היהודים יוצאי אתיופיה והמהגרים הבלתי חוקיים

בעקבות מותו של סלומון טקה ומחאת בני העדה האתיופית
תמונה של גדעון
פרופסור גדעון ביגר

הציבור הישראלי, מקטן ועד גדול, מיושבי החוצות ועד ליושבים בממשלה, הזדעזע מהמחאה הצודקת של היהודים יוצאי אתיופיה בעקבות הריגתו של סלומון טקה על ידי שוטר. למרבה הצער והכעס, השוטרים ושאר זרועות אכיפת החוק עדיין רואים בבני העדה האתיופית איום, לרבות אלו שנולדו כאן, למדו בבתי ספר ישראליים, שירתו בצה"ל ופועלים בשירות המדינה. הם רואים בהם אנשים מסוכנים שיש לנהוג בהם בחומרה, בבחינת "קודם תירה ואחר כך תבדוק את הירוי".

בעבר כבר שמענו קריאות גזעניות כדוגמת "ערבי טוב הוא ערבי מת" או לחלופין "דרוס כל דוס". הגזענות והחשדנות כלפי זרים טבועות עמוק בלב כולנו, חלקנו מסתירים זאת, אך חלקנו אינם מצליחים לעשות זאת. נראה כי עורם השחור של יהודי אתיופיה הוא שמגביר את החשד כלפיהם. ודוק, לא כך היה היחס לתימנים שגם עורם כהה, איש לא התייחס אליהם כאל עבריינים מועדים.

וייתכן שהגישה החשדנית והאלימה כלפי צעירים כהי עור נובעת מסיבה אחרת. מלבד כ-120 אלף יהודים יוצאי אתיופיה חיים בישראל כמה עשרות אלפים, ואולי אף יותר, מהגרים בלתי חוקיים מארצות אפריקה השונות. אלה גם אלה מראם החיצוני דומה, וקשה במבט ראשון להבדיל ביניהם. מדינת ישראל הכריזה כי אוכלוסיית המהגרים מאפריקה איננה רצויה כאן והיא פועלת בשיטתיות להוציאם מישראל.

לאוכף החוק – שוטר או פקיד הגירה – אין אפשרות לדעת במבט ראשון האם לפניו צעיר ממוצא אתיופי בוגר צה"ל ואזרח מדינת ישראל או מהגר בלתי חוקי מאריתריאה, ולכן הוא מתייחס בחשדנות לכל בעלי העור השחור. לעיתים קרובות חושדים בהם, עוצרים אותם לבדיקה ומבקשים תעודות זיהוי. המהגרים הזרים מקבלים זאת בהבנה, אך היהודים יוצאי אתיופיה זועקים על כך חמס, ובצדק.

אני מציע לרשויות החוק – ייתכן שהצעתי תישמע מוזרה אך אולי גם הגיונית – להוציא מישראל, באמצעות אכיפה נוקשה, את כל המהגרים האפריקנים הבלתי חוקיים. כך ייפסק המרדף אחרי כל בעל צבע עור שחור בחשש שהוא שוהה בלתי חוקי. ובעקבות כך תשתנה גם דעת השוטרים ואוכפי החוק האחרים כלפי בעלי עור שחור. ידעו הכול כי מכאן ואילך בעלי עור כהה בישראל נמצאים כאן מתוקף זכותם הבסיסית והלגיטימית כאזרחי המדינה, ואין כל סיבה לעכבם ולבקש מהם תעודות זיהוי, אלא אם כן הם מעורבים במעשה בלתי חוקי, כפי שנוהגים על פי חוק כלפי כל שאר התושבים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

 1. ישראל ניסתה להוציא את המסתננים בדרכים שונות.
  ארגוני "למען" מפעילים מכבש רגשות למנוע זאת ובג"ץ פסל את כול החוקים המאפשרים זאת
  יש לך פתרונות מעשיים איך מוציאים לפועל את הרעיון שלך?

 2. 1. מורים לבנקים להפסיק מידית, באופן אדמיניסטרטיבי, העברות כסף לחו"ל של מי שאין לו אישור שהייה חוקי בישראל.
  2.מודיעים בפומבי שמי שאין לו אישור שהייה חוקי מוזמן לעזוב את ישראל תוך חודש, יקבל כרטיס לאן שירצה ועוד 2000 דולר.
  3. מי שיישאר אחרי החודש ייתפס וישלח בכוח למדינה שממנה בא.
  4.פתיחת קמפיין תעמולתי מתאים מטעם השלטונות נגד יפי נפש למיניהם.
  5. אכיפה ללא פשרות.
  יש להניח שתוך כמה חודשים העניין ייפתר.

  1. אוי לנאיביות
   לצערינו זה לא הולך, ארגוני הזכויות בליווי כיסוי תקשורתי ריגשי אוהד, מחבלים בכול ניסיון להרחיקם תחת הדגל של זכויות הפרט המועדפים לדעתם על פני כול שיקול חברתי לאומי אחר.

   כול הניסיונות לממש תכניות כאלה סוכלו עי בגצ וספק אם ניתן יהיה להתגבר עליהם כאשר במקביל סוכלו גם כול המאמצים לחוקק את "חוק ההתגברות" שנועד להתגבר אולי על מכשלה זו.

   בנוסף, קיים ארגון שלם המייעץ לשוהים הלא חוקיים כיצד להסתדר בארץ, כמו "נישואים" והולדת ילדים מהירה ביותר באופן שאף ממשלה לא תעז להרחיק אם וילדיה הרכים כי הם "מכירים רק את השפה העברית ושרים שירי פסח בגן.." וכול מי שתומך בהרחקת המסתתננים- מוקע לאלתר כפשיטגזען..

   יכול להיות שהפתרון הוא להעביר את אלפי המסתננים לצפון תל אביב או כפי שאומרים ל"כפר שמריהו ורמת אביב.. פתאם הכול יתחיל לזוז בכיוון שאתה מדבר עליו

 3. הכותבים צודקים אך אני כלל לא מדבר על הוצאת המהגרים הלא חוקיים מהארץ. אני עסקתי בבעייה בין המשטרה, אוכפי החוק, והאוכלוסייה הישראלית הותיקה מול היהודים יוצאי אתיופיה. ציינתי כי לדעתי הבעייה נובעת מאי זיהוי יהודי אתיופיה בנפרד מהמהגרים מארצות אפריקה. יש דרכים שונות להתגבר על התופעה. האחת היא זו שהציעו הכותבים והאחרת היא איזרוחם של אלה שחיים כאן בשלום ואולי הרחקת אלה שיש בהם עוול ונמצאו אשמים בדין. כך או אחרת – אם לא יהיו בלתי חוקיים כאן – המשטרה ואוכפי חוק אחרים לא יתייחסו ליהודים יוצאי אתיופיה כלמהגרים בלתי חוקיים ובכך יתמעט העימות .

 4. הנך צודק לחלוטין בדיאגנוזה שלך. אך אינך צודק באחת ההצעות לפתרון. אין בשום אופן לאזרח שב"חים. מחר תאזרח, מחרתיים יבואו בני משפחותיהם. אם יהיו אזרחים שווי זכויות לא תוכל למנוע זאת. לקרובי המשפחה יש עוד קרובים וכן הלאה.
  חייבים לצפות פני עתיד. ראה מה קורה עם שב"חים בחלק מארצות אירופה ובארה"ב.
  עד כה הגדר עצרה את הזרם.
  בשום פנים אין לפתוח את השיבר מחדש.

  1. חינוך שיתחיל היום ישא פירות, אולי, בעוד 15 שנם. צריך לפתור הבעייה כיום.

 5. זה אומר "ציד אדם" – איך נדע מי בלתי חוקי? נעצור כול אדם ברחוב ונבדוק את מעמדו? נעצור רק בעלי חזות אפריקאית? רק לפי הריח או הצורה? קל להגיד אך למעשה לא ניתן לביצוע. יש הרבה ממזרח אירופה הנראים כישראלים חוקיים

 6. איך זה יעשה ? עצירת כול אדם ברחוב ובדיקת ניירותיו? מזכיר לכם למה זה דומה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך