שובה של האינקוויזיציה

שנאת אחים ושנאת חינם יביאו לחורבן החברה הישראלית
תמונה של אלטמן
ד"ר דוד אלטמן ז"ל

במשך כל שנות קיומו חווה עם ישראל אירועים שונים אשר השפיעו על גורלו ועל אורחות חייו והטביעו חותם על המציאות היומיומית של העם כיחידים וכאומה.

אחד האירועים הקשים ביותר שניחתו עלינו כעם היה גירוש היהודים מספרד ומפורטוגל במאה החמש-עשרה. בתקופה זו ייסדו המלכים הקתולים את מוסד האינקוויזיציה, ששיבש את אורחות חיינו ואחדותנו כעם. האינקוויזיציה יצרה פירוד, חשדות, קנאה ושנאה והביאה למלשינות נוראית שפגעה קשות בסולידריות שלנו כעם. האינקוויזיציה לא הביאה רק למשפטי ראווה נגד יהודים, אלא גם השרישה בחברה תכונות קשות המלוות אותנו עד עצם היום הזה.

ההלשנה ההדדית תוך כדי בגידה בערכי ידידות ומשפחה, הרסה תאים משפחתיים בקהילה היהודית, פגעה בלכידות החברתית, פתחה פתח לחשד, לשנאה ולכעס, ונתנה יד לתהליכים שנועדו לשבש את הקשר של היהודים עם עברם ובמקביל לשלבם בהווה החדש והזר להם.

השלטון לעג ליהודים. הם הולבשו בבגדים מוזרים שהגחיכו את הדמות היהודית ומאפייניה, ואולצו להשתתף במצעדי רחוב משפילים, הם הועלו על המוקד לנוכח הציבור המתלהם. הרס התדמית של היחיד או של הציבור זירזו את בריחת היהודים ממקום מושבם ואת ניתוקם מעברם.

במאה העשרים ערך סטלין משפט ראווה ליהודים רופאים בברית המועצות. המשפט היה חלק מהמאבק הגדול של ברית המועצות נגד הלאומיות היהודית, דרך לפגוע ביהודים שהיו חלק מהאליטות החברתיות. קבוצת הרופאים המובחרת שעמדה בראש הקהילה היהודית הואשמה בבגידה בברית המועצות ובמנהיגיה.

המודל של משפטי ראווה שפותח על ידי האינקוויזיציה והיה לחלק מתרבות שעסקה בהטמעת היהודים או בהרחקתם מהחברה הנוצרית, הפך אם כן לחלק ממדיניות האנטישמים ברחבי העולם. מדיניות זו אומצה על ידי גרמניה הנאצית ועל ידי המפלגה הקומוניסטית וכך חי העם היהודי כמיעוט נרדף במקומות שונים בעולם. בתקופות אפלות אולצו היהודים לאמץ מאפייני לבוש כגון טלאי צהוב וזכו לקריקטורות מסמרות שיער.

האינקוויזיציה, כאמור, גרמה ליהודים להלשין זה על זה, ולצערנו, חלק מהתופעות שרווחו בתקופת האינקוויזיציה השתרשו בנו כאומה. לא לחינם נוספה לתפילת שמונה-עשרה, תפילת העמידה, ברכת תשע-עשרה העוסקת במלשינות. חלק מיחסי השבטים החדשים בחברה הישראלית המתעוררת היו נגועים בהלשנה ובעלילות דם והם עצמם העמידו את אחיהם למשפטי ראווה שהסעירו את היישוב במשך שנים רבות. גם בשובנו למולדת, בראשית העליות השונות, דבקה בנו התכונה המגונה של הלשנה, חשדנות והפללה וליוותה אותנו לאורך השנים בהשאירה שובל של כאב, זעם ואכזבה בקרב האוכלוסיות השונות. אי-אפשר להתעלם מתקופת "הסזון" שבה נאבקו הצדדים היריבים מבית ומחוץ אלו באלו, יריבויות שנגמרו בגלות או במשפטי ראווה וגם בהוצאה להורג.

החברה הישראלית העדיפה להתעלם מהתקופה האפלה הזו בחיי המדינה. ולכן, כיום, כאשר השסע החברתי הולך וגדל, מתחילה אצלנו שוב "תקופת משפטיציה". מכל קצוות הקשת החברתית מעלילים איש על רעהו את הקשות שבעלילות הדם, ומחסלים יריבים וויכוחים פוליטיים על ידי משפטיציה.

בימי קורונה אלו, חלק מההפגנות העוסקות לא במחאה, אלא בהאשמות ובניסיונות להקים בתי דין שדה ובתי משפט ברחובותיה של העיר, כוללות הגחכה של היריבים, למשל בגדים ותחפושות שיוצרים אווירת זלזול, ריחוק ושנאה בקרב קבוצות יריבות ובין יריבים פוליטיים. כך היה במאבקי הימין נגד השמאל בתקופת כהונתו של יצחק רבין, וכך היה במאבק של השמאל נגד הימין בימים שקדמו לפינוי גוש קטיף.

אלו הם המאפיינים של שנאת אחים ושנאת חינם ואלו הם המאפיינים שמביאים להתדרדרות ולבסוף לחורבנה של חברה.

מי שקשוב לדיווחי התקשורת על הנעשה ברחובותינו, ועד לדרך שבה אנו מכנים איש את רעהו, את מעשיו או את מחדליו של יריב פוליטי זה או אחר, יכול למצוא את כל המרכיבים שיחד שבים לזרוע פירוד, שנאה והיעדר אחדות. בעוד אנו נחרדים לגלות כי האנטישמיות מתדפקת על דלתנו כאומה ברחבי העולם, אנו לא שמים לב שהשד של השנאה הביתית חדר למשכננו ומכרסם בנו במלוא פיו, וההתגוננות היחידה היא להטיל את האחריות לפירוד על הצד האחר.

לא זו דרכינו לשרוד בתקופה זו. מדובר בסכנה קיומית שמאיימת עלינו ועל המשכיות קיומנו בארצנו, מאיימת על ביטחוננו, על סודותינו. יתרה מזו, אנו מעניקים כלים ליריבינו ברחבי העולם: הם יכולים להשתמש בהאשמות השווא שלנו איש כלפי רעהו כדי לזעזע את תדמיתנו בעולם. מפתיע שאומה שסבלה כה רבות מגילויי אי-הצדק ומפשעים שבוצעו נגדה בכל הרמות האפשריות מאמצת אל חיקה את אותן התנהגויות הרסניות. אין היום מנהיגות מקובלת שיכולה להתריע מפני הסכנה, ולכן החובה מוטלת על כל אחד ואחת מאיתנו. עלינו להתעשת ולחדול מהמצב הסיזיפי הזה שממנו נצא חלשים ופגועים.

זוהי מלחמתנו האמיתית, אולי לפני הקרב על השלום המיוחל עם שכנינו ועם העולם כולו. ללא בקשות מהקב"ה לפטור אותנו ממלשינות המזיקה ומחבלת בנו כעם עד ימינו אלה לא נזכה לשקט לשלווה, לשגשוג ולעצמאות אמיתית. אנו מרחיקים את עצמנו מהדוגמה שיש לנו של איש תחת גפנו ותחת תאנתו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. ולא אנטישמיות, אלא השסע
    והשב"כ מובל על ידי המנהיגים ולא על ידי העם

  2. אם כך אתה הופך את החברה הערבית להירואית. כי קשה למשטרה לפענח את רציחות הנשים על רקע כבוד המשפחה כי נגע המלשינות לא פשה בהם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן