מגפת אי-ההתחסנות

סרבני החיסונים מוותרים על הסולידריות החברתית
שרטוט של הוירוס
קורונה תמונה: https://www.scientificanimations.com/ h.m.wikipedia.org

"אין מגפה, עובדים עלינו קשה מאוד בארץ", טוען הזמר והיוצר, מתי כספי, ומסביר: "לא התחסנתי כי ההיגיון שלי בא לפני הקורונה". קשה מאוד להבין את ההיגיון הזה. למעשה, בדבריו אין שום היגיון! עם כל הכבוד למתי כספי, הוא חי כיום באיטליה, אחת המדינות שסבלה קשות מהמגפה ואחוז התמותה בה הרקיע שחקים. אך מתי כספי איננו לבד בהתנגדות לחיסונים, למעלה ממיליון ישראלים החליטו שלא להתחסן, והם מצטרפים לרבים אחרים בעולם.

לבד מהכחשת המגפה, למתנגדי החיסונים יש מגוון טענות: הקורונה לא יותר גרועה משפעת, שגם ממנה מתים; אין יותר נפטרים בהשוואה לשנים קודמות; החיסונים לא מגינים; הכול ניסוי אחד גדול ולא יודעים מהן ההשפעות לטווח ארוך. אנשים רבים מושפעים מהתקשורת שמספקת פייק-ניוז והמדינה בהיסטריה.

חלק מהטענות הללו הזויות ביותר. לפי בלומברג, גוגל סימנה פוסטים שהפיצו מידע שקרי שלפיו החיסונים משנים את הגנים, שהם למעשה נשק ביולוגי וכי באמצעותם מחדירים לאנשים מיקרו-צ'יפים שיחברו אותם לרשתות 5G.

מורה מירושלים המסרבת להתחסן ולהיבדק אומרת: "אני מקפידה לעטות מסכה ולשמור מרחק, אבל לא מוכנה להתחסן ולהכניס לגוף שלי חומרים שנויים במחלוקת. לא ייתכן שיכפו עלינו להתחסן או להיבדק כל יומיים. זה לא עניינו של אף אחד האם התחסנתי או לא. זה העיקרון. אנחנו בתחושה שרודפים אותנו ומונעים מאיתנו זכות כל כך בסיסית".

מתנגדי החיסונים טוענים: "אנחנו לא מנסים להזיק, רק להשתמש בחופש הבחירה שלנו". האומנם? האם מדובר רק בחופש הבחירה? האם אין זה עניינו של אף אחד? בוודאי שלא. הלא מתחסנים פוגעים בכל השאר, מעלים את סכנת ההידבקות ומונעים את מיגור המגפה! אנשים המסרבים להתחסן מוותרים על הסולידריות החברתית שהיא חוסנה של החברה.

למרות ההתכחשות, ישראל חווה שוב בשבועות האחרונים התפרצות חריפה של קורונה, המצב חמור ואף הולך ומחמיר. שוב תו ירוק, שוב דיבורים על סגר, כל זאת כשכבר הרגשנו לרגע שהתגברנו על הקורונה והיא מאחורינו. כדי להתגבר על המגפה דרוש חיסון עדר ואנחנו עדיין לא שם. פרופ' נדב דוידוביץ' מסביר: "רק לפני חצי שנה, בימים המאושרים של וריאנט אלפא, היינו קרובים לחסינות עדר וליציאה מהמגפה, אז הספיקו לכך בין 60% ל-70% חסינות באוכלוסייה. היו חגיגות מוקדמות מדי, הסתדרנו גם בלי המיליון ו-100 אלף שלא התחסנו למרות שיכלו. כניסת וריאנט דלתא עם יכולות ההדבקה שלו שינתה את כל החישובים, היום צריך בסביבות 90% מחוסנים (בישראל כ-60%) ופתאום אנחנו חייבים את אותם מיליון הלא-מחוסנים".

הנתונים מצביעים על כך ששיעור החולים הקשים שאינם מחוסנים גבוה בכמעט פי 12 מהמחוסנים. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדצמבר 2020, בשנת 2020 היו 9% יותר נפטרים מאשר היו בשנת 2019.

ישנה הסכמה נרחבת בקהילה הרפואית בעולם כי החיסונים הם הדרך הטובה ביותר להתמודד עם המגפה. מחקרים קליניים מוכיחים כי עד כה החיסונים נגד נגיף הקורונה בטוחים ויעילים. ישנה הסכמה נרחבת גם במערכת הפוליטית בישראל שזו הדרך הנכונה להילחם במגפה ולשמור על המשק והחברה. היות שבישראל לא התחסנו מספיק אנשים, מתעוררת השאלה האם מוצדק לכפות חיסון על המתנגדים ואם לא, האם יש הצדקה להטיל סנקציות על מתנגדי החיסון?

שר הבריאות, ניצן הורוביץ אמר: "החיסון הוא האמצעי הטוב ביותר שיש לנו למאבק בנגיף הדלתא, לשמירה על הבריאות, על הכלכלה ועל שגרת החיים בישראל. מיליון מחוסנים בחיסון שלישי תוך שבועיים זה הישג יפה מאוד, אך לא מספיק. רק אם נמשיך בקצב התחסנות גבוה של המתחסנים במנה השלישית ושל אזרחים שטרם התחסנו כלל, נעבור את המשבר מבלי להגיע לסגר".

לדברי מנהל המחלקה הפנימית ומחלקת הקורונה בהדסה, פרופ' צבי פרידלנדר, "בשבועות האחרונים יש 25-20 חולים במחלקה, ואנחנו לקראת פתיחת מחלקת קורונה שנייה ומחלקה נוספת של טיפול נמרץ. החולים הקשים, שהם המרכיב המשמעותי, אלה חולים מחוסנים בני יותר מ-60 או חולים צעירים שלא התחסנו […]". "אלה שלא התחסנו כפו על כולנו את הגל הרביעי", קובע פרופ' פרידלנדר, "הכעס שלי הוא על אנשים שלא התחסנו לפני שהם חלו".

ד"ר נעה אליקים, מנהלת מחלקה פנימית ה' – קורונה, מספרת כי לא חשבה שתיאלץ להתמודד עם גל תחלואה חדש. לדבריה, "כל החולים בטיפול נמרץ, פרט לאחד, אינם מחוסנים, נתון שמדבר בעד עצמו […] אין סיבה טובה לא להתחסן היום, אחרי שהבטיחות נלמדה בכל כך הרבה אנשים, מעל מיליארד בעולם כולו. החולים שאינם מחוסנים הם צעירים מאוד וחולים במחלה קשה ביותר. הלב כואב והראש מתקשה להבין".

הנוירוכירורג מבית החולים שיבא, ד"ר ליאור אונגר, ממובילי המאבק נגד מתנגדי חיסונים, מדבר על שיטת הפעולה של "ברוני הכזבים" ועל סכומי הכסף האדירים שהם מגלגלים. "חשוב תחילה להבדיל בין מתנגדי חיסונים, אותם אנשים המתנהלים ממש כמו בכת ועומלים על הכנת מידע כוזב והפצתו, לבין הססני חיסונים, אנשים שנחשפו למידע כוזב, חוששים להתחסן ומהדהדים את המידע אליו נחשפו". מידע כוזב כזה מופץ בעלונים חתומים על ידי ד"ר אריה אבני ומופצים בהם הפחדות ושקרים. אבני היה רופא עד שרישיונו נשלל לצמיתות, זאת לאחר שבית משפט קבע כי הוא שרלטן, מכחיש קורונה ומאחז עיניים מסוכן.

ארגון הבריאות העולמי הגדיר את מתנגדי החיסונים כאחת מעשר הסכנות המשמעותיות ביותר לבריאות האנושות. לפי הערכות הארגון משנת 2015, כ-1.5 מיליון ילדים מתים מדי שנה ממחלות שניתן היה למנוע באמצעות חיסונים קיימים.

נראה שאופייה של המוטציה דלתא מצריך פעולות נחרצות יותר – הגבלות וסנקציות – כלפי הלא מחוסנים אשר נדבקים ומדביקים בצורה משמעותית יותר מהמחוסנים, לא מאפשרים לחסינות עדר להתקיים ומסכנים את עצמם ואת כולנו. לדברי חבר הכנסת יובל שטייניץ, "היה צריך באמת למנוע מהלא מחוסנים, מכיוון שהם מדביקים בין פי 6 או 7, להסתובב בתחבורה ציבורית, לטוס מנתב"ג, גם אם יש להם בדיקות, הן הרי תקפות לאתמול או שלשום […]. בעבר החוק אפשר לחייב לחסן אבל היום החוק שונה. אבל אם מישהו בוחר לא להתחסן, לפחות שלא יסכן את הציבור".

אפשר אולי להבין ולקבל אנשים שמסרבים להתחסן, אך לא ניתן להבין ולקבל את הסירוב להיבדק. אנשים אלה דורשים את זכויות הפרט שלהם אך מתנהגים באנוכיות ומסרבים להתייחס לזכויות האחרים. על כן יש להגביל את הסרבנים ולהשית עליהם סנקציות כדי לשמור על בריאות הציבור הכללי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. משוםמה נותנים למסרבי החיסון לעשות כרצונם למרות שזה פוגע באחרים.

 2. מי שמסרב להתחסן צריך לעמוד לדין. מסכן חיים של אחרים.

 3. אי התחסנות איך שהוא אולי צריך לאפשר אבל לא לתת בכלל אופציה של אי בדיקות

  1. את הקריאה הזו את/ה צריך להפנות אליך!
   החייםהם בחברה ובמיוחד בדברים כאלה אי עשיה היא עשיה. אי התחסנות פוגעת בציבור הרחב ולכן יש זכות לכלל לדרוש מהפרט לבצע דברים שאולי אינו רוצה.
   הממצאים לגבי המגפה והשפעת החיסונים הם כל כך ברורים והנזק הנגרם על ידיכם הלא מתחסנים הוא עצום לאוכלוסייה גדולה ומכאן הלגיטימציה להכריח!

 4. כל פעם מחדש יש לי הפתעות לגלות כמה אנשים אפילו אינטליגנטים מאמינים בשטויות. פשוט אין לזה הסבר.

  1. מסכים מאוד. אין לי הסבר הגיוני מלבד עניין פסיכולוגי. פשוט קשה להאמין במה הם מאמינים.

 5. ככל שאתה מדבר אתה עוד פחות מבין מדוע הם מסרבים. פשוט לא יאומן.

  1. בהחלט מסכים. אין היגיון בהתנגדות. הכל במישור הפסיכולוגי. הבעיה שהם רעשנים, מפיצים שקרים והפחדות ופוגעיםבציבור הרחב.

  1. בהחלט נכון והנה לנו דוגמא מצוינת – הנוסעים לאומן, שלא ברור בכלל למה אפשרו את זה, חזרו מאומתים בכמויות עצומות. רבים זיפואישורים ואחרים פשוט חמקו מהרשויות.
   חידלון מול קבוצה קולנים,בעיתי בהרבה מובנים וגורמת נזק והכל כביכול בשם האמונה. הגיע הזמן לשים לזה סוף!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

הֶסְתֵּר פָּנִים              

בְּיוֹם הָעַצְמָאוּת בַּשָּׁנָה הַקָּשָׁה  מַשֶּׁהוּ עָצוּר, נוּגֶה בַּהַרְגָּשָׁה. אָנוּ נְתוּנִים בִּתְחוּשַׁת הַתָּשָׁה, נָעִים בֵּין הַרְעָשָׁה לְהַחְרָשָׁה. וּמָה שֶׁכּוֹאֵב שֶׁבָּאֵלּוּ הַזְּמַנִּים בִּיבִּי וְשָׂרָה בְּ"הֶסְתֵּר פָּנִים". הַזּוּג

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן