פרופיל הזקן בישראל

מערכת שירותים לזִקנה בישראל (3)
תמונה של ד"ר ביצור
ד"ר אבי ביצור

המאמר נכתב במשותף עם מלי שקד

 

במאמר הקודם בסדרה הסברנו את שלושת מושגי היסוד המרכזיים בנושא הזקנה, שלמולם מתחדדת דילמת הטיפול הפרטי בזקן או העברתו לידי המדינה.

כדי לבחון את דילמת ההפרטה של השירותים לזִקנה אל מול הלאמתם, נציג במאמר זה נתונים עדכניים לגבי אוכלוסיית הזקנים בחברה הישראלית, ונדון בפרופיל של הזקן בישראל כיום.

מאפיינים דמוגרפיים

מספר הזקנים – כ-948,000 איש מעל גיל 65 המהווים 11.4% מהאוכלוסייה הכללית. הצפי לשנת 2035 – 1,750,000 איש שהם 14% מהאוכלוסייה הכללית ובשנת 2065 יותר מ-3 מיליון איש.

תוחלת חיים – נשים 84, גברים 80.7.

מגדר – הנשים מהוות רוב באוכלוסיית בני ה-65 ומעלה ושיעורן 56%.

פיזור גיאוגרפי – הרוב המכריע של הזקנים גר ביישובים עירוניים, כשליש ממנו מתגורר בשלוש ערים: תל אביב, ירושלים וחיפה.

זכאים לגמלת סיעוד – 169,891 זקנים מעל גיל 65, 33% מהם תלויים לחלוטין בעזרת הזולת.

אשפוז – 36% מהאשפוזים הכלליים (לא כולל לידות) בשנת 2015 היו של בני 65 ומעלה וכ-58% באגף הפנימי.

בריאות – כ-45% מבני 65 ומעלה תופסים את מצב בריאותם כטוב עד טוב מאוד, רובם גברים. נשים נוטות יותר להתלונן על מצבן הבריאותי.

תעסוקה – שיעור התעסוקה של בני 65 ומעלה בשנת 2016 עמד על 20.4%, מתוכם 64% גברים אשר עבדו במשרה מלאה וכשכירים (84%).

גיל הפרישה בישראל – נשים בגיל 62, גברים בגיל 67.

עוני – מדדי העוני בקרב זקנים גדולים יותר מאלו של כלל האוכלוסייה ועומדים על 16.9% בשנת 2016, שיעור משפחות הזקנים העניות בשנת 2016 – 20.8%, עניים יותר – נשים וערבים.

בדידות – 36% חשים בדידות, בעיקר נשים.

קצבת זקנה (אזרח ותיק) – כ-880,445 איש קיבלו קצבת זקנה, מתוכם כ-61% נשים.

מגורים – כ-96% מתגוררים בביתם, היתר במסגרות מוסדיות.

השכלה – רמת ההשכלה של הזקנים בעלייה מתמדת, 21% בעלי השכלה אקדמית, גברים יותר משכילים מנשים, אבל הפער הולך ומצטמצם.

 

פרופיל הזקן בישראל

הזקנים היום אומנם שונים מדור הזקנים הקודם, הם משכילים יותר, פעילים יותר, דעתנים יותר, אך למרות זאת החברה מתייחסת אליהם תוך גילוי אפליה גילנית ולפי פרופיל דור הזקנים הקודם. תחושת הבדידות בקרב הזקנים עצומה, וזאת עקב השינויים שחלו בחברה הישראלית, בדומה לחברות אחרות, הקשורים לתפיסה של מחויבות בין-דורית. מחויבות זו נחלשה עם תהליך המודרניזציה שגרר גם שינוי בתא המשפחתי, בדפוסי המשפחות ובטיפוסי המשפחות.

בעשורים האחרונים התא המשפחתי מאופיין במספר רב של דורות במשפחה ובירידה במספר החברים בכל דור. מספר הדורות יכול להגיע לארבעה ואפילו לחמישה (לבנשטיין, "יחסים בין דוריים במסגרת המשפחה המזדקנת" 2003) אחד השינויים שקרו בעקבות כך הוא מעבר מחיים במסגרת משפחה מורחבת למגורים נפרדים, סביבת המגורים היא אם כן הסוגיה המרכזית שיש לדון בה.

העמדה הרווחת בישראל ובעולם היא לאפשר לזקן להמשיך להתגורר בסביבתו הטבעית מתוך הנחה כי המשכיות היא הדבר הנכון לו ביותר. העלות בבית נמוכה יותר מאשר במסגרת מוסדית (Kitchener, Miller, Harrington “Institutional and Community-Based Long-Term Care: a Comparative Estimate of Public Costs” 2006) אולם ההזדקנות בבית תלויה ביכולת התמיכה של בני המשפחה. המטפל המרכזי מהווה גורם מכריע ביכולת הקשיש להישאר בביתו.

על פי הנתונים, אנשים זקנים מעדיפים להתגורר בביתם מכיוון שהם מאמינים כי כך יתאפשר להם להיות יותר עצמאיים ובעלי שליטה על חייהם. אולי ההעדפה תואמת לסטיגמות שנוצרו למסגרות המוסדיות? המוסדות מתוארים לרוב כמקומות הסובלים מתקציב נמוך, מחסור בעובדים, שחיקה של העובדים ואלו יחד גורמים לאלימות כלפי הזקנים.

אולם לעיתים, מפאת מצבו הבריאותי של הזקן הדורש מעקב וטיפול רפואי, וחוסר היכולת של בני המשפחה (המהווה רשת תמיכה בלתי-פורמלית) לטפל בו, אין ברירה אלא לעבור למסגרת מוסדית. אנו סבורים כי גם המגמות העולמיות ומודל המשפחה החדש יהוו סיבה נוספת לעבור למסגרת מוסדית עקב מחסור במטפלים עיקריים. ההזדקנות שחלה במבנה הגילי הקטינה את היחס בין מספר הקשישים לבין מספר התומכים הבלתי-פורמליים שהם בראש ובראשונה ילדיהם של הקשישים (חביב ושנור, "השלכות כלכליות של ההזדקנות ע החברה" 2003).

במאמרים הבאים בסדרה נסקור את המסגרות הקיימות לטובת הזקן, את הדילמות הקשורות בנושא, נתמקד בהפרטה מול ההלאמה של בתי האבות בישראל וננסה לסכם את הפערים ביניהן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

14 תגובות

  1. אפשר וצריך להקל על הבדידות.מדובר במצב שהחברה יכולה לטפל בו בעצמה ובהתנדבות.העיקר שקשישים לא ירגישו בדידות שגורמת לדיכאון ועצבות.

 1. לפי הנתונים הקשישים עניים יותר מכלל האוכלוסיה בישראל.מדובר בפער בעייתי שכן זקנה בעוני קשה שבעתיים!

 2. רעיון הטיפול בבית חל רק על קשישים יחסית בריאים.כיוון שישנם לצערנו חולים קשישים רבים, הם ימשיכו לסבול בפנימיות הדחוסות…

 3. הזקנים הישראלים בחלקם עניים וחולים ורובם משכילים מהמעמד הבינוני עם איכות ותוחלת חיים משופרות ולכן כדאי וניצן להשתמש ביכולות אלו

 4. בגיל צעיר יותר מאשר בעבר
  למרות שהם חיים בממוצע יותר
  מה שמגביר את הבעיה

 5. הזקן הישראלי פחות עני פחות חולה יותר משכיל וחי יותר מזקני הדורות הקודמים
  חברה חכמה יכולה להשתמש במידע הרב ובניסיון הרב שבחזקת זקינינו לטובת פרויקטים ופעילויות רבות שיסיעו לחברה

 6. מאמר סופר אינטיליגנטי ומבריק
  צריך לטפל בזקינינו על פי הפרופיל שלהם ולא אתוסים מיושנים

 7. הזקן הישראלי הוא מהאבות המייסדים והגיע הזמן שנבין זאת
  מאמר מצוין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גד

אין לי

שיר על חסר

ציור סמלי

חשמל מודרני

מעבר אקטיבי למקורות אנרגיה ירוקים