משגה קולוסלי

אופן פירוק החברה להשבת נכסי קורבנות השואה בישראל
תמונה של ד"ר ביצור
ד"ר אבי ביצור

בימים אלו החל תהליך פירוק החברה להשבת נכסים של קורבנות השואה, בישראל. אין כאן טעות, אכן מדובר בחברה שהתנהלה בישראל ועסקה באיתור יורשים פוטנציאליים של נכסים שנקנו בישראל במהלך השנים שקדמו למלחמת העולם השנייה. את הנכסים קנו יהודים שתכננו לעלות לארץ ביום מן הימים וליהנות מהם (גורלם, למרבה הצער, היה אחר בסוף).

לכאורה, מדובר בתהליך נורמלי, שמוסד כדת וכדין בחוק. החברה שניסתה לאתר את מרבית היורשים סיימה את תפקידה לפני כשנתיים, אך ראו זה פלא, היא לא השכילה לאתר יורשים ונשארה עם עודף אדיר של מאות מיליוני שקלים.

במאמר זה אבקש לדון בכמה בעיות קיימות ובכמה פתרונות שהוצעו על מנת לממש את הסכום שנצבר, אך אינם הגיוניים בעליל. ראשית, לא כל הנכסים אותרו, וגם רבים מאלו שכן אותרו נשארו בידי גורמים שונים ולא עברו לקופת החברה. מדובר במניות, שבזמנן היו בבנק האנגלו-פלשתיני (היום בנק ישראל); בקרקעות, במקומות שונים (היום בשליטת קק"ל); או בנדל"ן (היום בשליטת הסוכנות היהודית). הנכסים הללו הם בשווי כולל של מיליארדי שקלים. החברה הוקמה כדי לאתר את הנכסים האלו, להוציאם מחזקת הגופים המחזיקים בהם ולהחזירם לידי היורשים החוקיים, ובכך לסיים את תפקודה ההיסטורי ולהיסגר.

שנית, הנכסים שאותרו עברו לחזקת החברה רק לאחר התמודדויות מבישות ומכוערות עם הגורמים השונים שהחזיקו, ועודם מחזיקים, בכספם. גם כשעברו הנכסים לידי החברה, שוויים הכולל הגיע למיליארד שקלים בלבד, שכן הגורמים השונים לא ויתרו על כלל סכומי העתק שהנכסים שווים. זו בהחלט תעודת עניות לחברה שחיה על זכר השואה, קורבנותיה ומורשתה.

שלישית, החברה נדרשה לפרסם, בכל אמצעי אפשרי, את הנכסים כדי לאתר כמה שיותר יורשים פוטנציאליים, אולם בפועל היא הצליחה לאתר רק יורשים ששווי נכסיהם הסתכם בסכומים פעוטים, ולמעשה כשלה בתפקידה בצורה מעוררת תימהון.

רביעית, בתפקידי כמנכ"ל המשרד לענייני גמלאים (2007–2010) ובשיתוף עם מנכ"ל משרד המשפטים, שהיה אחראי על הפרשה הזו, ניסינו להציע (אחרי למעלה מעשר שנות חידוש יורשים) שתישמר רזרבה מהכסף למקרה שיאותר "לפתע" יורש, ושיתרת הכסף תועבר לקרן לרווחת ניצולי השואה (בושה שב-2020 עדיין קיימת קרן זו שממחישה עד כמה רע יחסנו לניצולים הנזקקים לחסדי קרן רווחה) כדי לקיים את כל צורכיהם של אלו הרשומים בקרן. הצעתנו זו, למרבה הצער, טורפדה ונבלמה.

חמישית, החברה, שלא התקדמה לשום מקום, ניסתה בשנים 2014–2018 לחלק כספים לטובת פעילויות למען ניצולי שואה תוך זהירות מופלגת שלא יקומו (חס וחלילה) יורשים פוטנציאליים וידרשו את כספם או את נכסי משפחתם, ולכן עשתה זאת במשורה.

שישית, גם כשהחברה עמדה להיסגר וגם לאחר סגירתה ­– עדיין נשארו כחמש מאות מיליון שקלים שאותם מנסים היום נציגי הכנ"ר (כונס הנכסים הרשמי – האפוטרופוס הראשי) לממש דרך המשרד לשוויון חברתי. הכנ"ר קיבל אחריות לכיסוי בחברה הסגורה.

הדרך שנותרה, ניחשתם נכון, היא הקצאת כספים למפעלים להנצחת זכר השואה. על הגופים המבקשים לממש את הכסף לעמוד בדרישות החוקים הנוקשים. סביר להניח שאיש לא ייגע בכסף זה. במקום לקחת סיכון מחושב (שכן החברה פעלה כ-25 שנים, ואם לא קמו יורשים עד היום כבר לא יהיו יותר, לצערי) ולהקצות את הכסף לניצולי שואה נזקקים, מעדיפים לא לעשות דבר. לא לכך ציפינו ולא לכך ייחלנו – השואה שפקדה את העם היהודי היא אירוע טרגי ומשמעותי בהיסטוריה שלנו ושל האנושות כולה, ראוי שנזכור זאת ונכבד את המעטים שנותרו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

24 תגובות

  1. צודק.במיוחד מרגיזה העובדה שמהסכם אדנאאואר- בן גוריון בנו את המדינה וזה כספי שילומים לניצולים!

  2. חוסר השכל באופן הפרוק וחוסר המחשבה גובלים בקלקול של ממש-כך לא צריכים להתנהג

 1. ולהעניק כל מה שרקנדרש לשרידי השואה כל עוד הם עמנו.

 2. מאמר שמחזיר כעסים על היחס לזקנים בישראל בכלל וניצולי השואה בפרט

 3. מאמר נוקב ומכאיב ואמיתי
  לא יכול להיות שאין שימוש לכסף באופן חכם כפי שמציע הכותב

 4. כתבה מדויקת. ביצור זורק אותנו לחשוב מחדש על תהליכים בישראל ובעיקר על גורל ניצולי השואה!

 5. כאשר מפרקים חברה לתועלת ניצולי שואה צריך לנצל את הרכוש לתועלת אלה שעדיין שרדו.

 6. הממשלה מזניחה את ניצולי השואה.מבחינת נתניהו מיותר להתאמץ עבורם זו תעודת עניות לממשלה.

 7. הגיע הזמן שננהל בתבונה את הכסף המגיע לניצולי השואה/אלו ששרדו ראויים לכל אגורה

 8. לא יתכן שניצולי השואה שהם זקנים כולם יקבלו חוסר יחס נורא שכזה

 9. הנצחת השואה איננה תחליף לבטן שבעה ומקרר מלא לחימום ומשקפיים

 10. אבל שמת לב שמוסר וצדק כבר לא מעניינים אף אחד? ראית כמה ישראלים מוסתים כותבים בפייסבוק כי חבל שהנאצים לא השמידו את כל האשכנזים? אבא שלי מתהפך בקבר.

 11. כותב המאמר מציף בעיה חשובה ולא ייתכן שניצולי שואה קשישים יקבלו יחס שכזה. יש ליישם את הצעות הכותב

 12. מאמר הנוגע בנושא חשוב וראוי לטפל בכך ויפה שעה אחת קודם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

הדרום הפרוע

הבעיות והסכנות בעקבות היעדר משילות בנגב

קידום אתרים אורגני וממומן

אתר אינטרנט לעסק זה כבר מזמן לא מהלך שחשוב לעשות כי מצפים מכם. כיום, כאשר לכל המתחרים שלכם יש אתר אינטרנט, העובדה שגם לכם יש