למה היסטוריה? למי היא חשובה?

ההיסטוריה של ישראל הראשונה וישראל השנייה
תמונה של ניצה
פרופסור ניצה נחמיאס

כאשר אני שומעת את מירי רגב או את אבישי בן חיים מדברים על ישראל הראשונה והשנייה, אני שואלת אם הם אי פעם בעברם הלימודי פתחו ספרי היסטוריה.

הרעיון הציוני מבוסס על האידיאה שהקבוצה האתנית שנקראת "יהודים" היא בעצם לא רק קבוצה דתית, כמו קבוצת האנשים הקתוליים בארצות הברית או המיעוט הפרוטסטנטי באיטליה הקתולית. במאה ה-19, כשהתעוררה תנועת ההשכלה באירופה, הלכה והתפתחה המחשבה אצל יהודים משכילים (כן, אשכנזים משכילים) שאנשים השייכים לדת היהודית אינם רק קבוצה דתית, אלא הם קבוצה לאומית, פוליטית. זה היה רעיון מהפכני, והוא לא נולד במרוקו אלא במוחם של אשכנזים משכילים שהבינו ש"יהדות" היא יותר מדת, ושהמאחד את כל היהודים בעולם הוא רגש שחזק יותר מרגש הדת, הוא רגש הלאום.

יהודים הם אנשים בעלי לאום יהודי ובעלי דת יהודית. הרצל, האשכנזי המתנשא, האמין ברוב חוצפתו שליהודים חייבת להיות מדינה, מדינה מיוחדת, בעלת גוון פוליטי ודתי גם יחד. הרצל טען לפני כל גדולי העולם בשעתו שהיהודים זכאים מדינה פוליטית, כמו לכל העמים, כי היהודים הם לא רק אנשים בעלי דת ייחודית, היהודים הם אנשים בעלי לאום מיוחד וברור. באותה עת העולם הסכים שלאנשים שיש להם לאום מגיעה גם מדינה (ראו אמנת מונטווידאו, אבל זה נושא בפני עצמו), דהיינו לקהילות לאומיות יש זכות להפוך לישות פוליטית. נולדה הסכמה שליהודים מגיע לקבל מעמד פוליטי שווה למעמדם של הצרפתים, האנגלים והאמריקנים. העולם באותה עת הכיר בעובדה שלהיות יהודי משמעו להיות חלק מהלאום היהודי, ולכן מגיע לבני הלאום היהודי להפוך לישות פוליטית.

זה היה חלומם ומשאת נפשם של קבוצת משכילים אשכנזים, אשר במאמצי על הביאו להקמתה של מדינת ישראל. האשכנזים האלו, ביניהם גם הסבא שלי, היו החלוצים שתקעו את היתדות, הניפו את הדגל ושרו "התקווה", לפני שיהדות מרוקו חלמה על מדינה ציונית-יהודית. מדוע בן חיים מתחיל את ההיסטוריה ב-1970 או ב-1950? שם לא נולדה מדינת ישראל. זאת לא הייתה ההתחלה. מדינת ישראל נולדה בקונגרס של אשכנזים בשוויץ, לא במרוקו. הרעיון של מדינה יהודית כישות פוליטית נולד במוחו של האשכנזי הרצל. האם היו טעויות בהקמת המדינה? אין ספק. אבל, מר בן חיים, האם בימים הראשונים של הקמת המדינה אנשים לא סבלו? האם המשפחות שהגיעו לפני 100 שנה לבנות ולהקים את המדינה שאליה הגיעו עולי מרוקו, לא סבלו? כמו הסבא שלי, שכל רכושו הושמד בפרעות 1929 ולא היה ביטוח לאומי או ממשלה שתפצה אותו. או אמא שלי, שחלתה במלריה כי גרה באזור ביצות. הם לא סבלו? רק העולים ממרוקו סבלו? סוללי הכבישים ובוני הנגב והגליל לא סבלו? האשכנזים שירדו לים המלח, ועלו למנרה, ובנו את היישובים והקיבוצים במקומות הנידחים ביותר, ללא חשמל, מים, או עזרה ממשלתית, הם לא סבלו?

מתי נפסיק להשמיץ את "האשכנזים המתנשאים" ונתחיל לכבד את ההיסטוריה? מתי נפסיק לריב על "מי סבל יותר", ו"מי תרם יותר להגשמת החלום הציוני"? איך אמר בגין: "כולנו אחים, כולנו יהודים", כולנו סבלנו, כולנו בנינו, כולנו הקמנו את המדינה. בואו נכבד זה את זה ונשאיר את השבטים לספרי ההיסטוריה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך