הכרה, הנצחה, פיצויים

ילדי תימן החטופים – המאבק נמשך
צילום קבוצתי
קבוצת יוצאי תימן בבית המשפט העליון צילום: דוד בן-אשר

פרשת ילדי תימן החטופים הובאה בפני בית המשפט העליון. זה היה בינואר 2020, וקבוצת יוצאי תימן ממקומות שונים בארץ גדשה את אולם בית המשפט במחאה שקטה. רחמים עדן, הרוח החיה במאבק הזה, דורש הכרה ממסדית בעוול שנגרם, מהלכי הנצחה ראויים ופיצויים למשפחות הנפגעות.

היה זה עוד מהלך במאבקם הבלתי נגמר והבלתי מתפשר בעניין היעלמותם של ילדי העדה התימנית בשנות ה-50 של המאה הקודמת. פניהם של המוחים אל בית המשפט העליון. עוד שלב, וכנראה לא סופי, במאבקם להשבת הכבוד האבוד ולהשגת כמה יעדים נוספים, כפי שיסופר כאן.

הפרשה העגומה והמקוממת הזאת, שלא נותנת מנוח למעורבים בה, כבר נחקרת עשרות שנים, בהנהגתו הראשונית של הרב עוזי משולם ז"ל. על פי הנטען, לפני כ-70 שנה תינוקות של עולי תימן הוצגו למשפחותיהם כנפטרים, ולמעשה הועברו למשפחות מאמצות תוך מעשי רמייה והונאה בלתי נתפסים. מעשים אלו נעשו בעיקר במחנות העולים של אז – עין שמר, ראש העין ועתלית. התינוקות ש"נפטרו" לא הובאו לקבר ישראל, לא קיבלו מספר זהות ועקבותיהם לא נודעו עד היום. לדברי העותרים, וכן על פי העדויות והדו"חות, ההורים לא קיבלו שום מידע על גורל ילדיהם בעת היעלמותם, והם נותרו עם הטרגדיה האישית שליוותה ומלווה אותם כל חייהם.

מי שמוביל כיום את המאבק הנו תושב כפר סבא, רחמים עדן (סא"ל בדימוס), אשר נרתם למשימה בכל מאודו ובמרץ בלתי נלאה. מספר רחמים מקצת מתיאור המצב ויעדי המאבק:

"כבר עוסקים שנים בסוגיה הזאת חברי כנסת, אנשי ציבור, בתי המשפט, משטרה, תקשורת, וכמובן המשפחות הנפגעות, ואני ביניהם. עשיתי ממש מחקרים והשגתי מסמכים חותכים. ביקרתי את עבודתה של ח"כ נורית קורן על שטחיות בהצגת העובדות והמסקנות. דיברתי עם עשרות ח"כים והלכנו לבית המשפט. לבסוף הגענו לבית המשפט העליון והצגנו את התביעות שלנו באמצעות עו"ד מטעמנו.

הנה כמה עובדות: מסלול החטיפה המקובל היה – לידה בבית החולים, דיווח שקרי על פטירת התינוק, העברת הילד לויצ"ו או ל"אומנה" ומשם למשפחות מאמצות עלומות. למשל במחנה עין שמר דווח על כ-400 היעלמויות של תינוקות. רק ב-1949 היו שם 19 לידות. גם תינוקות שנולדו בדרך לישראל נעלמו בדרך זו. כל חודש נעלמו עשרות או מאות תינוקות. בויצ"ו צפת יש רשימות מסודרות עם 53 ילדים מעין שמר שאף אחד מהם לא חזר. התופעה נמשכה עד 1954. אני מעריך את גודל הטרגדיה ב-3,000–4,000 תינוקות שנעלמו ללא זכר. כיום כמובן אין כל אפשרות לאתר תינוקות מאומצים אלו, שרובם בני 70 ויותר. גם אין צורך בכך."

ובכן רחמים, מה בעצם אתם רוצים, מה התביעה שלכם מהמדינה?
"התביעה שלנו באה בגין העוול שנגרם לנו, התעלמות המדינה מהעובדות, היחס המפלה. לכן אנו דורשים שלושה דברים מהמדינה: הכרה, הנצחה, פיצויים. וגם – חקירת משטרה. מכאן גם המסקנה שאין התיישנות, משום שהנזק הנפשי המלווה את משפחות הנפגעים מלווה רבים מאיתנו ואין ערוך לו. ההכרה המבוקשת היא בקיומן של העובדות ואי התכחשות להן. ההנצחה – בהקמת אתר מכובד עם קביעת יום זיכרון מיוחד בשנה – י"ג בתמוז, יום מותו של הרב עוזי משולם, שנפטר בכפר סבא. כמו כן שילוב הנושא במערכת החינוך. קריאת רחובות וכיכרות ע"ש חטופי תימן (יש כבר רחוב כזה בחדרה). פיצויים – על עוגמת נפש בממדים כפי שייקבע."

הנושא עלה בפני שלושה שופטי העליון, השופטים מזוז, פוגלמן וקרא. הם התייחסו בעיקר לסוגיית ההתיישנות, ולמעשה בחנו את העניין בפרספקטיבה של העבר. האם אכן עד היום קיימת פגיעה במשפחות, או שהאירוע המצער והטרגי, להגדרתם, שהיה לפני 70 שנה, הינו למעשה היסטוריה וחסר משמעות לימינו אלה, ועל כך ההתיישנות. השופטים הקציבו ארבעה חודשים להגיע להסדר עם המדינה.

אז מה הצעד הבא, רחמים?

"ראשית נמצה את ארבעת החודשים לקידום העניין מול מוסדות המדינה ומשרדי הממשלה הרלוונטיים. נקדם את החוק בכנסת, הוא כבר עבר בקריאה ראשונה. יכולנו להבין מפסיקת העליון שהם מצפים מהמדינה לתת פתרון הולם ואנו מקווים ומאמינים שכך אכן יקרה. מכל מקום נמשיך במאבקנו הצודק עד השגת היעדים שקבענו. על כך לא נוותר!"

הדיון בעליון התקיים כאמור בינואר השנה. מאז עברו יותר מארבעה חודשים, שבהם התבקשו מובילי המאבק לחזור ולהתדיין עם מוסדות המדינה ולמצוא פשרה או תשובה לכל דרישותיהם כאמור – הכרה, הנצחה, פיצויים. אולי בגלל הקורונה נדחו המהלכים ואין מתקיימים מגעים בעניין הטעון הזה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. של מישהו שנחטף ואפשר לזהות אותו היום? איך לא מצאו כל השנים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך