נערי הרחוב

ילדינו מוזנחים ברחובות מסוג חדש
תמונה של אלטמן
ד"ר דוד אלטמן

ככל שהתפתחה המהפכה האורבנית והערים הפכו גדולות, צפופות ומפוזרות יותר, נחשפה האנושות לתופעה הקרויה "נערי הרחוב". נערי הרחוב היו אותם נערים שנפלטו מהבתים ושהוריהם היו עסוקים בטרדות היום-יום, ובילו את עתותיהם בין סמטאות הרחובות שבהן התגוררו או נדדו לרחובות אחרים שבהם הפעילות הייתה מוגבלת. החיים בצוותא בין נערים רבים והעדר המחויבות הציבורית לא יצרו סביבה הולמת לחינוכם של רבים מבני הנוער, אשר ביתם לא היה להם מוקד חינוכי.

אט אט התעשתה האנושות והשתדלה לקחת תחת חסותה את הנערים ולקבל אחריות לסביבתם של הילדים. כך הלכה והצטמצמה תופעת נערי הרחוב. במשך השנים שינו נערי הרחוב את פני החברה. בהתאם לתפיסות החברתיות שנהגו באותה עת ניתן לומר שהנערים השתנו במקביל להשתנות הסביבתית. מסתבר שעם השינוי ברחוב השתנו גם קבוצות הנערים והפכו מגוונות יותר ויותר. האנושות הבינה שעליה לטפח את נערי הרחוב ואת הרגליהם, לעקוב אחריהם ולשמור עליהם, ובאופן כללי להיות מעורים במתרחש ברחובות. המציאות הזאת שינתה דורות שלמים ותופעת נערי הרחוב נמסרה לידי הרשויות. מומחים שונים עסקו באיתור, בטיפול ובטיפוח של נערי הרחוב, כדי לסייע להם וגם כדי להוציא אותם מהרחוב ולמנוע בעיות עתידיות שקבוצה זאת עשויה לגרום, שכן נערי הרחוב האלה יכולים להיות לתופעה חברתית מסוכנת הן לעצמם והן לסביבה כולה.

בינתיים השתנו הרחובות. בחלק מהמקומות ילדים הפכו לנערי רחוב כיוון שההורים הפכו לעסוקים יותר, ומי שהיו נערי רחוב הפכו ל"נערי מפתח", שהסתובבו עם מפתח תלוי על הצוואר. אך פרט למפתח, ולארוחה שהייתה צמודה למפתח – לא בהכרח הייתה דאגה מועטה ליום-יום של אותו ילד. החברה המודרנית התמודדה עם דילמה מסוימת.

גם בחברה החרדית ההורים לא הרבו להימצא בבית, שכן האם המפרנסת עבדה שעות רבות והאב תלמיד הישיבה נעדר מהבית. גם הם הוציאו ילדים לרחובות, אלא שהילדים היו רגועים יותר מילדי החברה החילונית, והם לא נפלו לעולם הפשע. עם זאת, אט אט הם החלו להתכחש למורשתם ולתרבותם המסורתית. נערי רחוב אחרים צמחו בהתנחלויות. מאחר שלא הייתה להם מסגרת של בית ופיקוח צמח נער רחוב מסוג אחר, שנקרא "נער הגבעות". עד היום טרם למדה החברה כיצד להתמודד איתו.

אבל יותר מהכול, הסתבר שבצד הרחובות הרגילים צמחו רחובות חדשים. המרחב הקיברנטי, המרחב האלקטרוני. ברחובות חדשים אלה מצא הצעיר העולמי מפלט מהרחובות השגרתיים. כעת הוא נודד ברחובות חדשים, לא מוכרים ולא מוגדרים. כיום האנושות מתמודדת עם נערי הרחוב החדשים. אלה נחשפים במדיה החברתית ובתקשורת החדשה, בעולמות חדשים, מסתובבים ללא פיקוח ברחובות משלהם ונחשפים לעולמות שלא הכירו קודם ושאינם מפוקחים דיים על ידי ההורים והחברה כולה.

בגלל החשיפה הגדולה לאמצעי התקשורת החברתיים נוצרים דפוסי התנהגות חדשים, שפה חדשה, שאיפות ותשוקות חדשות וערכים חדשים, והעולם נחשף לכל אלה. אמנם, הפעם הבינה החברה במהרה שכדי להתקיים ולשמור על עתיד ילדיה היא חייבת להכיר היטב את רחובותיהם של התושבים בערים השונות. אלא שהמודעות להכרת הרחובות החדשים בעולם הווירטואלי עדיין לא חדרה מספיק להכרה. מפעם לפעם אנו נחשפים לתופעות חברתיות קשות של אונס המוני, לשפות קשות, לביוש חברתי, לפיתויים שכמוהם שלא הכרנו קודם. הנוער שלנו התבגר מהר יותר בגלל חשיפתו לרחוב החדש – המדיות השונות והנגישות – שאליו הגיע ללא ליווי יד אוהבת ודואגת, תועה לבדו בסמטאות שחלקן אסורות ואין איש כדי להנחות ולחנך אותו.

טרם הגיעה המודעות הציבורית לעובדה שילדי הרחוב של המאה ה-21 הם שלנו, ועבור רבים מהם איננו נמצאים ברחוב כדי למנוע מהם ללכת בדרך מסוכנת זאת. את העולם הזה אנו חייבים ללמוד ולהגדיר בתחומי האחריות. מיטב המומחים ומיטב המוחות עוסקים בסוגיה מיהם שומרי הסף של העולם החדש, כדי שלא נופתע בהעדר ידע שלא נחשפנו אליו קודם ושאיננו יודעים כיצד להתמודד איתו. טרם נקבע מיהם השומרים של הרחובות החדשים, וההזנחה שם היא סכנה קיומית לעתיד האנושות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. לא מזניחים את הילדים ברחוב אלא משליכים אותם לביב השופכין

  2. אבל יש גם הזדמנויות
    המערכת המנהיגה
    צריכה לנטרל את מירב הבעיות
    ולהעצים את מירב היתרונות

  3. עם הסמרטפונים ועם הרשתות החברתיות דוהרת קדימה. בקרוב מאוד החברה האנושית לא תהיה דומה בכלום למצב הנוכחי, אם לא ישימו לכך בלמים בצורה ממוסדת.

  4. שיועבר למשרד החינוך. מניעת סלולרים מהתלמידים בזמן השעורים לבדה ממש לא תפתור הבעיה ואולי תחמיר אותה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

וידאו לעסקים

מה חשוב לקחת בחשבון בעת צילום?