מי צריך לשבת סביב שולחן מקבלי ההחלטות

מחדל בתי האבות במשבר הקורונה
תמונה של ד"ר ביצור
ד"ר אבי ביצור

מדינת ישראל, לפי החלטות הממשלה העדכניות ביותר, ניצבת בפני שבעה תרחישי ייחוס מאיימים, שהחברה הישראלית וגם ההנהגה הישראלית חייבות להתייחס אליהם, להתכונן ולהיערך אליהם. שבעה תרחישי ייחוס אלו מחייבים היערכות, התארגנות, תרגול, אימון והכנה קפדנית ודקדקנית מבעוד מועד, בעיקר בתחום הניהול והקצאת המשאבים, בחקיקה שתמסד כל נקודה בניהול הטיפול בתרחיש ייחוס איום מסוים ובתחום המודעות, התקשורת, יחסי הציבור ומתן הפתרונות המלאים "בזמן אמיתי".

התרגלנו, בחברה הישראלית, לחיות סביב "פתרונות אצבע", רובם פוליטיים, רובם נולדים לנוכח מציאות מדממת וכמעט בכולם אנו רואים בגורמים הביטחוניים לסוגיהם, בעיקר הצבא, את פותרי הבעיות לכל דבר ועניין. העובדה העצובה היא שאין פני הדברים כך והגיע רגע האמת של מערכת קבלת ההחלטות הישראלית לבדוק ולראות שהצבא אינו חזות הכול ושפתרונות קסם שנולדים בין לילה אינם יעילים. אין תחליף לעבודת מטה מסודרת ומאורגנת על פי מבנה היררכי ברור, ויותר מכך – די לכתוב את ההיסטוריה שלנו בדם! קרי די ללמוד אחרי שמתים "מספיק" ישראלים, כדי להסיק מסקנות.

מחדל בתי האבות במשבר הקורונה, שהוביל למותם של עשרות זקנים (85 בזמן כתיבת שורות אלו) הוא דוגמה מאלפת להתנהלות שגויה. המחדל הוא דוגמה לתובנה שיש צורך ברשות חירום לאומית, אך לא תחת משרד הביטחון ולא מול פיקוד העורף ובוודאי לא רק מול מתאר ייחוס של איום צבאי. איש לא ירה אף כדור במשבר הקורונה והגוף שאמור היה לטפל באירוע היה צריך להיראות אחרת. בראש הגוף הזה צריכה לשרת רשות חירום שמורכבת מבעלי מקצוע בתחום החירום, לא הצבא ובוודאי לא ראש הממשלה. אין בכוונת מאמר זה לטעון שהמחדל בבתי האבות – שהטיפול בו התחיל 55 יום לאחר פריצת המשבר בישראל – נבע מאי הפעלת המודל האידיאלי, אך אין ספק שבהפעלת מודל נכון של טיפול בתרחיש איום של מגפה, כבמקרה הקורונה, היינו מקבלים תוצאות אחרות לגמרי מאלו שקיבלנו בקרב הורינו, סבינו, סבתותינו שהם כולם – בלי להגזים – דור המייסדים שלנו.

מחדל בתי האבות הינו, לצערי, הסמן הימני של תהליך קבלת החלטות לא מתוכנן ולא מחובר למציאות. זהו האור האדום מעל נושא ניהול המשברים בחירום, וכנראה שמשברים מעין אלה יהיו מנת חלקנו כאומה.

לנוכח תרחישי האיום דוגמת איום סייבר, התקפת טרור, רעידת אדמה, מגפה וכו' צריכים להיערך שולחנות עבודה שסביבם יושבים בעלי המקצוע הרלוונטיים לנושא, ככורח וכפועל יוצא ראשונים במעלה, כדי לתכנן נכון את מהלכינו. כל שולחן כזה יכלול את המשרדים הרלוונטיים ואת הגורמים האחרים שיכולים, צריכים ומתאימים לטפל באירוע המתגלגל. באירוע הקורונה סביב השולחן היו צריכים לשבת משרד הבריאות (לא בראש השולחן), משרד האוצר, השב"כ, המוסד, גורמי סיוע כמד"א וגם, שלא נדע, גורמים כזק"א, משטרת ישראל וכו'.

בראש השולחן חייבים לעמוד אנשי ונשות מקצוע. לא אנשי צבא וביטחון אלא גורמים מקצועיים מתחום החירום – מנהלי חירום ומומחים למצבי משבר, אסון וכו'. אלו ירכזו את השולחן, ינהלו אותו, ימצאו את התשובות או הרעיונות ויעלו אותם לקבינט רלוונטי – במקרה שלנו קבינט קורונה ובמקרה אחר קבינט סייבר או כל תרחיש אחר. בראש הקבינט ישב מי שמשמש כראש הממשלה ברגע הנתון. אם נשליך על מה שהתחולל בנושא בתי האבות, הרי ברור שנציג אב"א (ארגון בתי האבות בישראל) לא ישב בשולחן המקצועי ובדומה לכך לא ישבו שם נציגי אגף גריאטריה ומשרד הבריאות. אבל דווקא לא להם הייתי נדרש בימים אלו, אלא לאנשי משרד הרווחה או הרשויות המקומיות, כדי לייצג את מיליון ושלוש מאות וחמישים אלף זקנינו. מי דיבר בשמם? מי ייצג אותם? מיומה הראשון של המגפה טענו כולם, ובצדק, שהזקנים הם האוכלוסייה הראשונה להיפגע, ובכל זאת לקח 50 יום עד שנזכרנו לטפל בהם, וגם אז רק בבתי האבות, שבהם מתגוררים רק כ-7% מזקני ישראל. מה לגבי הבתים הפרטיים, ששם חיים היתר?

מבנה וארגון לקויים, ניהול כושל, התרכזות בבדיקות – ולא לאנשים הנכונים (לא הזקנים היו צריכים בדיקות אלא מטפליהם) וחוסר ייצוג, שיעלה וידחוף את נושא הזקנים וישמור אותו בראש השיח – אלה הביאו עלינו את המספרים הדרמטיים לרעה שבהם נפגשנו בשילוב בין הקורונה והזקנה.

נמאס לומר שוב ושוב, אבל כנראה אין לנו ברירה: "אל תשליכני לעת זקנה" איננה רק מנטרה מ"כוכב נולד" לזמר מתחיל – זה ציווי, ובמקרה הזה נמצא שהוא כולל בתוכו התנהלות והתארגנות. כשהם כושלים כל כך כמו שהתגלה, עלינו לחזור ולומר: עד כאן ולא עוד!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

34 תגובות

 1. מאמר נוקב על בלאגאן ארגוני בממשלה שגורם לפגיעה ובמקרה זב בזקינינו

  1. אתה צודק לדעתי אמנם מאוחר מידי היה שינוי לטובה בבתי אבות.הבעיה שהפיתרון הוא גורף ווהבידוד ממשיך..היה אפשר לעשות יותר דוקא במקום שהאוכלוסיה מוגנת מהנגיף למען הנפש והמצב רוח

 2. הגיע הזמן ללמוד גם משבדיה שנכשלה לחלוטין בטיפול בקשישים.אפילו יותר מישראל.

 3. סביב שולחן מקבלי ההחלטות חייבים לשבת אנשי מקצוע .
  נושא בתי האבות חייב לקבל תשומת לב יתרה בשגרה ובוודאי שבחרום.
  רק מה שיעבוד בשגרה יכול לעבוד גם בחרום.

 4. מאמר ריאלי ומשקף את אזלת היד בטיפול בבתי האבות בתחילת המשבר וחבל שכך. יש לנו את הידע והמוחות להתמודד עם כל סיטואציה וכאן דווקא לא ראינו את האמת ברורה מול העיניים

 5. יחס הממשלה ומשרד הבריאות לקשישים אדיש.מקווה שאם יגיע גל שני ילמדו להתנהג ולטפל ברצינות.

  1. מאמר וכתיבה נפלאה על כל המתרחש הגורם לפגיעה בקשישנו

 6. מאמר ממצה הממחיש עד כמה לא הגורמים המקצועיים הרלוונטים טיפלו בנושא הזקנים.
  בהחלט צריך גוף מקצועי שירכז את כל המקצועות הרלוונטים,שיכינו מראש תוכנית לשעת משבר ,על מנת לטפל באוכלוסיות סיכון בעת הצורך.
  יישר כוח על העלאת המודעות.

  1. מאמר נוקב ומקצועי.מן הראוי כי כותב המאמר, יהא מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי.

 7. מילים כדרבנות שמשקפות את חוסר התכנון והאילתורים שצצים חדשות לבקרים חלקם לפי צרכים פוליטיים. הגיע הזמן שכחברה נטמיע את התרבות של תכנון לטווח הבינוני והארוך, כמו גם הפקת לקחים ויישום שלהם (לא פחות חשוב!). זה חלק מהותי שחסר בעבודת הרשות המבצעת

 8. יישר כח אחד שמבין ענין. חיב להיות במעגל מקבלי בהחלטות

 9. חבל שאין ראיה מערכתית בנושא כל כך קריטי…
  ד"ר ביצור היקר !
  מאמר עצוב, אבל מדויק להפליא.
  המשך לל ליאות !

 10. זקנינו הם דוגמא ביחס שהם מקבלים לתהליכי קבלת ההחלטות השגויים שמתנהלים בישראל
  הגיע הזמן לעשות בכך סדר

  1. משרד הבריאות גילה אוזלת יד בכל הקשור לקשישים.על דבר כזה מקימים ועדת חקירה.אסור לזלזל בחיי הקשישים הם בנו את המדינה.

 11. מי שכתב הוא פשוט חי את הנושא וכנראה מבין בו תנו לו אצ המפתחות!!

 12. מאמר נוקב ומקצועי.מן הראוי כי כותב המאמר, יהא מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי.

  1. מאמר ממצה ומקיף .
   מתי יבינו שיש לשלב גרנטולוגים(כדוגמת כותב המאמר) סביב שולחן מקבלי ההחלטות בזמני חרום כמו למשל במשבר הקורונה

 13. המאמר כתוב יפה ומעניין לקרוא, אבל אני לא מסכים עם כל הדברים שנכתבו. בראש השולחן וסביבו לא ישבו אנשי צבא אלא אנשי מערך הבריאות לכל סוגם, החל מאפימדיולוגים ופנימאים, אחים ואחיות, אנשי כלכלה, אנשי צבא וביטחון ומגוון מומחים אחרים בתחום החירום. ומאחורי כל אחד מהם ישב פאנל יועצים רחב מאוד מתתי תחומים רבים, בין היתר גם אנשים שיש להם נגיעה למערך הגריאטרי.
  אני חושב שמקבלי ההחלטות פעלו כראוי והצליחו למנוע תרחיש אימים חמור יותר. אכן אותם מקבלי החלטות הרשו לעצמם להזניח נושאים רבים מסביב וחלק מהנפגעים היו זקני העם… אבל היו גם אחרים שנפגעו לא פחות (לא בהיבט בריאותי אלא בהיבטים כלכליים ונפשיים).

  1. המדינה כשלה בדאגה לזקניה במשבר זה . "אל תשליכני לעת זקנה"

 14. האיש שיודע מה הוא כותב ! מקבלי ההחלטות קראו ותפנימו!

 15. מחדל בתי האבות מצטרף לתהליך הגטואיזציה שאנו מנחיתים על זקינינו
  עכשיו מתחילה חגיגת ייקור ביטוח הטיסות לחול לבני 60 זו שערוריה

 16. האם דמם של המבוגרים הפקר??
  מדוע כך המצב
  למה לא מסוגלים בישראל לקבל החלטות קרדינלית חגבי אף נושא

  1. אתה צודק בדבריך! לצערי לגבי האוכלוסיות החלשות כאשר המבוגרים נמצאית בתחתית הסולם במדינה, מדברים על דאגה להם ולא עושים דבר. כל עוד לא יתקצבו נכון את הפעילות מול אוכלוסיות אלה, ימותו רבים, אם זה מקורונה בתקופת המגפה, ואם זה בבתי חולים שבהם הם נדבקים. ההתיחסות צריכה להיות שונה!

 17. בס"ד
  כבוגר המכללה האקדמאית בית ברל במגמת ביטחון והגנת העורף
  אני רואה לנכון לומר שהכתבה מאד יפה .ואני מאד מסכים אם כל הדברים שנכתבו. לצערי ראינו שאין ראיה מערכתית בנושא שהוא כל כך קריטי וחבל מאד שלא היה ישיבה בשולחן עגול עם עוד אנשים שיכלו לייעץ ולתת מענה כיצד להתמודד עם המשבר של הטיפול בקשישים של מדינת ישראל . ולכן אני חושב שאם היו לוקחים את כותב המאמר להיות שותף בכל הישיבות בנושא של נגיף הקורונה כנראה שהדבר היה יותר טוב. היות והוא ראה את המחדלים של הגיל השלישי הרבה לפני פרוץ הקורונה .ולכן מגיע לו יישר כוח על מאמר זה .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך