עתידה של הזקנה בראי הספר "מוות לסירוגין" (4)

רעיונותיו ופתרונותיו של סאראמאגו – המקרה הישראלי
תמונה של אבי
ד"ר אבי ביצור

בפרקים הקודמים בסדרה הצגתי את ספרו של ז'וזה סאראמאגו "מוות לסירוגין", המתאר מדינה שאין בה מוות. דנתי במשמעויות שמציג סאראמאגו לעובדה שהמוות "שובת" במדינה מסוימת.

בפרק זה אדגים את המקרה הישראלי, כדוגמה למערכת שהחלה תהליכי חשיבה, אך עדיין לא עברה לשלב היישום של הטיפול בזקנה המואצת, ואף לא בצרכים העומדים ועולים כתוצאה מכך אל מול המערכת האמורה לספקם.

אפתח בהצגת תמונת מצב עדכנית של נתונים ומספרים בנושא הזקנה בישראל. אמשיך בהצגה קצרה של המערכת הקיימת, על בסיס הצגת הנתונים והתפקידים הרלוונטיים לטיפול בנושא. אצביע על הפערים, הלקונות, החוסרים והשגיאות שיצרו מערכת שאינה מוכנה לחברה שבה תוחלת החיים הולכת וגדלה. אסכם במבט קצר צופה פני העתיד גם של כלל האנושות וגם של ישראל, על בסיס רעיונותיו של סאראמאגו.

הנתונים הנבחרים שלהלן מציגים תמונת מצב על הזקנים בישראל, ולקוחים מדו"חות של מוסדות כדוגמת ביטוח לאומי ומכוני מחקר לנושא הזקנה בישראל.

בשנת 2016 היו בישראל 939,000 אזרחים ותיקים. מתוכם: 524,000 נשים ו-415,000 אלף גברים (הלמ"ס, ספטמבר 2016).

העליות במספרים בחברה הישראלית, כמו גם העלייה באחוזים הן דרמטיות: בשנת 1948, עם קום המדינה, היו 4% מהאוכלוסייה זקנים, כ-24,000 איש. כיום אחוזם באוכלוסייה עומד על 11.1%. הצפי של מספרם של הזקנים בישראל לשנת 2035 הוא 1.66 מיליון, כלומר כ-15% מהאוכלוסייה (דו"חות ביטוח לאומי, 2014, 2015).

במקביל, תוחלת החיים בישראל, כמדד ממוצע סטטיסטי, הולכת ועולה, וכיום תוחלת חייו של גבר ישראלי היא 81.5 שנים, ושל אישה ישראלית 84.5 שנים. (קשישים בישראל, שנתון סטטיסטי 2015). מספרים אלו מעניינים משום שאם נבדוק מקורות מהימנים, משנת 2014 לדוגמה, נמצא שתוחלת החיים עמדה על 79.9 שנים לגבר ו-83.6 שנים לאישה. אם כן, תוך שנתיים חל שינוי משמעותי מאוד. כלומר, יש בסיס מוצק לטענת סאראמאגו לגבי העתיד.

כמה נתונים נוספים, המניחים את הבסיס להכרת הזקנה הישראלית ולהבנתה, מפורטים להלן כמאפיינים לדמות הזקן הישראלי. מאפיינים אלו הם לא רק הבסיס לשירותים הניתנים לזקנים, כפי שנראה בהמשך, אלא הם גם הבסיס לפערים וללקונות הנוצרים מאי-תכנון נכון של הצפוי להתרחש לזקנים אלו בעתיד.

קרוב למחצית מהאזרחים הזקנים (44%) הם בני 75 ומעלה. כלומר, בעתיד מספרים אלו יעלו, נושא זה יפגע ביכולת העבודה במשק.

50% מהם גרים באזור המרכז (תל-אביב) ו-90% בערים. כלומר, בעתיד, אם יהיה תכנון נכון, יוכלו להתמודד עם בעיות של ריכוז הזקנים.

רק כ-17% מהגברים הזקנים עובדים – כלומר, רוב הזקנים תלויים בקצבאות ביטוח לאומי ופנסיות, ולחלקם הגדול כלל אין קרנות פנסיה כלשהן (דו"חות ביטוח לאומי). משמעות הדבר, עומס על המערכת הסוציאלית העתידית.

הזקנים הישראלים מתקשים לעמוד בטיפולים בריאותיים, להשיג את תרופותיהם, לטפל בשיניהם ולעיתים אף סובלים מהיעדר ביטחון תזונתי, כלומר אין מוכנות לבעיות הבריאותיות בעתיד.

רף העוני סובב סביב 25% מתוך כמיליון הזקנים – אחוז גבוה מאוד לכל הדעות, המשמעות – כשמספר הזקנים יעלה, מספר העניים יעלה לאין שיעור.

כ-150,000 זקנים סובלים מירידה קוגניטיבית ביכולותיהם וממצב של דמנציה ברמה כזו או אחרת (דו"חות ביטוח לאומי). המשמעות – צרכים סיעודיים רבים יותר לאוכלוסייה גדולה יותר, במצב של חוסר תמידי.

שירותי הרווחה והסיעוד לאוכלוסיית הזקנים מתבטאים בסיוע של 18 או 16 או כ-10 שעות סיעוד שבועיות לאדם – בשעה שכ-160,000 מהזקנים הישראלים זקוקים לשירותים סיעודיים ברמות שונות (דו"חות ביטוח לאומי). כלומר, תחזיתו של סאראמאגו על התהפכות פירמידת הגילים נכונה.

כ-50% מהזקנים הישראלים מעידים על מצב של תחושת בידוד סובייקטיבית או מצב בדידות אובייקטיבי ממשי. משמעות עתידית היא שהבדידות, החרדה והדיכאון, אם לא יטופלו, יכרסמו ב"כל פה" בזקנים הישראליים.

בתחום ההתעללות, ההתעמרות והאלימות כנגד זקנים חלה עלייה מדאיגה, וכיום כ-20% מעידים שהוזנחו במהלך זקנתם הכרונולוגית. 27,000 תלונות פליליות בגין אלימות כנגד זקנים מוגשות בכל שנה למשטרה. כ-30% מהזקנים הישראלים אינם מרגישים ביטחון בביתם או בקהילה. כלומר, כשהמספר יעלה גם רף האלימות יעלה.

רק 19% מהזקנים משתמשים באמצעים אלקטרוניים, כדוגמת האינטרנט, כולל דואר אלקטרוני, כלומר יהיו יותר זקנים בעתיד כצפוי, אך עקב התפתחות הטכנולוגיה יהיה להם פחות קשר עם הסביבה המפותחת יותר.

בפרק הבא בסדרה אדון במענה הקיים כיום לצורכי הזקנים במדינת ישראל, המתבצע בשני מישורים עיקריים: הפורמלי – מערכת השירותים לזקנה המוסדית, והבלתי פורמלי – המערכת המשפחתית או גורמים עצמאיים-נדבנים והתנדבות בלתי מוסדית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

21 תגובות

 1. מאמר נפלא ממתין בשקיקה להמשך
  אין ספק ש סאראמאגו לועג בלי לדעת לכל מה שקורה בחברה הישראלית בנושא היחס לזקנים

 2. הגיל השלישי הולך ומתרחב בישראל והוא עשוי להיות אפילו גדול מהנתונים המשוערים בעתיד. הממשלה עסוקה במגוון נושאים רק לא בזקנה.עכשיו שהבחירות בשער צריך לדרוש התחייבות לטפל בנושא מהפוליטיקאים.

 3. העומס על המערכת הסוציאלית עצום והיא נמצאת בקריסה כבר עשור.תנאי השכר נמוכים והעומס עצום.

  1. מזניחים את הזקנים. חיבים להשקיע בהם ולראות את צרכיהם- מדיגיטציה והלאה.

 4. במקום להקנות לזקנים ידע טכנולוגי- דיגיטלי בסיסי חינם, לא עושים מאומה בנושא וכך הקשישים מפגרים מאחור.זה זלזול מכוון באוכלוסיה גדולה.

 5. היחס לקשישים אינו מכובד במדינה שנבנתה ע"י הקשישים שלחמו, עבדו, ותרמו לה ברצון רב.תעודת עניות לממשלה שעסוקה רק בעצמה.

 6. הבעיה היא שהטיפול בקשישים נעשה על ידי עמותות מתקציב ממשלתי נמוך ותרומות. לא כך צריך לטפל בקשישים.

 7. לקשישים הערביים אזרחי ישראל אין בכלל התייחסות רצינית מצד הממשלה.הם סמוכים על שולחן המשפחה בלבד.למה?

 8. סדרת מאמרים מצוייהת של ד"ר ביצור המאיר את עינינו בנושא הזיקנה

 9. סדרת מאמרים מצוייהת של ד"ר ביצור המאיר את עינינו בנושא הזיקנה

 10. יופי של פרק מאמר מצוין הלועג ליחס הישראלי הדו פרצופי לזקינינו

 11. סאראמאגו לועג לעולמנו שבו הזקנים אינם נחשבים ובישראל במקום ללמוד משלמים מחיר ירר בהזנחת זקינינו

 12. תודה שאתה מציף ומילה את נושא הזקנה על סדר היום ולא מתייאש!

 13. תודה שאתה מציף ומילה את נושא הזקנה על סדר היום ולא מתייאש!

 14. גם בלי כסף אפשר לעזור לבני הגיל ה 3 כדי לעזור להם לקבל משמעות ולהרגיש פחות בודדים.התנדבות בקהילה במע החינוך במע הבריאות בצבא במשטרה זה מצב שבו כולם מרויחים.צריך רק להרים את הכפפה ולהעלות את המודעות שהכוחות האלו קימים.לדג בעולם יש גני ילדים בצמוד לדיור מוגן איזה עזרה ענקית יכולים ילדי הגן להרויח וכמה אושר ז ה יגרום לאותו מתנדב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן