סוגים שונים של שיטות ההפרטה

מערכת שירותים לזִקנה בישראל (9)
תמונה של ד"ר ביצור
ד"ר אבי ביצור

המאמר נכתב במשותף עם מלי שקד

 

במאמר הקודם פירטנו מה כוללים תהליכי ההפרטה ועל ידי מי הם מתבצעים, וכן מהן המטרות העיקריות של ההפרטה: הקטנת מעורבות המדינה; גיוס הון; הגדלת התחרות החופשית. במאמר זה נבקש לעסוק בסוגים שונים של שיטות ההפרטה.

השיטה הראשונה: מכירת רוב החברה או כולה על ידי הנפקת מניות לציבור דרך הבורסה. הממשלה מעבירה את השליטה בחברה לידיים פרטיות.

השיטה השנייה: מכירת מקצת החברה על ידי הנפקת מניות לציבור דרך הבורסה. על פי שיטה זו הממשלה מוכרת פחות מ-50% מהחברה, כך שהשליטה נשארת בידיה.

השיטה השלישית: מכירה פרטית של מניות. בשיטה זו הממשלה מוכרת את חלקה בחברה (כולו או מקצתו) לקונה יחיד או לקבוצת קונים.

השיטה הרביעית: מכירת חלקים מחברה ממשלתית. לעיתים נעשה שימוש בשיטה זו כדי להיפטר מפעילויות מוגדרות מאוד של החברה ולעיתים כאמצעי למכירת החברה כולה.

השיטה החמישית: ארגון מחדש (או חלוקת החברה) ומכירת החברה כולה. לצורך זה מחולקת החברה או מאורגנת מחדש לחברות משנה נפרדות או לחברת אחזקות בעלת יחידות משנה.

השיטה השישית: השקעה פרטית חדשה לחברה ממשלתית. הממשלה אינה מוכרת את חלקה, אלא מגדילה את הון החברה באמצעות צירוף משקיע מבחוץ, וגורמת בכך לדלדול חלקה.

השיטה השביעית: מכירה להנהלה ולעובדים, בשיטה זו קבוצה מצומצמת של מנהלים או שותפות בין ההנהלה לעובדים רוכשות שליטה בחברה.

השיטה השמינית: חוזה חכירה וניהול, על פי שיטה זו מסופקים לחברה הממשלתית ניהול או טכנולוגיה פרטיים בתמורה לנכסים ולתשלום. בדרך זו ניתן לגוף הפרטי תמריץ נוסף לשפר את מצב החברה וגם ניתנת אפשרות להכיר מקרוב את הפוטנציאל שלה, את פעילותה ואת עובדיה ללא הסיכון הכרוך ברכישתה.

קיימים שלושה גוונים עיקריים של תפיסת ההפרטה: הראשון, הפרטה של השוק (Market Privatization). תומכי גוון זה שמים את הדגש בהעברת הפעילות בתחום שירותי הרווחה אל השוק הכלכלי. את הגוון הזה מייצגים על פי רוב כלכלנים מאסכולות שמרניות, שלדידם השוק הכלכלי הוא המכשיר שמסוגל לתת את המענה הטוב ביותר לכל הבעיות של הספקת שירותים. לטענתם, גורמי השוק כמו התחרות, מניע הרווח והבחירה שהשוק יכול לספק עדיפים על פני הספקה קולקטיבית. לדעתם, ריפוי כישלונות השוק רע באותה מידה כמו המחלה עצמה, ולפיכך הם מתנגדים לתיקון כישלונות השוק באמצעות הספקה קולקטיבית בגלל אמונתם ללא סייג בעליונותו של השוק. הם איתנים בדעתם שהספקה על ידי המדינה גרועה יותר מהספקה באמצעות השוק בגלל הפתולוגיה המבנית של מוסדות ציבור בעלי אופי בירוקרטי. הפתולוגיה הזאת, שבאה לידי ביטוי בהיעדר תחרות, גידול לא מבוקר, חוסר פיקוח ושליטה על התפוקה, אי-מתן אפשרות בחירה לצרכנים וכו', היא המחייבת הפרטה בכל מקרה.

השני, הפרטה שמרנית (Conservative Privatization). הדגש בגוון זה איננו בחזרה אל השוק הכלכלי ויסודות "התחרות" שבו, אלא הרצון לחזק מחדש, כך מאמינים השמרנים, את היסודות ה"טבעיים" של החברה. תומכי גוון זה אינם מקבלים מראש את ההנחה של עליונות השוק, אך הם מעדיפים כאלטרנטיבה לפעילות המדינה בתחום הרווחה, את הפעילות של גופים קטנים ולא-פורמליים כמו ארגונים וולונטריים, התארגנויות של הקהילה המקומית, אגודות לעזרה עצמית וכדומה.

ההעדפה שלהם בכל הקשור למוסדות הרווחה, במונחים סוציולוגיים, היא של "מבנים מתווכים", היינו מבנים שיש בהם משום מענה פחות בירוקרטי, ישיר יותר וקטן יותר בממדיו לבעיות אנוש, אף על פי שהגישה להפרטה בגוון זה מתונה יותר, גם בה יש כמובן שלילה עקרונית של פעולות הרווחה מטעם המדינה.

השלישי, הפרטה רדיקלית (radical privatization). בגוון זה באה לידי ביטוי איזו רומנטיקה שמרנית קיצונית הדורשת לבטל כל התערבות של המדינה בתחום הרווחה ובתחומי הפעולה האחרים, משום שהתערבות זו היא שורש כל הרע בחברות של זמננו. תומכי גוון זה באים רובם ככולם מן השוליים של הימין הקיצוני והם תובעים צמצום דרסטי בתפקידי המדינה והגבלת פעולותיה לשמירה על הרכוש הפרטי בלבד. לטענתם, רק שמירה מוחלטת על הבעלות הפרטית ועל הספקה פרטית, היינו הפרטה של כלל הבעלות הציבורית ושל כלל הפעילות הציבורית, היא הפתרון הרצוי, והם גם מוכנים לפעול להגשמת דעותיהם (דורון, "הפרטה של שירותי רווחה: זירת מאבק חדשה על דמותה של החברה הישראלית" 1989).

ארגונים שונים מפרסמים באמצעי התקשורת אופציות דיור לאוכלוסייה המבוגרת, מציעים מגורים במרכזי דירות ובבתי אבות בעלי שמות מושכים, ומתחרים זה בזה בהצעת תנאי תשלום נוחים ובהבטחת איכות חיים גבוהה. פרסומים אלו עשויים ליצור את הרושם שכלכלת השוק העמיקה את חדירתה לתחום השירותים המוסדיים לזקנים ודחקה לשוליים את הגורמים הממשלתיים. בחינת המידע הקונקרטי הזמין העוסק במעורבות הממשלה והארגונים הלא-ממשלתיים בתחום זה מורה כי רושם זה מוצדק באופן חלקי בלבד. הממשלה צמצמה את תפקידה כספקית של שירותים מוסדיים, אך היא ממשיכה למלא תפקיד מרכזי במימון ובקניית שירותים אלו ובבקרה על פעולותיהם.

במאמר הבא נעסוק בתפקידי הממשלה והארגונים הלא-ממשלתיים במימון, בהספקה, בבקרה ובקביעת התנאים לקבלת שירותים מוסדיים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

15 תגובות

 1. ההפרטה יש בה מן הרצון לייצר פתרונות מהירים למקומות בהן הבירוקרטיה הממשלתית כבדה. אכן יש יתרונות וגם חסרונות לשיטה כפי שנסקרו במאמר

 2. יש הרבה שיטות הפרטה.מטרת ההפרטה מבחינת הקונים היא להניב רווח.בענין הכלכלי יש מעטים שפועלים למטרת חסד.לכן חייבים לוודא את זכויות הציבור שעובר את ההפרטה.הציבור זכאי לתנאים סבירים וליחס מכובד.חשוב לזכור זאת!

 3. ממשלת ישראל קונה שירותים מעמותות במחיר נמוך שספק כדאי לעמותה.לכן חלק מהעמותות פשוט מספקות מינימום שפוגע במשתמשים בשרותים השונים.

  1. חשוב לבצע הפרטה שבראש מעייניה יהיו גם טובת האזרחים.הפרטה כזו תהיה גם לתועלת הציבור ומכאן ערכה וחשיבותה.

  2. הפרטה תביא תועלת אם יקחו קבלן טוב עם ערבויות טובות. ךעומת הביצועים הצולעים של גופים ציבוריים.

 4. מאמר מדהים של דוקטור אבי ביצור
  תותח בתחומו ודוגמא ומופת

 5. רק הממשלה ורק ההלאמה הן הפיתרון
  לבעיות הזיקנה ולעתיד הזיקנה

  1. קיים ממש חוסר במילוי צרכי המבוגרים בישראל והכוונה לכל תחום וכלל לא חשוב באיזו שיטה נבחר העיקר לענות על צרכי זקינינו פשוט כי אלו יהיו צרכינו כשנגיע לגיל המתאים

 6. הפרטה היא שורש כל הרע בעולמנו החזירי והזקנים ניזוקים מכך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גד

אין לי

שיר על חסר

ציור סמלי

חשמל מודרני

מעבר אקטיבי למקורות אנרגיה ירוקים