שואבי מים וחוטבי עצים

די לבזבוז ההון האנושי של העולים
תמונה של יורם
ד"ר יורם רבובסקי

זעזוע וטלטלה עולמיים עומדים לפנינו. הפצצות, פליטים ובהלה עולמית. העיניים כולן נשואות אל המתרחש באוקראינה ובעיקר אל משבר הפליטים המסתמן. ואם אין הדבר ברור, גם אם תיפסק הלחימה שיקומם של האתרים שנפגעו והופצצו לא יתרחש בן לילה. ומשרד הפנים, הוא כבר נערך לגל עלייה גדול. אך האם מישהו מתכנן קדימה?

עלייה היא אחד הכוחות הגדולים והמבורכים בישראל. אזרחים חדשים המשתמשים בחוק השבות ועולים ארצה. הדלת פתוחה, והבית הלאומי קורא לכם. בואו ועלו. תתקבלו בידיים חפצות ובנפש הומייה. האומנם? גלי עלייה גדולים בעבר אינם מצביעים על היערכות נאותה של ישראל לעלייה אישית או המונית של יהודים.

כן, כן. יש סל קליטה. עבור מי שלא מעודכן, הרי שאנו מדברים על לימודי אולפן לחצי שנה ותשלום עבור שכר דירה לתקופה של שנה. הידד. מהלך משנה חיים של ממש. ועכשיו בלי ציניות. חישבו על המצב. הרי הוא כבר אירע מספר פעמים. אך הפעם איננו מדברים על קום המדינה או על העשורים מיד לאחר הקמתה. גלי העלייה הגדולים של יוצאי חבר העמים וגל העלייה מאתיופיה יכולים לבשר את אשר הולך להתרחש, אם לא נשנה משהו.

העולים הללו נזרקו חסרי כול וחסרי קול אל מרכזי הפריפריה החברתית של ישראל. מהנדסים וטכנאים, אנשי מקצוע ובעלי ידע – הפכו למנקי רחובות, מנקי בתים, מנקי מדרגות ומנקי מסדרונות, פקידים זוטרים, קופאיות במרכולים ושלל עבודות אחרות דומות. רובנו מכירים אותם כ"האנשים השקופים". במקום לנצל את ההון האנושי ואת הידע, הם ניקו את בתינו. במקום לגייסם ולהכשירם ולהתאימם למציאות החדשה, לשפה, לתרבות, למנטליות ולאתגרים הרבים העומדים בפני ישראל – הם נותרו מאחור זנוחים וחסרי כול. שקופים.

האם ניצלנו, כאומה, את ההון האנושי באופן מיטבי? ודאי שלא. אבל…. העלינו אותם ארצה. קלטנו אותם. "הצלנו" אותם מן התופת. הידד, כבר אמרתי? אז אם תשאלו, מה אתה מצפה שנעשה? התשובה לכך ברורה. חדל עם הבזבוז והזלזול ביכולות. אני מצפה ממשרדי הממשלה השונים ובעיקר ממשרד הקליטה והעלייה לבוא עם תכנית. תכנית אמיתית. אסור לאפשר לאסון הזה להימשך, אסור להניח לבעלי תארים בתחומים שונים להפוך שוב לחוטבי עצים ולשואבי מים. יש לנסות לשלבם בתכניות קיימות, כמובן לאחר מבחן בסיסי שייערך בשפה המותאמת להם. הרי בעבר כבר החמצנו פוטנציאל אנושי עצום.

לא מספיק רק להציל את היהודים משדה הקרב ומההפצצות. עלינו להעניק להם אופק אמיתי ולגייס את היכולות הרבות, שקיימות ממילא, למיין ולהתאים. כן, בשלב הראשון יש להציל. לסייע. לעזור. אך יש לחשוב מיד על השלב השני. כיצד לייעל, לכוון ולשלב. אסור לאנשים בעלי ידע, כישרון ויכולת להיזרק שוב אל המגרסה הישראלית של "יהיה בסדר". חבל, עצוב והרה אסון. אין צורך בשואבי מים בארץ. גם אין צורך בחוטבי עצים. בואו ננסה לראות מהו הידע שרכשו במהלך חייהם. ההיסטוריה הראתה לנו כי יהודים באשר הם תמיד היו חדשניים, תמיד היו בעלי דחף ורצון לשפר את מצבם. בואו נלמד מהטעויות של עליות קודמות וננסה הפעם לסייע לעולים מעבר לסל הקליטה.

לא מספיק לצקצק בלשוננו על "המצב". יש לגייס ולהפעיל את הפוטנציאל האנושי הכביר שלפנינו. ואם הממשלה תיכשל, אני קורא כאן לאזרחים, לבעלי עסקים ולחברות פרטיות: הנה מקור העסקה זמין אשר באמצעותו תוכלו להקפיץ את העסק שלכם. רווח לכול.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

 1. אח יקר ואהוב כל מה שאתה אומר, אתה אומר בצצדק שנחקק בדם בסלע הקיום הציוני אין ספק. אבל אני רק רוצה לשאול שאלה אחת. כל חברה ומדינה צריכה שואבי מים, כולם מזלזלים ביכולותיהם של עובדי העבודות השחורות אך לא יכולים בלעדיהן. מי אלה יהיו? יהודים לא עובדים בעבודות צווארון כחול, ערבים ישראלים גם לא, ערביי שטחים? נאמנות, עולים – מה פתאום, עובדים זרים? ניצול!! אבל אם לא ישאבו מים לא יהיו מים ואם אין מים אין חיים, אז מי כפרה מי??

  1. תשובה מצוינת, אך האם תמיד יש להפוך את העולים לשואבי המים? האם לא ניתן לסייע גם באמצעות הכשרה קודמת והתמחות קיימת? ואם ירצו לשאוב ולחטוב, מה טוב….

 2. יורם. אני חותמת על כח מילה שלך אבל אתה שוכח שבני עמך עסוקים מאוד בשאלת טוהר הדם. המאגר הגנטי והכרומוזומים המופלאים שלהם. בדרך פלא הפוסט שלך צופס אותי בקלן מנסה לפענח אבן מרצפת באמצעות גוגל- מצלמה וחא מסתייע חי.

 3. כוונתך טובה ואני תומכת בגישה הזאת לעזור לנמלטים המגיעים ארצה.אבל יקומו אלה שרוצים לשמור על טוהר הדת, ויקומו כאלה שנעלבו כי את בני צבע עורם לא הכניסו מיד, ויקומו אלה שחוששים שאלה לא האנשים שיצביעו עבור מפלגתם, וכן הלאה.

  1. רגע לפני שתעלה זעקה השמיימה – "למה הם מקבלים ואנחנו לא קיבלנו", שתוארה היטב במערכון "העולים" של אורי זוהר ואריק איינשטיין, אני עוצר ואומר: ומה יצא לנו מהמרירות הזו? האם משהו הרוויח מכך שזעק "אנחנו היינו סיירים בפלוג'ה", או "איפה היית ב-48?", עלינו לעצור ולומר כי העובדה שהיה אי צדק בדימונה או בקריית שמונה או בבת ים היא לא סיבה למה עלינו "לדפוק" את כל מי שיעלה בעתיד. הנה ההזדמנות לתקן ולסדר. הדרך לפנינו עוד ארוכה ומה שנתחיל ונסדר הפעם, יעזור גם בעתיד

 4. יורם,אני רוצה להוסיף עוד נקודה למחשבה בסוגיית הקליטה,סוגיה מאד נפיצה וקשורה באיזשהו מקום לחוק השבות ואיחוד משפחות
  של ערביי ישראל.האם זה נושא שווה ערך לעובדה שלישראל נכנסים לא רק יהודים מאוקריאנה כפליטים

  1. כמו שיש בכל גל פליטים, מהגרים, עולים ומתחתנים שמעבר לגבולות המדינה….

 5. הבעיה היא בעיקר של המהגרים היותר מבוגרים. הם לא יצליחו מהם ל
  רכוש את השפה ואת המנטליות ולהשתלב בתפקידים הבכירים בהם שימשו בארץ המוצא שלהם. אבל אין מה לעשות. זה המחיר שמהגרים נאלצים לשלם. אפשר להקל עליהם, אבל תא לגמרי.

 6. העולים רוסיה למשל העלו את רמת ההשכלה בארץ. בדרך כלל לא הדור המבוגר שהיו מהנדסים ברוסיה והפכו כאן לשומרים של בניינים בבניה. אלה של ילדיהם. כי העולים מרוסיה שהיו משכילים שמו בעדיפות ראשונה את השכלת ילדיהם.

 7. לכל מי שמגיעה אזרחות בארצנו (ואני לא נכנס לסוגיה הזאת) צריך לדאוג תמיכה רבה ככל האפשר כדי שיכל להתקדם במסלול מירבי . זה הרי בסופו של דבר תורם לכולנו

 8. בהחלט צריך לדאוג לעולים חדשים שהגיעו כפליטים. אבל יש גם לא מעט אזרחים שחיים כבר הרבה שנים בארץ או שאפילו נולדו כאן וגם להם לצערנו צריך לדאוג. גם הם זקוקים לידע ויכולות שיעזר להם להתבסס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של נוח

לא רק מכות

מבט אל אירועים שבהם נהרגו ערבים

צילום של יוסי

גזירה משמים?

איך לרתום תהליכי שינוי שכבר קורים בחברה החרדית