משלמים ולא זוכים לשירות

דרוש שינוי במיסים החלים על האזרחים הוותיקים
תמונה של אפרים כהנא
ד"ר אפרים כהנא

מיסי הארנונה הם אגרה שמשלמים אזרחי העיר עבור שירותים שהם אמורים לקבל מן הרשות המקומית. הרשות המקומית משתמשת בחלק ניכר מכספי הארנונה לצורך גיבוי ותמיכה בגני ילדים, בתי ספר ותנועות נוער, לבניית פינות משחקים, מבני חינוך, מוסדות ספורט ומתנ״סים וכיו״ב.

עיון מפורט בנתח מהתקציב הנופל בחלקם של האזרחים הוותיקים, מגלה כי היחס בין השירות שמקבלים אזרחים ותיקים לתשלומים הנגבים מהם נופל בהרבה מהיחס בין השירות שמקבלות משפחות צעירות לתשלומי הארנונה שלהן. יתרה מכך, כאשר משק בית של גמלאים – הכולל בדרך כלל זוג או בודד – משלם ארנונה לרשות המקומית במקום מגוריו, הרי שלמרות ההנחה המזערית התשלום לנפש גבוה מאוד ועולה על התשלום של משפחה ממוצעת בת מספר נפשות.

בדרך כלל נהוג להניח כי עקרונות הצדק החברתי צריכים לעצב שיטת מיסוי שלפיה מי ששילם שנים רבות יזכה בגיל מבוגר לתמיכה ולהפחתה של המיסוי. המציאות כיום היא שדווקא כאשר ההכנסות של הגמלאים מצטמצמות, עליהם לשלם מס ארנונה גבוה. ציבור האזרחים הוותיקים, לא רק שהוא מודר מהאפשרויות לקבל חלק ניכר מן השירותים, נאלץ לעמוד גם בתשלום מיסים ואגרות לא מעטים.

לפיכך יש לעגן בחקיקה הפחתה משמעותית בארנונה ובמיסים נוספים, כגון אגרות רישוי ומיסי בריאות, החלים על ציבור האזרחים הוותיקים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. מאמר נכון ומדוייק!
  אוכלוסיית האזרחים הותיקים מקופחת, ולכן הגיע הזמן לעשות ״צדק חברתי״ ולתקן את העוולה.

 2. שני שכנים גימלאי בודד ומשפחה של 6 נפשות, באותה קומה באותו בניין – משלמים אותה ארנונה. ממוצע לנפש? לכן במה עסקינן?

 3. המקופחים לא יצביעו עבור מפלגה משלהם ולכן אף אחד לא ידאג להם

  1. מכובדי, דווקא יד מודעות.למפלגת.צדק חברתי שתדאכ לגימלאים. תעסור לנו לפרבם את.המפגה וכך כוחנו יגבר. ביחד נוכל לדאוג לגימלאים

  1. ולכן תצביע עבורנ"צדק חברתי". כדי שיהיה לנו כח לדאוג לאזרחים הוותיקים

 4. הצלחתכם הצלחת כולם. במוקדם או במאוחר כולם מזדקנים. עובדה מצערת אבל עובדה.

  1. יוחנן מכובדי, כדי שנצליח בגדול לטובת כל עם ישראל, תמליץ לבני משפחתך, חבריך ומכריך להצביע צדק חברתי. אם תוכל לפרסם אותנו בפייסבוק זה יהיה גדול.

 5. לכל נושא תקום מפלגה מיוחדת. ואם מישהו איכפת לו מחמישה נושאים.אני מאמינה שהטיפול צריך להיות על ידי מפלגות מרכזיות שיטפלו בכל הנושאים, כולל קשישים, במסגרת האידאולוגיה שלהן.

  1. לציניקן,

   כדי שהדבר לא יהיה ציני, צריכים כולם להצביע עבור מפלגת צדק חברתי. זו המפלגה היחידה שתשמור על הפנסיות, תפחית את הארנונות לגימלאים ותרחיב את סל הבריאות המגיע להם. לפיכך, תמליץ לכל בני ביתתך, חבריך ומכריך להצביע עבור "צדק חברתי"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן