המדדים מראים שהיסודות מעורערים

מדוע חשוב שמדינת ישראל תהא מדינת רווחה?
תמונה של כהנא
ד"ר אפרים כהנא

מי שעומדים כעת בראש מדינת ישראל מציינים באופן תדיר, ובגאווה רבה, כי מדינת ישראל התפתחה מאוד; הם מקפידים להדגיש כי החוב הישראלי הצטמצם וכי המשק נמצא בתנופת פיתוח מרשימה מאוד. אז אם הכול ״כל כך טוב״, מדוע ניתוח סדרה של מדדים חברתיים בהשוואה ל-OECD מלמד כי למרות כל האופוריה:

 • ממדי העוני בישראל גדלים
 • רמת שירותי הבריאות מתדרדרת
 • מספר המשפחות העניות רק הולך וגדל
 • נטל ההוצאה על הדיור רק מאמיר
 • שירותי הסיעוד הציבורי על סף פשיטת רגל
 • ההוצאות על בריאות הולכות וגדלות והשירותים הניתנים הולכים ומצטמצמים.

עיון בנתוני דו"ח העוני השנתי של הביטוח הלאומי מעלה כי בישראל זוגות עובדים עם שני ילדים מתקשים להיחלץ מעוני. גם כאשר שני בני הזוג עובדים בהיקף כולל של משרה וחצי ומקבלים שכר מינימום, הם ייחשבו כעניים, ואפילו אם שניהם מועסקים במשרה מלאה בשכר מינימום, אחרי הילד השלישי הם שוב ישקעו בעוני. מצבן של האמהות היחידניות קשה מאוד והנתונים מלמדים שהוא אף מחריף.

במקביל אי אפשר שלא להבחין כי יוקר החיים בישראל הולך ומטפס, ואין עדכון מקביל של רמת ההכנסה. קצבאות הביטוח הלאומי, שכר המינימום והמשכורות במשק מקובעים כבר תקופה ארוכה, ולכן למרות ״השגשוג״ במשק, מעטים נהנים ישירות מהצמיחה. יש יותר עשירים בישראל, יש יותר אקזיטים מוצלחים, אך ההצלחות האלה אינן מחלחלות ואינן תורמות לביסוסה של מדינת ישראל כמדינת רווחה.

הנתונים המדאיגים אף מחריפים כשמביאים בחשבון את העובדה ש״דור ב׳״ המבוטח בקרנות הפנסיה החדשות, הכוללות מנגנון איזון אקטוארי, צפוי כבר מראש לרמת גמלה נמוכה מזו של הדורות הקודמים, ומכאן שהתפשטות העוני בישראל לא רק שלא תקטן, אלא שהיא תלך ותתעצם.

מעבר לניתוח הכלכלי הכמותי, אי אפשר שלא לבחון את בעיית התערערותה של מדינת הרווחה בישראל גם על פי מדדים של סולידריות חברתית. מדינת ישראל צריכה להיות מושתתת על יסודות איתנים:

 • ערבות הדדית
 • שוויוניות בחלוקת הנטל
 • שוויוניות בזכאות לקבלת שירותים
 • זכות הוגנת לקורת גג
 • הכרה בחשיבות ערך הפנאי
 • זכות לתעסוקה ולהכנסה הוגנת
 • זכות לשירותי בריאות ורווחה.

ללא יסודות אלה, במהרה נמצא את עצמנו כחברה מפוררת ומנוכרת. ללא מרכיבים מאחדים ומלכדים המאפיינים מדינת רווחה, יקשה על העומדים בראש המדינה לנווט את החברה לנוכח יעדים חדשים, קשיים ואתגרים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

19 תגובות

 1. הגימלאים, העניים, מרובי הילדים, הנזקקים למיניהם, מצביעים למפלגת השלטוןשמטפחת העוני שלהם. המשכילים בעלי היכולת הכלכלית הגבוהה יותר מצביעים לאופוזיציה.

 2. המאמר של פרופ׳ אפרים כהנא, ממוקד מתומצת ומצויין!!!
  יש כאן תיאור מדוייק וחד כאיזמל, המבהיר כי יסודותיה של החברה שלנו מתערערים.
  אם לא תיעשנה פעולות מושכלות ומיידיות, לחיזוק היסודות עליה אמורה החברה שלנו להיסמך, קיימת סכנה מוחשית ל״קריסת מערכות״.

 3. מדברי הכותב, עולה שיש צורך במפלגה שתפעל למען רווחה.

 4. מאמר חשוב, תזכורת לכולנו כיצד צריכה להראות מדינה מתוקנת ואיך אנחנו מתרחקים מיעד זה.

 5. אי אפשר שלא להסכים לדבריך מחד, אך מאידך ולמרבה הצער, הנושאים שהעלת ממש אבל ממש לא נמצאים בסדר העדיפויות של ממשלות ישראל לדורותיהם

 6. האם יש מחקר המוכיח שמדינות ללא היסודות שציינת.ואנחנו בפרט:
  "נמצא את עצמנו כחברה מפוררת ומנוכרת. ללא מרכיבים מאחדים ומלכדים המאפיינים מדינת רווחה, יקשה על העומדים בראש המדינה לנווט את החברה לנוכח יעדים חדשים, קשיים ואתגרים "
  או שזו הנחה שטעונה מחקר מקיף על מדינות וחברות בעולם,ולמשל על ארהב הקפיטליסטית שעמדה באתגרים הגדולים בהסטוריה בהצלחה,יחסית בלי מדיניות רווחה. ועל ישראל בפרט לאורך שנות קיומה שחלקן היו בכותרת מדניות רווחה וחלקן פחות?
  אשמח ללמוד על מחקר כזה.

  1. מכובדי, ארצות הברית היא מקרה יוצא דופן.
   מחקרים רבים מאששים את החוסן החברתי הנובע ממדינת הרווחה. מעבר למחקרים, מספיק לראות את מדינות הרווחה המצליחות בזכות לכידות חברתית.

  2. פערים גדולים בין עניים ועשירים. מערכת רפואה רק לבעלי יכולת. שנאה, גזענות ופירוד ברמות על. חינוך ברמה רק לבעלי יכולת.אחוזי אבטלה גדולים. פערים שמקורם בגזע.ואפשר להמשיך….

 7. כיצד משפיעים מבנה ההוצאה המשפחתית השונה בקרב ערביי ישראל וקרנות הגמ"חים בקרב האוכלוסייה החרדית על הנתונים שהנך מביא בהשוואה למדדים החברתיים במדינות ה- OECD ?

 8. לפני שיהיה מאוחר
  חברה שלא דואגת לחלשים שבקרבה
  והם רבים אצלנו
  אין לה יכולת קיום

  1. רק מפלגת "צדק חברתי" תדאג לותיקים, לנכים, לסטודנטים ולחקלאים. המוטו שלנו הוא צדק חברתי לכולם.

 9. רק מפלגת "צדק חברתי" תדאג לותיקים, לנכים, לסטודנטים ולחקלאים. המוטו שלנו הוא צדק חברתי לכולם.

 10. וכל אחד דואג לעצמו. אז יהיה לנו קשה להחזיק סולידריות חברתית. ובלעדיה לא נוכל להחזיק מעמד מול כל האתגרים הלאומיים.

  1. מפלגת "צדק חברתי" תעסוק בנושאים החברתיים.
   זהו יעודה של המפלגה. תן לנו את הכח וביחד נפעל למען מדינת רווחה טובה לכל אזרחי המדינה

 11. מעורערים מאוד מאוד
  למי מהמנהיגים יש בכלל זמן להתעסק עם האוכלוסיות שראוי לעזור להן

 12. הסיבה לכך שמדדי המקרו של המדינה טובים היא כי מדדי המיקרו של האזרחים אינם טובים. הרבה יותר קל לתת הנחה במס הכנסה לבעלי הכנסות גבוהות ולהרים את הממוצע המקרו מאשר להעלות את הקיצבאות לנמוכי ההכנסה. צריך לשנות את השלטון ולא רק בגלל השחיתות (לדעתי זו סיבה מספקת) שלכאורה נמצאת בכל מקום אלא גם בגלל המדיניות החברתית כלכלית שנינקטת על ידי הממשל הנוכחי.

  1. נחום מכובדי, דבריך נכונים. מדינה דמוקרטית צריכה להיות מאופיינת במעמד ביניים חזק. כדי להשיג זאת ישראל צריכה להיות מדינת רווחה.
   ניתן להשיג זאת באמצעות חקיקה מתאימה. מפלגת צדק חברתי תפעל למען מטרות אלו כאשר תהיה בכנסת. להשפיע אפשר רק מתוך גורמי השלטון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן