כאב בלתי נתפש

מחדל בתי האבות במשבר הקורונה
תמונה של אבי
ד"ר אבי ביצור

לא הוגן ולא נכון לסכם אירוע כמגפת הקורונה בישראל תוך כדי משבר רב-ממדי, לפני שהוא מסתיים. אבל מעל לכל ההערות, הקלקולים, התקלות וגם הדברים הטובים שייצרה לנו מערכת הבריאות בטיפולה במשבר, בולטת פרשת ההתנהלות הקלוקלת בנושא הטיפול בבתי האבות בישראל.

כשבודקים את מספר הקורבנות כתוצאה מהידבקות בנגיף הקורונה בולט מאוד מספרם של הזקנים במניין הקורבנות. יותר ממחצית הנפטרים בישראל כתוצאה מהמגפה הם זקנים, ועובדה זו דולקת כאור אדום מעל המשבר. לראיה, המספרים נכון ליום כתיבת מאמר זה הם 101 מתים, מתוכם 52 מעל גיל 80 ו-25 בגילים 70–80. יחד מדובר על 77 מתים מעל גיל 70, מתוכם 13 מבית אבות "משען" בבאר שבע.

איני מוכן לקבל את המשפט "הם היו מתים בכל מקרה מזקנה". זה משפט לא אנושי, לא מוסרי, לא ערכי ולא אתי. העובדה שצוינה מהיום הראשון למגפה, הן בעולם והן בישראל, היא עובדת היסוד הברורה – לזקנים יש הסיכוי הגבוה ביותר להיפגע מהמגפה ולכן הם אוכלוסיית הסיכון המרכזית לטיפול. לא רק שזו נהייתה למנטרה חסרת תוחלת, אלא שבמקומות הצפויים, כבתי האבות, הפכה עובדה זו לאסון. הכאב שאי אפשר לשאתו נובע מהעובדה שכל בר-בי-רב דיבר על כך ונאם על כך, אבל לא נעשה דבר בנושא ומדגרות של הנגיף המקולל הזה נוצרו בריכוזי זקנים. את זאת אפשר היה למנוע.

אוכלוסיית הזקנים בולטת משום חולשת המערכת החיסונית שלהם, זו סיבה ראשונה במעלה. סיבה שנייה היא שאנשים זקנים נוטים, מדרך הטבע, לסבול ממחלות רקע. סיבה שלישית היא ההתקבצות של חלק מאוכלוסייה זו, למשל בבתי אבות, התקבצויות שהופכות מדגרה לנגיף הקטלני.

רק היום, ביום התשעים לפרוץ המגיפה בעולם והחמישים לפריצתה בישראל, התחילו טיפולים סביב בתי האבות. מדוע איש לא חשב קודם להוריד את הזקנים שבבתי האבות? מדוע איש לא חשב להוציאם למלוניות או למקומות אחרים, כדי שלא יהיו יחדיו? מדוע איש לא חשב שהצוותים המסייעים בטיפול, כעובדות סוציאליות, מטפלים, אחים ואחיות, רופאים ורופאות, הם איום חד-משמעי לזקנים אלו? מדוע איש לא חשב ולא ניסה להתחיל את בדיקות הקורונה מהזקנים האלו?

אלו שאלות שגורמות לכאב בלתי נתפש לגבי התובנות במערכת. אלו שאלות שהתשובות להן אכזריות ובלתי נתפשות בכלל בתודעה. ישראל איננה איטליה – לא ייתכן שכאן מישהו חשב ולו לרגע שהזקנים ברשת "משען" ודומותיה הם בגילים כאלו שאת המשאבים שתוכננו לגביהם ראוי להשקיע במקומות אחרים.

הייתכן? אינני רוצה אפילו לענות על כך! הגיע הזמן לומר שזקן איננו מוגדר רק על פי "גיל כרונולוגי". הוא יצור אנוש נורמלי כמו כל אחד אחר, ואת זה אומר לכם מי שחווה את עולם הזקנים ואת עולם האנשים עם צרכים מיוחדים בכל רגע מחייו. הדרך שבה פעלה המערכת כלפי זקנינו אינה ראויה והיא טעות איומה.

אני מצפה לתיקון הדרך ומיד. מצפה לבדיקות, להפרדת הזקנים אלו מאלו, להרחקת המשפחות ולטיפול אנושי יותר, חם יותר, נכון יותר, אנושי יותר ממערכת שבמקרה הזה דווקא איבדה את הכיוון. המצפן מראה את מה שיגאל אלון אמר לנו, פעם כשהיינו אנושיים: "עם ששכח את עברו (הזקנים), ההווה שלו בסכנה ועתידו לוט בערפל".

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

28 תגובות

 1. מאמר קשה וכואב על התעלמות פושעת
  שימו לב שזקנים בודדים שלא בריכוזי אוכלוסיה לא מתו
  כלומר בית האבות הוא מדגרה

  1. מקוה שהמציאות העגומה תשתנה בהקדם..הנושא בחדשות אמנם באיחור ובמחיר גבוה.בנתים יש ראשי ערים שמקדמים את נושא הבדיקות בבתי אבות אחד מהם הוא ראש עירית רג כרמל שאמה הכהן .מקוה שעוד ראשי ערים ילכו בעקבותיו..

   1. רבים מראשי הערים מבצעים בדיקות.כרמל שאמה בר"ג לא היה הראשון.הוא היה הראשון לשים גדרות במעברים לבני ברק…

 2. אני מסכים עם כל מילה שכתבת. לצערי המספרים הרי יותר גרועים. כ-95% מכלל מקרי המוות בישראל ארעו בבני 60 ומעלה. באוכלוסייה של בני 80 ומעלה המחלה קטלנית ביותר. באיטליה וצרפת מעל ממחצית מקרי המוות קרו בבתי אבות. בעיר ניו יורק (לא המדינה) היו 2,700 מתים בדיור מוגן. כל זה היה ידוע לקברניטי משרד הבריאות ולשליטי המדינה וכלום לא נעשה.
  במקום לבדוק עשרות אלפי אנשים שאבחון המחלה אצלם אינו תורם דבר, היה צריך לבודד רק את האזרחים הוותיקים, להפרידם מהצעירים שכנראה נגועים בהמוניהם, ולרכז את הבדיקות שמי שבמגע עם האוכלוסייה הקשישה.
  מזלנו שבישראל שיעור האוכלוסיה מעל גיל 60 הוא כמחצית מזו שבאירופה ושיעור אלה מעל גיל 80 הוא זניח. לא הסגר הכללי, לא ריבוי הבדיקות הגדול יחסית בישראל, לא התנהלות משרד הבריאות ובוודאי לא ביבי תרמו לשיעור התמותה הכללי הנמוך אצלנו ולגאווה לאומית כאילו אנו בתחרות ספורט או אירוויזיון. רק המזל הנובע מנתונים דמוגרפיים.
  על האחראים לחרפה זו לתת את הדין

  1. האחראים לחרפה ידועים היטב לכולנו.האם הם יתנו את הדין? ספק.האם החרפה תגרום לשינוי ביחס הממשלתי לקשישים? לצערי ספק.

 3. מאמר מצויין המנסה לפקוח את עינינו שיש לתקן במיידי את מה שקטרנה בבתי האבות על מנת למנוע אסון

  1. ד"ר ביצור העלה את נקודת התורפה של מדינת ישראל – הטיפול הסיעודי. המדינה חייבת לקחת על עצמה לטפל בסיעודיים ולאפשר הזדקנות בבית.

 4. חייבים להמשיך ולכתוב, לחקור ולהפנות משאבים לבניית תכנית אסטרטגית המוסדות

  1. גם אם לא הגענו למזלנו לתרחישי הקיצון שהציגו לנו בתחילת משבר הקורונה אין ספק שאחת מנקודות התורפה וכשלון ידוע מראש הוא הטיפול באוכלוסיה המבוגרת ובבתי האבות בפרט.חבל.האיום היה ידוע, היו גם תוכניות אבל הביצוע והטיפול לא טובים.בלשון המעטה.
   מונה עכשיו פרוייקטור לנושא פרופ' גמזו מאיכילוב.
   נקווה שלהמלצותיו יתייחסו אחרת.

  2. התעדוף וההתיחסות כלפי הקשישים היא פשע! כמעט בכל נושא הם לא באים לידי ביטוי והמדינה תמיד מזניחה אותם.
   מאמר מקומם, מכעיס ובעיקר עצוב..
   טוב שיש מי שמשמיע את הזעקה שלהם הלוואי וזה יגיע לאוזניים הנכונות.

  1. לא ברור מדוע ליצמן עדיין שר הבריאות? היה ידוע בבירור שקשישים הם אוכלוסיית סיכון.למרות זאת עד להתפרצות בבתי האבות,וגם לאחריה,משרד הבריאות לא התעורר לעשיה אמיתית.היכן לקיחת האחריות של ליצמן?

 5. הדאגה שלך לאוכלוסיה של הגיל השלישי אינה מובנת מאליה,אני מוריד בפניך את הכובע.
  יש בממשלה שרה לשיוויון חברתי שהמשרד שלה אמור לטפל ולדאוג לבני הגיל השלישי. אתה לפי דעתי יכול להחליף אותה. יש לך דאגה אין סופית ורצון עז לעורר את המערכת.
  כל הכבוד לך

 6. הסוגיה חשובה ביותר וראוי להציפה ולטפל בה .אנחנו נראים כחברה אטומה המזלזלת באוכלוסיה שכל כך יקרה
  לנו ושרובנו גם יהוו חלק ממנה .
  יבורך הכותב שזועק ומתריע חדשות לבקרים על מחדלים חברתיים הניתנים לפתרון ,כפי שהוא עצמו פעל בצורה מבריקה בתפקידיו בעבר ובהכשרת דור גורמים ציבוריים ופרטיים בתחום .

 7. אבי.מילים כדורבנות.
  כעובדת סוציאלית אני מאד מתחברת למה שכתבת.
  מירי

 8. הסוגיה חשובה ביותר ,נוגעת לכולנו וליקרים לנו .חשוב להאירה ולפעול לפתרונה בכל הזדמנות .
  דרך ההצגה מעוררת מחשבות ,כוללת סקירה רצינית ומקצועית ומציגה פתרונות הניתנים ליישום .
  תבורך על האכפתיות והיוזמה

 9. המון משמעות במה שכתבת.
  יישר כוח על כתיבתך בנושא כאוב זה.
  מחזקת ידך להמשיך להציף את הנושא.
  רחלי

 10. שלום לך אבי. בטני מתהפכת לנוכח מה שקורה בבתי האבות. כל הכבוד והיקר לך שהעלית נושא זה באתר. נקווה שהממונים יקראו ויפעלו כנדרש.
  לדעתי, וכנראה גם לדעת רבים אחרים, לא רק שאין למדינת ישראל שר בריאות, אלא שעל כיסא השר יושב אדם שלא מתאים בכלל לתפקיד חשוב זה. ותודה לביבי. דרושה רוויזיה כללית בכל מה שקשור לבתי אבות ולפיקוח עליהם. כסף גדול המדינה כמו גם הציבור משלמים להחזקת בתי האבות. מגיע לבני דור המייסדים יחס יותר טוב. זו בעיה של מודעות ומניעת רווחים קלים מבעלי בתי האבות. ודי לחכימא.

 11. מאמר שנוגע בנקודה הכואבת במשבר הקורונה היחס המזעזע לזקנים
  האם מחכים למותם??

 12. שנים שהמוסדות צועקים. אין כוח אדם מספק, הרגולציה לא מותאמת והתנאים של הזקנים מאוד מוגבלים. ד"ר ביצור הציף את הבעיה בשעת משבר זו. צריך להמשיך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך