כשרו נגד וייד מתהפך בסיני

תחושות ומחשבות בעקבות ביטול פסק הדין רו נגד וייד
תמונה של דבי
דבי קאופמן

יש דיסוננס גדול בין פסק הדין רו נגד וייד לשהייה בסיני, ואולי בעצם לא. כמעט 40 שנה לא ביקרתי שם, למעשה מאז שהוחזרו כל השטחים בשנת 1982 למצרים והגבול לסיני נסגר הרמטית לישראלים. את נוף ילדותי שנע בין אילת לחופי ביר-סואר, בריכת השמש ונואיבה, העדפתי להחליף בתל אביב הסואנת השוקקת ובעיקר החופשייה. בחופשה האחרונה החלטתי לנסוע דרומה עם בני המתבגר, כדי שיחווה גם הוא ויחוש, ולו במעט, את אותן תחושות של חופש אינסופי שחצי האי סיני מעניק.

אלא שכבר במעבר הגבול הבנתי שהחופשה שאליה השתוקקתי כל כך, הכיסופים והערגה לשקט ולשלווה יתחלפו בתחושת מיאוס מהולה באכזבה אינסופית, כשברקע מהדהדות החדשות כי פסק הדין רו נגד וייד בוטל והוא מוטל כעת כאבן שאין לה הופכין, וזאת בדיוק אחרי שסיימתי את העונה הרביעית של "סיפורה של שפחה". כמה אירוני, כמה כואב וכמה מתסכל.

פסק דין רו נגד וייד (Roe v. Wade) משנת 1973 הוא פסק דין תקדימי של בית המשפט העליון בארה"ב שקבע, כי זכותן של נשים לבחור אם ברצונן לבצע הפלה מלאכותית ללא התערבות המדינה, בשלבים השונים של ההיריון. בית המשפט איזן בין זכות האישה לבין אינטרס המדינה על ידי קביעת כללים בהתאם לשלבי ההיריון: בשליש הראשון של ההיריון המדינות אינן יכולות להתערב כלל בבחירת האישה; בשליש השני המדינות יכולות לקבוע כללים סבירים לצורך אסדרה של הפלות; ובשליש האחרון המדינה יכולה לאסור על הפלות באופן גורף, כל עוד החוק כולל חריגים שתכליתם הגנה על חייה ובריאותה של האם.

פסיקה זו של בית המשפט העליון עוררה מחלוקת פוליטית שנמשכת עד ימים אלו. אולם ב-24 ביוני 2022 החליט בית המשפט העליון בארה"ב על ביטול פסק הדין, משמע, מדינות מסוימות בארה"ב יכולות לאסור על נשים הרות לבצע הפלה או להגביל את יכולתן לבצע הפלה. הידיעה המסעירה הזדעקה מהטלפון שלי בעודי משקיפה על חופי סיני, כשברקע 3 משפחות ערביות משכשכות במים. הידיעה האיומה מייד זרקה אותי למחשבות על אופל, חושך ותרבויות שלא הייתי שורדת בהן.

וכך, ביני לביני, התחלתי לתהות לגבי אותן משפחות מרובות ילדים. להערכתי היו שם כ-15 ילדים, אבל מי סופר. 3 משפחות אסלאמיות אדוקות שניכר כי הן מונהגות על ידי הגברים שבחבורה. הנשים הנשואות מכוסות מכף רגל עד ראש, עטויות בורקות שחורות לוהטות בחופים הצחיחים והחופשיים של סיני. יחסי הכוחות ברורים: הגברים שולטים, הנשים נחותות. הילדים הם הדור הבא שימשיכו את השושלת. גם ילדות היו שם, אך גורלן לא ברור. מה שבטוח הוא שזכות הבחירה לגבי עתידן ובעיקר עתיד רחמן לוטה בערפל. בחנתי בהשתוממות את הסיטואציה שנגלתה לעיניי ועוד בסיני הלכאורה חופשית ובעיקר לא משוחררת. האומנם אמריקה וסיני אחת הן?!

וכך, חופשה שאמורה הייתה להותיר חותם עמוק של נוסטלגיה, שמש וים התחלפה ברצון לברוח משם. להסתלק מהמקום החשוך הזה, שנשלט על ידי דעות ותרבויות חשוכות שעיסוקן הוא פגיעה בזכויות אדם ודיכוי נשים. שכל צעד ושעל במקום הזה דורשים בדיקה ביטחונית והקפדה על ביטחון אישי. לסיני לא אחזור בקרוב. נחלתי אכזבה מסיני, מקום שמייצג מבחינתי שליטה מצרית-גברית מלאה. כבר בגבול חשתי את העוינות וחוסר הכבוד לאישה, לאחר, לישראלי.

ביטול פסק הדין רו נגד וייד מתחבר נהדר לחופשה בסיני שנשלטת על ידי תרבות של חושך וחוסר כבוד לזכויות אדם בסיסיות, ועצוב יותר שביטול הפסיקה קורה באמריקה החופשית. לכאורה חופשית. כעת גם לאמריקה אין לי רצון להגיע.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. נשים!
  להתחיל לדרוש ולקבל את כל הזכויות המגיעות לנו
  כל הכבוד לגברת דבי על המאמר

 2. למה ללכת רחוק עד סיני, הבדווים עושים זאת בגלוי בנגב בחסות המדינה. המתירה להם לשאת ארבע נשים ברצף (מתחתן- מתגרש-מתחתן וחוזר חלילה..) עם משפחות בנות 20 ילדים החיים על חשבון הביטוח הלאומי וכול אחד זקוק לבית פרטי ..

 3. טוב שיש עדיין מי שמתעסק בערכים ובתיקון עוולות שנמשכות מאז בריאת העולם.

 4. לנשים יש כוח אדיר. אנחנו מהוות מעל מחצית האוכלוסיה. אם נשים יתחילו לממש את הכוח שלהן, למשל לא להצביע בעד מפלגות שתומכות באיסור הפלה, ההישגים מובטחים ובגדול.

 5. היחס לנשים בעולם המוסלמי הוא נוראי ומבהיל. לאין שיעור גרוע ממה שמסתמן בחלק מארצות הברית

 6. אלופה
  הבעיה שכל אחד עסוק בעצמו
  וכלום לא מעניין אותו מה קורה לחברה האנושית
  ומה קורה לאיכות הסביבה

 7. למה לנסוע עד סיני?
  היית פעם במאה שערים עוד בעוד עשרות שכונות בירושלים, בני ברק, בית שמש, ביתר עילית, וכן הלאה?
  אותנה בעיה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן