקן" היה נר לרגליה. ויפה שעה אחת קודם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

33 תגובות

  1. מזעזע !!! הפכנו לעם קשה עורף , חסר חמלה שאינו מתחשב בקשישים , שורדי שואה , נכים , פגועי נפש , נשים וכל הזקוקים לעזרה ותמיכה כדי לשרוד את היומיום בכבוד , כדי לא להזרק לרחוב , לאכול ארוחה חמה , קורת גג ,כסות בימים קרים ועזרה רפואית לכל חולי ! חברי הכנסת המעלים לעצמם את המשכורות
   באלפי ועשרות אלפי שקלים , אינם מתביישים לתת לנזקקים תוספת של 80 ש"ח !!!! מה בדיוק אפשר לעשות בסכום מגוחך כזה ????? לקנות תרופות או אולי לחם וגבינה ???
   בושה !!! ארץ אוכלת יושביה !!!!

 1. במקום להמשיך לדאוג לקשישים ממשלת נתניהו עסוקה בחלוקת שלל לשותפיה. אין דאגה לקשישים יש תקציב ללשכות ושרים מיותרים. אבוי לעם ישראל.

 2. מוכרים את סבא וסבתא, וגם את תלמידי ישראל מוכרים. ולאט לאט למעשה מוכרים את כולם …מדינה במכירת חיסול

 3. מאמר מצויין שמציג עד כמה לא דואג איש לזכויות זקינינו.

 4. כתיבה מבריקה של האיש שראוי להוביל את המאבק לשיפור זכויות הורינו ובני הגיל השלישי

 5. מדינה על סף פשיטת רגל. הלכה הבושה . לא פחות מטרידה העובדה שאותם בני הגיל השלישי בוחרים במי שרומס את כבודם

  1. יופי. מצויין. הפתרון היחיד הוא לכתוב מאמרי דעה שאיש מבין מקבלי ההחלטות לא קורא ולא מתייחס אליהן. הייתה לכל הגימלאים הזדמנות להצביע עבור מפלגות המייצגות אזרחים ותיקים. "צדק חברתי" ב 2019, "נתי"ב – נחייה תמיד יחד בכבוד". לא הצבעתם, אל תתלוננו .

 6. ממשלת ביזיון וחורבן בית שלישי הולכת וקמה בול עינינו. בוזזים את השלל. הקשישים שלא עיניינו אף פעם את אף אחד, מושלכים עכשיו לתהום.

 7. מאמר שמשקף בצורה כל כך מדוייקת וכואבת את שקורה בתחום המשרד. זו קריאת השכמה לכולנו לקום ולפעול כנגד המהלך ההרסני הזה.
  שאפו לד"ר ביצור על המאבק הבלתי מתפשר למען המשך הייצוג המיטבי של האוכלוסיה הותיקה בארץ .

 8. המשרד הפך לאגף והרגע עובר לנגב ולגליל והמשמעות ברורה-הוא מתייתר וכך גם הזקנים וזה איננו מוסרי אתי ערכי או הגיוני

 9. המנהיגים חושבים רק על עצמם ואנחנו ממש לא מעניינים אותם
  ואנחנו במקום לדאוג לעצמנו בוחרים אותם

 10. לד"ר אבי ביצור. טוב מאוד שאתה מעלה את נושא האזרחים הותיקים. בין הנושאים שהזכרת: קצבת הזקנה. אבל מה עם הפנסיות הנשחקות ריאלית וגם אלה שיורדות נומינלית.
  אתחיל עם הפנסיות הוותיקות (מקפת ומבטחים). על פי תקנון פנסיות אלו הן צמודות למדד המחירים לצרכן, אך מתעדכנות אך ורק אם המדד עולה בשנה קלנדרית מעל 5 אחוזים. אם המדד עולה בשנה מסויימת 4.9 אחוזים הפנסיות לא מתעדכנות אם גם בשנה שלאחר מכן המדד יעלה ב 4.9 אחוז למשל הפנסיה לא מתעדכנת. בפועל זו שחיקה ריאלית של כמעט 10 אחוזים. כל עוד לא הייתה אינפלציה, לא הייתה לכך משמעות, אך בשנה האחרונה האינפלציה משתוללת והפנסיות נשחקות. גם חישוב המדד מעוות וזה סיפור אחר. סוקרי הלמ"ס מעדכנים את המדד כל חודש על רשת השיווק הזולה ביותר (פעם רמי לוי ובחודש שלאחריו אם שופרסל תהיה זולה יותר, הם יעדכנו את המדד על פי שופרסל.
  נעבור לפנסיות החדשות הצוברות: הן צמודות למדד ההשקעות (מהו בדיוק? הוא כולל בין היתר: נדל"ן מניב). כל סטודנט שנה א' לכלכלה יודע שכאשר האינפלציה עולה, מעלים את הריבית וכתוצאה מדד ההשקעות יורד. זה גורם לא רק לשחיקה ריאלית , אלא גם לירידה נומינלית. למי יפנה הגימלאי לצורך תיקון עוול זה? אין לו כתובת של ועד עובדים.
  מדוע האפלייה בין מקבלי משכורות למקבלי פנסיות . מדוע לא להצמיד את הפנסיות לשכר הממוצע במשק כפי ששכר חברי הכנסת צמוד לשכר הממוצע במשק. וכמו כמעשה קסם, דווקא בעיתות מיתון כאשר מפטרים את בעלי השכר הנמוך, השכר הממוצע במשק עולה ושכר חברי הכנסת מתעדכן למעלה אוטומטית. מדוע האפלייה? בוא ונצמיד את כל הפנסיות של כל הגימלאים לשכר הממוצע במשק.

 11. אנחנו מוכרים את סבא וסבתא, כי אנחנו מצביעים בבחירות למפלגות ולמנהיגים שממש לא מתייחסים לאוכלוסיה של האזרחים הוותיקים, שזקוקים בחלקם בגדול להתייחסות והתחשבות.

  1. נכון תמי. מוכרים את סבתא וסבא. נכון. כך רציתם וכך קיבלתם. הייתה לכם הזדמנות להצביע בבחירות 2019 עבור מפלגת צדק חברתי שהציבה בראש סדר היום את נושא האזרחים הוותיקים. הייתה לכם הזדמנות להצביע בבחירות 2022 עבור מפלגת נתי"ב (נחיה תמיד יחד בכבוד) שחרטה על דגלה את נושא האזרחים הוותיקים . אל תלינו עכשיו. זה מה שרציתם , זה מה שקיבלתם. בדמוקרטיה צריכים לכבד את הכרעת הרוב שמשמעותה היא: זלזול ופגיעה באזרחים הוותיקים.

 12. למה שהמנהיגים שלנו ידאגו לקשישים. הם דאגו לכך שהם עצמם יהיו מסודרים לתמיד.

 13. השנה, שנת 2022 קמה מפלגת נתי"ב שחרטה על דיגלה את הסיסמה "נחיה תמיד יחד בכבוד" במטרה להעלות את הקצבאות לקשישים והנכים לשכר המינימום, להצמיד את הקצבאות למדד יוקר החיים/ מחייה ולעגן אותן בחוק שלא יקום עוד פוליטיקאי וישלול אותן כמו שעשה שר באוצר לשעבר בשנת 1003 נתניהו.
  הייתי אחד המועמדים של המפלגה להיות חבר כנסת, המפלגה לא עברה את אחוז החסימה.
  שני מיליון קשישים ונכים שיכלו לגרום לשינוי בחייהם ולהטיב עם אחריתה לא הצביעו עבור עצמם.
  הם הצביעו למי ששלל מהם את ההצמדות,
  מי שהעלה לאחר 20 שנים את הקצבאות ב- 6 שקלים
  מי שנטל מהקשישים והנכים את הזכות לחיות בכבוד ולא באשפתות.
  הקשישים והנכים הצביעו לרצועה במקום לכבוד
  למחסור במקום לחזון
  לעבר במקום לעתיד.
  במו ידיהם הקשישים והנכים פגעו בעצמם, קיומם וכבודם הכלכלי והנפשי,
  אז על מה תלינו עכשיו שקבלתם בדיוק את מה שהצבעתם עבורו?
  ודרך אגב תגובה לכתבה, יש גם אזרחים וותיקים מחדרה עד קרית שמונה, אני אחד מאותם שהנחת מחוץ לגדרות החזון שלך.

 14. אני בטוח שהממשלה שעומדת לקום דווקא תדאג לאוכלוסיה המבוגרת (החרדית)

 15. למרות שאין סיכוי שמישהו כעת ישים לב, חשוב שנמשיך להביע מחאה ולצרף אלינו מה שיותר אנשים בסוף אולי זה ישפיע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונת דוד

הפריימריסט

חמשיר לקראת הבחירות המוניציפליות