חרדת קורונה ובדלנות חרדית

האוטונומיה ההלכתית של המגזר החרדי
תמונה של שי
ד"ר שי ענבר

אין כמו משבר כדי ללמוד על הבעיות בחברה. משבר הקורונה העולמי אינו רק משבר בריאותי, הוא גם משבר כלכלי, חברתי ופוליטי. מגפת הקורונה מחדדת את מורכבות החברה הישראלית ומבליטה את ההתנהלות הבעייתית, הבדלנית והחד-צדדית של החברה החרדית לעומת החברה הישראלית ומוסדותיה.

החרדים, האנטי-ציוניים, מעולם לא הזדהו עם מדינת ישראל הציונית. למרות שנים רבות שהם חברים בקואליציה, הם מסרבים להתמנות לשרים בממשלה (להוציא תקופה קצרה שבה ליצמן חויב להתמנות לשר). החרדים אינם מקבלים את מהות מדינת ישראל כמדינה חילונית אשר אינה פועלת על פי ההלכה. על כן אינם מוכנים לשרת שירות צבאי או לאומי, אינם מוכנים ללמוד לימודי ליבה, אינם מוכנים להיות כפופים למערכת החינוך הממלכתית ואינם מהווים גורם משמעותי בכלכלה.

לכל אורך משבר הקורונה החברה החרדית ומנהיגיה, הרוחניים והפוליטיים, התעמתו עם מקבלי ההחלטות והמומחים הבריאותיים. לפני ראש השנה אלפי חסידי ברסלב ביקשו לטוס לאומן ולקיים שם את החגיגות בהתקהלויות המוניות. פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו הבהיר כי הוא מתנגד ואמר: "אני בטוח ששרי הממשלה יקבלו את ההחלטה הנכונה למנוע את הטיסות". גמזו המשיך ואמר: "התורה מחייבת את כולנו 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'. התקהלות של עשרות אלפים במתחם אחד תהפוך את ישראל למדינה אדומה יותר ותוביל לסגר שיפגע באזרחי ישראל, בעולם התורה ובכלכלת ישראל."

מיד התנפל עליו השר ליצמן ודרש שפרופ' גמזו יתפטר מתפקידו. סגן השר פורוש הוסיף כי "לנו כציבור דתי וחרדי אסור בשום פנים ואופן להסכים שאנשים המנותקים לאורח החיים שלנו ישלטו וירדו בנו. בושה למערכת השלטונית ואבוי לנו." עוד הוסיף פורוש ואמר כי מדובר בהתנהלות "מתנשאת", ולדבריו, "גם אם יש לגמזו ידע מקצועי, אין לו מינימום של ידע בסיסי על ההווי הדתי ועל האמונה של עשרות האלפים שמאמינים בקיבוץ הגדול בראש השנה באומן".

עימות גם עם מערכת החינוך – בעוד שמערכת החינוך הממלכתית נאלצה לסגור את שעריה, מוסדות חינוך חרדיים רבים עשו דין לעצמם ונשארו פתוחים – תוך הפרת כללי ההתקהלות, שגררה הדבקה המונית. מנתונים שמסר משרד החינוך עולה כי למעלה מ-51% מהתלמידים שנדבקו בקורונה הם מהמגזר החרדי, אף שתלמידי המגזר מהווים כ-19% מכלל התלמידים במערכת החינוך.

עם התפרצות הגל השני הקשה החרדים מנסים לייצר משוואה של בתי כנסת מול הפגנות. אם הייתה משוואה כזו, היינו צריכים לראות דמיון בשינויי התחלואה במגזר החרדי בהשוואה לכלל האוכלוסייה. אך המצב הפוך לגמרי: לראיה, בעוד ששיעור המאומתים בכלל האוכלוסייה ירד ב-17% בשבוע האחרון, באוכלוסייה החרדית נרשמה עלייה של 18%. בעוד ששיעור העלייה של החולים בינוני וקשה בכלל האוכלוסייה הוא 9%, באוכלוסייה החרדית הוא עומד על 60%. גם בשיעורי התמותה יש הבדלים גדולים. בעוד שבכלל האוכלוסייה יש עלייה של 22%, באוכלוסייה החרדית העלייה היא של 50%.

ב-5.10 אמר פרופ' ערן סגל, שהרכיב מודל חיזוי חולי הקורונה במכון ויצמן, כי "במגזר החרדי אנחנו לא רואים כרגע את מגמת הירידה שרואים בכלל האוכלוסייה, אלא למעשה את המשך העלייה שקורית אחרי ראש השנה. מזה יש להניח שלא הייתה הקפדה בראש השנה על ההנחיות. אחוז הבדיקות החיוביות בקרב החרדים הוא 35%, וזה גורף בגילים המבוגרים. קיימת עלייה ב-60% בתמותה במגזר החרדי, ובשבוע הקרוב צפויה העלייה הזו להמשיך. יש חשש גדול מחג הסוכות ומהיקף ההתקהלויות שיהיו במגזר החרדי. כרגע ההתפשטות שם ממשיכה".

ברור אם כן כי לא קיימת משוואה של בתי כנסת מול הפגנות, והיא נעשית רק לצורכי ניגוח פוליטי והתנערות של החרדים והממשלה מאחריות לטיפול הולם ודיפרנציאלי על פי קבוצות שבהן יש התפשטות רחבה של המחלה.

במגזר החרדי התנפלו על כל מי שביקש להגביל אותם וקראו קריאות שבר ציניות: גזענות, אנטי-חרדיות ואנטי-יהודיות, ניסיון לדכא את אורח החיים היהודי החרדי ועוד דברי הבל. ליצמן הגדיל לעשות מעבר לדברי הבלע שלו, והתפטר מהממשלה.

הבעיה העיקרית היא הבדלנות של החברה החרדית וניסיונות הכפייה של אורחות חיים אלה על כלל האוכלוסייה. החרדים למעשה מתנהלים כאוטונומיה הלכתית, מעין אקס טריטוריה, אשר מצליחה בשל הכוח הפוליטי, שהוא כלשון מאזניים, לכפות את עצמאותה מצד אחד ולכפות הלכות דתיות על כלל הציבור מצד שני. כך במדינת ישראל הנישואין והגירושין הם רק על פי הדת, הלכות הקבורה נוהגות על פי הדת והשפעתה של הרבנות על הכלכלה משמעותית ביותר.

ברחוב החרדי הקיצוניות וההקצנה שולטים. ההנהגה הפוליטית וכנראה גם הרוחנית מובלות על ידי קבוצה קטנה יחסית של קיצונים, ולמנהיגים אין לא האומץ ולא הסמכות להוביל למקומות מתונים יותר, למקומות שפויים יותר. הקבוצות הקיצוניות מוליכות את כלל החברה החרדית ליתר הקצנה והתבדלות במקום להידברות ולשילוב בחברה הישראלית הכללית, כמובן מבלי לשנות את אורח חייהם ואמונתם.

הממשלה וראש הממשלה חששו לקבל את ההחלטות הנכונות הנגזרות מהמצב ומהנתונים ולסגור רק אזורים שבהם התחלואה גבוהה. במקום זאת קיבלו החלטה גורפת וגרועה לסגור את כל המשק. כך, וכדי שלא יוצגו החרדים כמי שמצב התחלואה שלהם בכי רע, נפגעה כלל האוכלוסייה. פעם אחת פגיעה כלכלית-חברתית ופעם שנייה פגיעה בריאותית – במקום בלימת התחלואה, התרחבותה.

נציגי החברה החרדית צריכים להתנצל בפני החברה הישראלית בכללותה, ובפני ראשי מערכת הבריאות, ובראשם פרופ' גמזו, אשר ניסו למנוע את הנזק הנרחב שאנו חווים כתוצאה מהזלזול וביטול מערכי קבלת ההחלטות במדינה. במקום זאת אנחנו רואים מדי יום זריקות אבנים, הבערת פחים, תקיפה של מכוניות פרטיות, פגיעה בשוטרים אשר מנסים לאכוף איסור התקהלות בבתי כנסת. בירושלים, בני ברק, בית שמש ויישובים חרדיים נוספים יש הפרות בוטות של הוראות הסגר ועימותים עם המשטרה.

ראש הממשלה ושריו, ובמיוחד ההנהגה החרדית, צריכים לבקש סליחה ומחילה מכלל הציבור, על כך שפגעו במאבק בקורונה וגרמו לעלייה ברמת התחלואה, במספר החולים קשה וברמת התמותה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. מי יבקש ממך סליחה
  יש לנו קואליציה שמובילה את העם לפי רצונות המנהיגים
  העם בוחר את המנהיגים והוא שאחראי לכן הבלאגן שקורה

  1. אני מעדיף תמימות על התנהלות צינית. לא צריך לבקש ממני סליחה אשי ענבר אלא כאחד האזרחים שלא סופרים אותו.
   לכן עלינו להלחם בכל דרך בראש הממשלה שלנו שהוא הגורם המרכזי למקום הנמוך שבו אנחנו נמצאים

  1. כן בהחלט זה נחוץ מכל מיני סיבות וכבר כתבתי על זה כאן. הבעיה היא כרגע ראש הממשלה וההנהגה החרדים אותם צריךלהפריד מאיתנו ויפה שעה אחת קודם.

 2. לא בטוח שהבנתי מה אתה מציע
  להגיד להם שיבקשו סליחה?

 3. אני מציע שצריך להטיח להם בפרצוף את חולשתם המוסרית כמו שעשה כאן הרב הלברטל. אולי יווצר אפקט אשר יחדור לראשים הסגורים שלהם ויתחיל תהליך של שינוי.

  1. אכן מרבית החברה החרדית איננה ציונית. זו בעיה אבל לא הבעיה.
   הבעיה היא הנכונות של נתניהו למכור כל ערך וגם את הציונות על מנת לזכות בתמיכת החרדים ובכך בשלטון ועל מנת למלט את עצמו מאימת הדין.
   חייבים לחשוף זאת בפני הציבור ואולי חלק מאלה שתכו בביבי עד היום יבינו שביבי משרת רק את עצמו ולא אותם ואותנו האזרחים.

 4. להפר חוק ואז בא אליו, אל חולה הקורונה הזה, הפרובוקטור ומנשק לו את היד? בדיחה עצובה! בושה!

  1. כאשר מאפשרים לקבוצה ומנהיגיה, במשך שנים, לעשות מה שרוצים, לא להישמע לחוק, אז זו התוצאה – חוסר בושה מוחלט.
   הבעיה זה אנחנו שבוחרים את ראש הממשלה והממשלה שמאפשרים זאת ולא מענישים אותם.
   צריך לשים לזה סוף, ויפה שעה אחת קודם!

   1. האם אתה סבור וכן האם היית כותב דברים אלו גם כלפי הציבור הערבי שמהווה כ20% מכלל האזרחים אם תאמר שכן מדוע דברים אלו מופנים רק כלפי החרדים ?

    1. ראשית לשאלה הראשונית בוודאי וגם התייחסתי בעבר לכך.
     ראשית בהתייחסות פשוטה בשעת כתיבת המאמר הבעייה המרכזית היתה החרדים ולכן כך נכתב. היום כשמתחילה בעיהבאוכלוסייה הערבית והדרוזית קיימת בעיה שצריך להתייחס אליה בצורה דומה.
     למהותהעניין יש הבדל תהומי בין האוכלוסייה החרדית לזו הערבית ולכך התייחסתי במאמר – הם חלק מהשלטון!
     האוכלוסייה הערבית מעולם לא היתה ולא נתפסת בעיני חלק מהציבור היהודי בישראל,במיוחד אלה שבשלטון, כלגיטימית לקחת חלק בשלטון.
     החרדים לוקחים חלק בשלטון אבל מתנהגים כאילו חיים בגלות ולכן מתייחסים לשלטון בו הם שוטפים כמו אל הפריץ בגולה.
     הבעיה היא ההנהגה החרדים אשר מבקשת לשלוט באוכלוסייה החרדית, לא לקחת חלק במחויבויות של החברה הכללית ולהשפיע על כולם בניגוד לרצונם.
     ראי לדוגמא רק כיצד מתנהג גפני בעניין הכנסות, בהיותו המחזיק בשיבר הכספים בכנסת. לא מוכן לאפשר העלאת הכנסות כדי שלא ירתיעו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

פסוקו של יום

שימוש באמירות מחץ כדי להסביר את המצב שנקלענו אליו

דילוג לתוכן