אחינו בני רוסיה

תגובה לאמירתו של הרב הראשי על העלייה הרוסית
תמונה של אלטמן
ד"ר דוד אלטמן ז"ל

אל מול הבשורה הגדולה שחוותה האומה היהודית עם עליית יהדות ברית המועצות לישראל, ניצבת כיום המדינה לפני סכנה ממשית: אמירות אומללות הזורעות פילוג בינינו עלולות להביא לנסיגה אדירה מאותו הישג רב עוצמה שבו זכתה ישראל עם הגעתה של העלייה המפוארת והמופלאה הזאת לארץ.

נפילת מסך הברזל אפשרה את בואם של יהודי ברית המועצות לישראל ולאחיהם בארץ הזאת. אולם טרם נפילתו של מסך הברזל חוותה קהילת יהודי ברית המועצות שואה נוראה, ניכור, דיכוי, השפלה והשכחה של דת ומורשת. למרות התלאות והקשיים הנוראיים, הקהילה הזו ניחנה במשאבים רוחניים ובתעצומות נפש, והנס הגדול שלה היה לא רק ההגעה בסופו של דבר ארצה, אלא גם בתעצומות הנפש של אותם צעירים שקמו, בניגוד למנהיגי המדינה באותם ימים, וקראו מחדש את הקריאה ההיסטורית והבלתי נשכחת, קריאה שמהדהדת עד היום בחלל העולם וזועקת:

"שלח את עמי –Let my people go"

צעירים ישראלים שנמנע מהם לבקר בברית המועצות, שנמנע מהם להיפגש עם אחיהם מעבר לקירות וחומות, פיתחו אהבה שאינה תלויה בדבר אל אחים שדוכאו, שנחטפו מהם, שנאנקו תחת שלטון מדכא, שהועמדו לדין במשפטי ראווה, שגורשו מארצות מגוריהם, שנמנעו מהם ספסלי המוסדות להשכלה גבוהה – צעירים אלה הושיטו יד וזעקו: "אחינו אתם", הם הפנו קול קורא לעולם:

"שלח את עמי, שלח את עמי"

ובסופו של דבר הצליחו להעיר את מנהיגי המולדת, את מנהיגי העולם, את האחים היהודים בכל רחבי תבל והביאו לגל עלייה אדיר של אנשים שבאו ארצה להתחבר, להתחבק ולהילחם בצוותא על הזכות להקים בית ומשפחה אוהבת המבוססים על זיכרונות מורשת, על היסטוריה ועל תקווה לעתיד.

לצערנו, היום רובצת לפתחנו סכנה נוראית. מישהו מנסה להשכיח את האהבה האמיתית שאפיינה את אותה תקופה, אהבה שלא הפרידה בין אדם לאדם, בין עולה לוותיק, כשברקע המוזיקה המתנגנת ללא הפסק:

"שלח את עמי –Let my people go"

היום נעשים ניסיונות מכוערים מצידם של אנשים חסרי לב, מכל הצדדים, אנשים שאינם מבינים את גודל השעה, ואינם רואים את גודל ההישג ואת גודל הנס. ובמקום לעשות הכול כדי לקרב רחוקים האחד אל השני, לחבר, למצוא ולהגדיל את המכנים המשותפים הרבים ביותר, הם נותנים יד לתהליך התנגדות שנגרם דווקא על ידי חורשי רעה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

 1. עם הסמוטריצים ועם הבנטים ועם הפרצים ועם החרדים האנטי ציונים
  נקווה שכעת תעזבו את הבלוק הזה ותעזרו לנו לעזור לכם וביחד ננצח ונגמור עם הסיפור המביש הזה.

 2. בן של עולים מרוסיה ששירת ביחידה קרבית ולומד רפואה בשלב מתקדם או פרזיט שלא עבד יום מחייו ומקבל מהמדינה במישרין ובעקיפין הרבה יותר מאשר ותו רופא בקרוב. וזה הבן שלי. והרבנות עושה לכולנו בעיות.

 3. גם באקדמיה. ילדי החרדים לא יודעים אנגלית ולא יודעים מהי חזקה או ריבוע. על ההיסטוריה של פחות מחמשת אלפים שנה אינם יודעים דבר.

 4. ומי שרוצה שיהיה חילוני
  אבל להפריד הדת מהמדינה חיוני
  אבל הפוליטיקאים ובראשם ראש הממשלה מוכנים למכור לדתיים הכל ובלבד שלא יאבדו את הדלטון

 5. חכו עוד כמה שנים ותראו איזה גזירות יטילו על עולי רוסיה ואתיופיה. הימין מתחזק והוא נותן הכל לחרדים ולדתיים. ומי תומך בימין, העולים החדשים מרוסיה ואתיופיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן