צו השעה

הקמת מפלגה שתדאג לזכויות הגמלאים, הוותיקים והזקנים
תמונה של ד"ר ביצור
ד"ר אבי ביצור

תוחלת החיים בחברה הישראלית היא 81.5 לגבר ו-84.5 לאישה. תוחלת החיים עולה ומשתפרת בכל יום, וכך נוצר מחנה עצום (נכון להיום 1,350,000 איש) של ישראלים ותיקים, שורשיים, ה"אבות המייסדים" שלנו. בימים אלו, מחנה גדול זה הוא הקורבן העיקרי של מגפת הקורונה, הן מבחינת התחלואה והמוות והן מבחינת הבידוד החברתי שנכפה עליו. הגיל הממוצע של נשים בקרב הגמלאים או אם תרצו הוותיקים בני הגיל השלישי בחברה הישראלית הוא 62 שנים ושל גברים – 67. לפי נתון זה הרי שצפויות להם עוד כ-20 עד 30 שנות חיים נפלאות, אם נדע לתכנן, לארגן ולבנות אותן עבורם.

לאורך 73 שנות קיום המדינה לא הצליחה אף מפלגת גמלאים לעבור את אחוז החסימה, למעט מפלגתו של רפי איתן ז"ל (שבה שימשתי כמנכ"ל המייסד והראשון), שהחזיקה במשרד לענייני גמלאים, והסיבות לכך רבות. בימים אלו ברור כשמש בצהריים שכדי להשיג יעדים ומטרות עליך להיות בתוך מחנה פוליטי חזק. ברור לי לחלוטין שרק גוף פוליטי, חף מאידיאולוגיות של ימין או שמאל, שדוגל בהשגת ובמימוש הטבות וזכויות לזקנים, לוותיקים, לגמלאים יוכל לממש את החלום ויאפשר להם חיים טובים ואיכותיים בכבוד. כך נוכל כחברה לממש את הסיסמאות החבוטות שעל בסיסן התחנכנו: "אל תשליכני לעת זקנה", "הבדידות היא האויב מספר אחת של הזקנה", "והדרת פני זקן", ו"מפני שיבה תקום".

על הגוף הפוליטי הזה להציב את העלאת קצבת הזקנה והשוואתה לשכר המינימום כיעד מרכזי, את המאבק בבדידות לעת זקנה כיעד שני, ולאחר מכן את מימוש הזכויות הפנסיוניות של גברים ונשים בשוויון מלא ובנוסף את מימוש פוטנציאל התעסוקה של זקנינו ואת מימוש וחידוש חוק "האזרח הוותיק" של ח"כ לשעבר נאווה ארד והתאמתו לימינו.

נוסף על כך, על הגוף הפוליטי להביא להקמת מועצות מנהלים ומועצות חכמים על בסיס האזרחים הוותיקים בעיריות, בשלטון המקומי ועוד, רק גוף כזה יביא למיצוי הפוטנציאל האדיר הטמון בזקנינו. מיליון ורבע איש ועוד בני משפחותיהם מהווים ביחד כ-2 וחצי מיליון מצביעים פוטנציאליים, שאנו חייבים לממש זכויותיהם, להחזיר "כבודם אל קדמת הבמה הישראלית", לטפל בזכויותיהם בבתי אבות, בדיור המוגן ובקהילה, ויותר מכך להכין את זקנתם בכבוד תוך הבנה שכל אחד מאיתנו יהיה בבוא היום חלק מהאנשים הזקנים האלו. הם אינם זרים, הם אימא ואבא של כל אחד מאיתנו.

הגיעה העת להפוך את המשרד לשוויון חברתי (בעבר המשרד לענייני גמלאים) למשרד איתן, מוצק, עומד ומבוצר (כן אני מרמז לדברי איתן ולדבריי) שערוך לספק מערכת שירותים לזקנה מושלמת. הגיע הזמן שנבצע אינטגרציה במתן השירותים ולא נספק לזקנינו אותו שירות רק בשם אחר מגופים שונים. הגיע הזמן "להלביש" את פירמידת הצרכים של מאסלו על זקנינו – שיקבלו מענה לכל צורכיהם במקום אחד מרכזי – אין תועלת בביזור סמכויות בין משרדים ממשלתיים.

אם כן, אין עוררין על כך שרק גוף פוליטי אחד ישיג את הצרכים המרכזיים: אחריות לכלל אוכלוסיית הזקנים, הלאמה של השירותים, אינטגרציה של כל העיסוק בזקנה למקום אחד, כסף באמצעות שירותים ולא דרך קצבאות, העלאת והשוואת קצבת הזקנה לשכר המינימום, תעסוקה, תרבות ומלחמה בבדידות – וכך נוכל לנהוג בכבוד הראוי לזקנים שבינינו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

35 תגובות

 1. שכחו כנראה שגם לנו זכות בחירה והפעם לא נשכח

  1. הצורך לנציגות במפה הפוליטית. מחייבת הקמת מפלגת הגמלאים.המגמה היא מטרה לגילאי צה"ל, גמלאי המשטרה, גמלאי משרד הביטחון,השב"ס ועוד.שלגופים האלה אין יצוג במפה הפוליטית.

 2. כל מילה בסלע !
  כל כך כואב הלב לראות את היחס להורינו, הם שנתנו כל כך הרבה… קולם נדם

 3. רק כח פוליטי יעזור לאזרחים הוותיקים
  רק כח יממש העלאת קצבת הזקנה למשל

 4. רעיון מצויין. יש לאגם משאבים ולשלב ידיים – גמלאים, נכים ועצמאים על מנת להיות עם כוח מספיק

 5. זה הזמן להתאגד ולתת למפלגה שדאגתה היחידה היא האדם החלש וסביבתו המיוחדת.אין עוד בית חם אחר מלבד מפלגה שדואגת לזכויות הקשישים והגימלאים.

 6. ד"ר ביצור לכבוד הוא לי להיות תלמיד שלך .
  מאז ההכרות איתך קילבתי תמונת מצב לגבינו כחברה בכל הנוגע לבני הגיל השלישי ומאז אני פועל באינטנסיביות בנושא.
  ללא ספק שכל המערכת רקובה זה בדיוק הזמן להרים את הכפפה
  תעשה ותצליח

 7. מפלגת גימלאים היא רעיון מצוין.לפחות ידאגו לצרכי הקשישים כראוי.

 8. הצורך בטיפול מעמיק בזקינינו הוא מורך לטיפול בעצמנו לעתיד
  רק כך השיג את יעדי הזיקנה ורק עם כח פוליטי

 9. מתוך הכרותינו את ד"ר אבי ביצור הוא כותב מדם ליבו וכן צריך להקים מפלגה המשותפת לגמלאים לנכים מפלגה ייעודית
  כי אין מי שידאג לסקטורים האלו באמת
  וזה חשוב להקים מפלגה שהיא לא חלק ממפלגת שאחד הסעיפים שלה זה לדאוג לגמלאים ולנכים אלה מפלגה שכל הסעיפים שלה וכל המצע שלה בנוי על לדאוג לגמלאים ולנכים ובכך להקים ולרתום הרבה גופים
  ואל לנו לשכוח היום זה הורינו מחר זה אנחנו וילדינו שנגיע לזיקנה או לנכות חס וחלילה

  1. ישי,כתבת דברי טעם לענין.מחר גם אנחנו נהיה זקנים ואין כוח פוליטי שידאג לנו.הגיע הזמן לפעול.

 10. ד"ר ביצור מעלה רעיון שכבר הצליח כידוע(7ח"כ רפי איתן) ואין סיבה שלא יצליח שוב פעם נוספת.

 11. אכן צו השעה.
  עם כל הבעיות שצפויות למדינת ישראל ובפרט לגימלאים,
  זה הזמן לעבוד על צו השעה עם אבי ביצור.
  הצלחתך היא הצלחתנו.
  יישר כוח

 12. מריך להבין רק כח פוליטי יביא ח מבוגרינו את מבוקשם אין דרך אחרת

 13. תבורך היוזמה ומוציאה לפועל ,ד״ר ביצור .הנושא חשוב ביותר והעלאתו ,כמו גם ישום תוכניות וזכויות גמלאים ומבוגרים ראויים לכל שבח .
  הסוגיה נוגעת בכל אחד מאיתנו וראוי לחברה הישראלית טיפול נכון בקבוצת אוכולוסיה כה גדולה .
  אני מאחל הצלחה למובילי היוזמה למען כולנו . זהו המשך דרך נכון וחיוני שהחל עם מינויו של ד״ר ביצור לתפקיד המנכ״ל הראשון של המשרד לענייני גמלאים ,הופסק לאחר מכן וזו עת מצויינת לחדשו בתנופה .

 14. חזקו ואמצו, חייבים להפוך את היוצרות, לשנות סדרי עדיפויות ומהר.
  הממשלה מסתכלת על כולנו דרך החור של הגרוש, והאוכלוסיה המבוגרת היא הראשונה לשלם את המחיר, אוכלוסיה מוחלשת הכבולה למזבח הצמיחה של ממשלה כושלת.
  האופן המזלזל שבו הממשלה שלנו מתייחסת לזקניה, האנשים שבנו את הארץ הזו, הוא לא פחות מפשע שצריך לתקן בחקיקה של חוק הכנסה בסיסית לגמלאים.

  אמא שלי, במשך 20 שנה עבדה כסייעת בגן מיוחד בעיריית פתח תקווה, והיום לאחר שפרשה מקבלת פנסיה של 1500 ש"ח לחודש וקצבת זקנה שבקושי מספיקה לקניות בסופר. מחר זה יכול להיות אני ומחרתיים הילדים שלי.

  אין מילים אחרות לתאר את זה מאשר אלימות מבנית וכלכלית כלפי אוכלוסיה מוחלשת, בכיה לדורות… והגיע הזמן שהמדינה תתחיל לשלם…

 15. מאמר חשוב שכל אדם בישראל יקרא.
  חשוב בהחלט לדאוג לזקנים במדינתינו.
  וחשוב לנו הצעירים להבין שיום אחד אנחנו נגיע לגיל המופלג הזה וגם אנו נזדקק לעזרה .
  מלא בהצלחה !

 16. לפני חודש. דני יתום שהקים מפלגה ברוח הדברים."ותיקי ישראל". ופרש. לאחר שהקמנו מערך מצטרפים חדשים עם תמיכה הדירה.להכזבתינו , פרש. כל מי שמוביל את הרעיון לותיקים. ופרש.עובדה זו מצביעה על מחדל של רצינות והתמדה.
  חייבים להתמיד ולנסות שוש ושוב עד שנצליח .בנתיים נלמד מהכישלונות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך