אדם גדול, או סתם גבוה

בעקבות הצטרפותו של גנץ לממשלת אחדות עם נתניהו
גנץ במדי רמטכ"ל
בני גנץ כרמטכ"ל צילום: צה"ל he.wikipedia.org

בצילה הסמיך של המגפה האוניברסלית, הקטנוניות הפרטיקולרית, צרות האופק הלאומנית, והגזענות הדתית הכריעו את האוטופיה הציונית של בנימין זאב הרצל, האוטופיה האדירה שיכלה להמשיך באי-כישלונה, כדברי מרטין בובר. הממשלה המסתמנת, שבמרכזה אדם עם כתבי אישום הנישא על כפי המונים שכל מחשבה אנושית הומניסטית זרה לתודעתם, וסביבו חבורה משיחית החיה על חרבנו, וחצרות אנכרוניסטיות של גלותיות המתרבה ומשגשגת כשהיא דבוקה לעטיניה של הקופה הציבורית שתרומתה לה זעומה, אם בכלל.

מדינת היהודים שנועדה להיות סוף סוף מרחב של ריבונות שבו העם היהודי יוכל למצות את שאיפתו האנושית להגשים את תרבותו היונקת מייחודיותו, כחלק מן ההוויה האנושית האוניברסלית. הרי חוויית החיים מן הרמה האישית ביותר ניזונה מפתיחות ולא מהסתגרות, מן הקשר עם האחר התורם להעשרת הכוליות, כוליות שבכוחה לחולל את הזיקה הנעה במעגלים מתרחבים, מן הפרט עצמו ועד לבריאה כולה, דרך המשפחה, הקהילה, הלאום וכלל העמים. זו הדרך שעם ישראל צעד בה ברובו המכריע מאז היציאה מן הגטו, ולרוב כיחידים. כך רבים הם היהודים שתרמו ותורמים לרוח האנושית בכל מישורי הדעת, המדע, האומנות והכלכלה תוך פריצת כל המחיצות המלאכותיות בין ארצות ועמים, בן אדם לאדם.

כניעתו של בנימין גנץ ונפילתו לרשת של בנימין נתניהו סותמת את הגולל על ישראל כמדינה נאורה הצומחת כתרבות שמקורה יהודי ושאיפותיה אוניברסליות. התמסרותו ללא קרב לבלוק הלאומנות המשיחית יחד עם הגזענות המתפשטת, מחזירה אותנו אל תוך גבולות הבורות והרדידות הנוהרת אל ההסתגרות המדלדלת והמתבשמת בריקבון סביב מנהיג הנהנה מכוחו המניפולטיבי. אין עוד מה ומי כדי לעצור את היווצרותן של החומות המנטליות הגבוהות הצרות עלינו, חומות שהן אימתניות פי כמה מחומות הבטון שבנינו סביב הפלסטינים.

המלקחיים שזרועם האחת היא הלאומנות המשעבדת את אלוהים ליעדיה הגזעניים, והזרוע השנייה דוחפת להפוך את המדינה למדינת הלכה, הולכים ונסגרים על מה שנותר מן הציונות של הרצל, גורדון, כצנלסון ואפילו מנחם בגין.

ואף-על-פי-כן, מיליוני אזרחים העניקו לגנץ את המנדט לחולל את התיקון. מגפת הקורונה לא אמורה הייתה לשמש תירוץ ליפול לזרועות נתניהו. דווקא לאור האוניברסליות של הנגיף שלא מכיר גבולות גיאוגרפיים, חברתיים או אתניים, היה בידו של גנץ לחולל את המפץ הגדול לריסוק והתפוגגות הגזענות כאשר, בפעם הראשונה, כולנו מגלים עד כמה אזרחי ישראל הערבים לוקחים חלק, כתף אל כתף עם עמיתיהם היהודים, במלחמה הזו.

בשעה זו של שותפות גורל עולמית שבה כל המחלוקות, כל ההדרות, כל זרעי הגזענות מכל הגוונים מתביישים להרים ראש, זו השעה להלום בהם ולהפגין אחווה אנושית, התגייסות סביב העיקר וזיקה עם הבריאה כולה. הלב אץ לקראת מעיינות האנושיות העולים על גדותיהם, אף שערמות הדעות הקדומות, ההכללות, ההסתות למען הפרד ומשול, עדיין מבעבעות ומאיימות להתפרץ שוב. זו יכולה להיות בשורה של תקווה, של אור הבוקע בקצה המנהרה. זו השעה שבה עולה הסיכוי האדיר להביט אחד במבטו של השני, מעבר למסכת המיגון, ולהרגיש ולהתרגש – אולי בפעם הראשונה – מן הנוכחות ההדדית הנקייה מכל החסמים המפרידים.

יש בשפה העברית רצף מאלף של מילים. כולנו יודעים שמהות הזמן הוא לזמן הזדמנויות, להן אנו נדרשים להיות זמינים. לבנימין גנץ זומנה הזדמנות ליצור שותפות היסטורית עם עשרים אחוזים של אזרחי ישראל הסובלים מהדרה של דורות אך התייצבו כאיש אחד לצידו בכנסת, ולצידם של כלל האוכלוסייה בבתי החולים. הייתה לו הזדמנות לכונן ממשלה גם עם הרשימה המשותפת, כשהיא חלק ממנה ולא כמצורעים התומכים מבחוץ, לטובת ישראל כולה.

יש רגעים בתולדותיו של עם שבהם מזדקף מנהיג הרואה, לא מה יכול לרצות את גחמות ההמונים, אלא מה שבאמת נחוץ לקידומו ומוביל בנחישות לשם. זו הייתה סיסמת הבחירות של גנץ. בנפילתו אל זרועות נתניהו הוא בוגד בבוחריו, במחויבותו כלפי עצמו ובתפקיד שהזמן זימן לו.

ניסיונות הצטרפותו לחצרו של נתניהו הזכירו לי אנקדוטה מן ההיסטוריה. מספרים שפעם אחת כשרצה נפוליאון בונפרטה לקחת ספר מהמדף עליון, קפץ אחת הגנרלים שלו ואמר: "תשאיר לי, המפקד, זה לאנשים גדולים!" ונפוליאון תיקן אותו בו במקום: "אתה טועה, זה רק לאנשים גבוהים".

בנימין גנץ יכול היה להיות גדול – מסתבר שהוא סתם גבוה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

17 תגובות

 1. אלי
  ניסחת מדוייק הגיגים ומחשבות של רבים.
  פוגעים בנו ובדמוקרטיה באמתלות של כביכול הגנה על על ערכי הצדק והאמת והגרוע מכל חושבים שאנחנו, כולנו
  מטומטמים.

 2. מאמר מבריק המאיר את הטעות הגדולה של גנץ. יש הקונה עולמו ברגע. גנץ איבד עולמו, עולמנו ברגע. מאות אלפים הצביעו למפלגת כחול לבן לא בגלל המצע שלהם, לא בגלל נסיונם הפרלמנטרי, אלא כי הם היו הסיכוי הגדול לסלק את בנימין נתניהו מכסא ראש הממשלה.

 3. מאמר מעולה, מתומצת ומדוייק.
  כמו שאמרת, הזמן מזמן הזדמנויות. אם היא לא נקלחה על ידו של גנץ, כנראה שהוא לא ראוי ושעדיין לא מספיק חשוך כדי שהשחר יעלה.
  אני מאמין שבבוא העת, תגיעה ההנהגה הראויה.

 4. אני לא הצבעתי לגנץ, ולא בגלל שחשבתי שיתדרדר לרמה מוסרית כה נמוכה ויבגוד בבוחריו. לא יאומן באיזו מהירות נעלמים הערכים, נעלמות ההבטחות, נעלמת הדרך- ברגע שנתנו לך כסא ופטיש.
  כתבת מעולה אלי. יישר כוח.

 5. ניכר בדבריך שאינך מתמצא בפוליטיקה הישראלית.
  ראשית – בכל מקרה לא היה לגנץ רוב על מנת להקים ממשלה, אפילו עם כל חברי הכנסת של הרשימה הערבית המשותפת. מה גם שחלק מחברי סיעתו, לפני פילוגה, הודיעו שלא יצביעו עבור ממשלה שתוקם בתמיכת המשותפת.
  אבל יותר מזה – עדיין לא הגיע הזמן להקים ממשלה בישראל (ואין לדעת מתי הזמן יגיע) בתמיכת בל"ד. מה יקרה מחר אם יצטרכו לפעול בתוקפנות מול עזה או דרום לבנון (וזה לבטח יקרה) – השותפים הערבים יפילו את הממשלה? חלק מהם הודיע במפורש שכך יעשה.
  ועוד יותר מזה – אתה בטוח שכשני שליש מהאוכלוסייה היהודית בישראל יקבלו ממשלה בתמיכת המשותפת ללא הפגנות ומהומות?
  אולי לא שמת לב – כבר התחילו להפיץ תמונות של גנץ עם כפיה נוסח ערפאת. האם איך חושב שכבר היה לנו ניסיון מר מאד מכגון זה?

  1. תודה לך על ההתייחסות,
   אכן אני דיברתי על מפץ בדעות ובתודעות המאובנות הנבנות בדרך הדמגוגית והממונת ע"י גביר שמממן שטיפת רוח בעיתון נגיש וחינמי.
   ביכולתה של מפץ הוא לשנות סדרי עולם.
   ובאשר לנימוק השני שלך, האם פירושו של דבר שעלינו להיות מורתעים ע"י ציבור קיצוני שמאיים ברצח הפוליטי הבא?

   1. יפה כתבת. אם טענתך היא שדיברת על מפץ בדעות שביכולתו לשנות סדרי עולם – הרי שקטונתי מלהגיב על טענה כזו. היא מדברת בעד עצמה.
    ובאשר לנימוק השני – אכן כן. יש לבדוק מדוע ציבור כזה או אחר עלול לנקוט עמדה כל כך קיצונית. ניהול מדינה אינו מיכול להתבסס על המתנה למפץ. מחר צריך להקים ממשלה. זה חייב להיעשות על בסיס מציאותי.

 6. אני בדעה למחבר המאמר. נתניהו תכנן לקבור את הדמוקרטיה ולכהן נונ-סטופ כראש ממשלה בממשלת מעבר שהיא ממשלת בובות וכנסת מסורסת. הסרבנות של כחול לבן לחבור לגוש הימין שרתה אותו בגדול. סבב הבחירות הבא היה מובטח. והנה גנץ שבר את הכלים ונתניהו לא יודע איך לצאת מזה. אם תקום ממשלת אחדות זה יהיה שבירת קיפאון של שנה ואם נתניהו יסכל את הקמת הממשלה זה יחשוף את מניעיו האמיתיים.גנץ יהיה אז הילד שאמר המלך הוא ערום. כל הכבוד לגנץ הוא עשה מעשה נועז ונכון.

  1. המשפט הראשון היה צריך להיות: אני בדעה מנוגדת למחבר המאמר. …….

 7. מדוייק וחד.
  הלוחם המהולל נפל למלכודת שנטמנה בעורמה ובארסיות….ולצערינו מבלי שחושיו הצהליים התריעו על כך..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות