ישראל בימי הקורונה

גילויי סולידריות בעיתות משבר
תמונה של רות
ד"ר רות בורשטיין

העולם המדעי והטכנולוגי התפתח בקצב מסחרר בעת האחרונה. כמעט כל יום שמענו על גילוי או חידוש המשפרים את חיינו או מעשירים אותם. אנשים עשירים כבר דמיינו את עצמם חיים על הירח או על כוכב לכת אחר, אחרים ראו עצמם במכונית עם נהג אוטומטי, יש שהאמינו כי יחיו לנצח ויש שחשבו שילדיהם ייוולדו על פי הזמנתם – גבוהים, יפים, רזים ומוכשרים מאוד. משיבוט בעלי חיים לשיבוט אדם – המרחק קצר. האדם היה לאלוהים.

והנה לפתע, בלי שום הודעה מוקדמת, בתחילת המאה ה-21 השתלטה על העולם כולו מגפת הקורונה והעמידה אותנו, האנשים הגאים בעלי הביטחון המופרז שחשבו כי הכול בידם, בפני האמת: כוחנו מוגבל. אין תרופה לקורונה, אין חיסון מפניה, ואין יודעים כיצד בדיוק להתגונן ממנה. רב הנסתר על הגלוי.

בימים קשים אלו בישראל של סגירת מקומות עבודה, הפסקת חיי התרבות והבילוי, ביטול הלימודים בבתי הספר ובמוסדות להשכלה הגבוהה, רבים כבר מרגישים את אובדן הפרנסה ורבים חוששים ממשבר כלכלי. בכלי התקשורת מדברים אנשים שמטה לחמם נשבר והלב נקרע למשמע דבריהם. אנשים חוששים יותר ממצבם הכלכלי מאשר ממחלת הקורונה.

ובשעות קשות אלו מתגלים הישראלים היפים. אותם ישראלים שלמרות הסגר והפחד מפני המצב הכלכלי ומפני המחלה הלא ידועה תורמים מזמנם ומכספם למען הזולת. חברים מתארגנים ומקימים קבוצות שונות לעזרת הזולת. יש המציעים עזרה בקניות במרכולים או בהבאת תרופות מבתי מרקחת או מקופות החולים. יש המציעים לשמור על הילדים להורים הנמצאים בעבודה, יש המתנדבים לשוחח בטלפון על בסיס יומי עם אנשים בודדים.

אומנים מעלים מופעים שלהם במרשתת כדי שהציבור יוכל לצפות, להאזין וליהנות גם מהבית משום שהמועדונים, המוזאונים והתיאטראות סגורים. התיאטרון לילדים ע"ש אורנה פורת העלה למרשתת כמה הצגות שלו בשביל הילדים הנמצאים בבית.

באתר של האקדמיה ללשון העברית יש פעילויות בנושאי הלשון לילדים ולמבוגרים:

https://hebrew-academy.org.il/?utm_source=mailpoet&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter_2

בני הגיל השלישי שנהגו בימים כתקנם ללכת למועדונים שבהם עסקו בפעילות גופנית מגוונת, בעבודות יד למיניהן, בהרצאות בחוגים בנושאים שונים, נמצאים כעת בבתיהם בלא הפעילויות שמילאו את חייהם. המועדונים סיפקו להם מספרי טלפון שאליהם יוכלו להתקשר לבקש סיוע או להתייעץ. כמו כן יש אפשרויות להזמנת ארוחות קפואות במחיר מוזל ובמשלוח עד הבית.

טלפנתי לשכנה מבוגרת ממני החיה בגפה בבניין סמוך והצעתי לה את עזרתי לקנות בעבורה במרכול הסמוך לביתנו. היא התרגשה מאוד, וסיפרה לי כי עוד שכנה טלפנה אליה והציעה לה את גם היא את עזרתה.

במעט כל כך אנו יכולים לשמח אנשים אחרים, לתת להם תחושה שאינם לבדם בעולם, שבני הקהילה רואים אותם וחושבים עליהם.

מבחינה זו אלו ימים מחממי לב, המוכיחים שוב ושוב כי הישראלי הוא אדם טוב, הרואה את הזולת ומתחשב בו. מי ייתן וכשיחזרו ימי השגרה הרגילים נמשיך לשמור על הסולידריות החברתית של ימים אלו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. תודה רבה. אני רואה מסביבי המון אנשים המתנדבים לסייע לאחרים. יש לי רושם שיש יותר מתנדבים מאנשים הזקוקים לסיוע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של גדעון

הפתעה שלא הייתה

החלטות שגויות של הדרגים המדיני והצבאי ערב המלחמה