נתונים על הזקנה והבדידות בישראל – 2017

המאבק כנגד הבדידות בזקנה (5)
תמונה של אבי
ד"ר אבי ביצור

המאמר נכתב בשיתוף עם ערן פישר

ישראל, שקמה על בסיס אידיאל הקולקטיביות ומקדשת עד היום את ערכי המשפחה, נמצאת במקום השני בעולם (אחרי יוון) בשיעור תחושת הבדידות אצל הזקנים. המספרים בישראל קרובים לאלה שנמצאו בצרפת, באיטליה ובאוסטריה, אבל גבוהים יותר מאלה שבארצות הברית, בגרמניה ובהולנד. לאחר שהצגנו את הקשר בין זקנה לבין תחושת בדידות, הפרק הנוכחי מספק לקוראים נתונים שונים מתחומים שונים על נושא הזקנה בישראל, 2017.

ראשית, הגדרת "זקן" על פי החוק היא גיל 62 לאישה וגיל 67 לגבר. בסוף שנת 2016 היו הזקנים כ-11% מכלל האוכלוסייה בישראל – 930,000 מכ-8.3 מיליון איש, וכ-23.2% מכלל הזקנים בישראל התגוררו לבדם (משק בית של אדם אחד). המשמעות היא שכ-200,000 זקנים גרים לבדם. אין אף משרד ממשלתי או גורם כלשהו שיודע כמה מהם עריריים או שאין להם קשרים עם משפחתם, גם לא קיים מיפוי כללי המצביע מי מהזקנים נזקק לסיוע נפשי, חברתי או כלכלי בהקשר של ההתמודדות עם הבדידות. מכאן ברור ובולט העדרו של גורם שימפה את הנתונים, יתכלל את הפעילות ויטפל באופן ריכוזי באספקת צורכי הזקנים הללו.

על פי תחזיות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הצפי הוא שעד 2035 שיעור אוכלוסיית הזקנים בישראל יהיה 14.6%, והגידול הבולט צפוי להיות בקרב בני 85 ומעלה. עד אותה שנה אוכלוסיית הזקנים תכפיל את עצמה ותמנה 1.7 מיליון איש. מצד אחד זו הצלחה מסחררת, הנובעת מהעלייה בתוחלת החיים, אך מצד שני זה אתגר שהחברה הישראלית חייבת להתמודד עימו, בעיקר בתחום העומד בלב מאמר זה, הוא תחום המאבק בבדידות. האם העלייה הדרמטית במספר הזקנים בישראל תשפר את איכות חייהם ובעיקר תוציאם ממעגל הבדידות?

נתון נוסף חשוב, בעיקר לגילי הזקנה המופלגת, מביא לנו המוסד לביטוח לאומי: בישראל מתגוררים בגפם 13,600 אזרחים קשישים מעל גיל 86 שאינם זכאים לגמלת סיעוד מכוח חוק ביטוח לאומי או שלא משולמת להם גמלה כזאת. כלומר 10% מזקנינו אינם ממופים והמערכת אינה מכירה את צורכיהם האפשריים בהקשר להשלכות הבדידות או השפעותיה.

ביטוי קשה לתופעת הבדידות והשלכותיה על הזקנה הישראלית הינה תופעת ההתאבדויות בקרב זקנים בישראל. בקטגוריה זו ישראל נמצאת במקום השני בעולם, אחרי יוון. תשעה זקנים מתאבדים בחודש בממוצע. ממחקר שפרסם משרד הבריאות באוגוסט עולה כי שיעור ההתאבדות הגבוה ביותר בקרב הזקנים הישראליים נרשם בקרב בני גיל 75 ומעלה.

הבדידות מתבטאת גם בנושא האלימות, ההתעללות וההתעמרות המופנות נגד זקנים. ברוב המקרים מקרי התקיפה הם תולדה של זיהוי הקורבן הזקן כאדם בודד, נטול הגנה, שגם אם יותקף לא במהרה ייוודע הדבר. לפי מרכז המחקר והמידע של הכנסת, בשנים 2010–2014 עלה מספר התיקים שנפתחו במשטרה בגין עבירות אלימות כלפי קשישים – מ-2,046 ל-2,531 – זינוק של כ-24%. העבירות כוללות תקיפה, חטיפת ארנקים, שוד, אינוס, מעשה מגונה בכוח, חבלה גופנית חמורה, ניסיון לרצח, רצח והריגה. מרבית המותקפים היו זקנים שגרו בגפם והיו בודדים בהגדרה. כ-10,000 מהתיקים שנפתחו בשנים אלה עסקו בעבירה הכוללת גם מעשי התעללות נפשית ופיזית בזקן חסר ישע, נתון מזעזע השולח זרקור אל הסכנות המוחשיות של הזקן הבודד.

בפרק הבא נציג פתרונות שונים ורבים לטובת ההתמודדות עם השלכות ותוצאות הזקנה בישראל. מראש אפשר לומר שקיימות תכניות שונות, רבות ומגוונות, אך הביטוי "מרוב עצים לא רואים את היער" מתאים למצב האמיתי בקרב הזקנים. לפתרון הבעיה הזאת חותרים כותבי סדרת מאמרים זו.

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

25 תגובות

 1. הבדידות מכרסמת בכל פה מצב הזקנים גרוע אנחנו צריכים להקים מפלגה למען הזקנים ולהסתער על הקלפיות

 2. קול קורא במדבר…ד"ר ביצור מנסה לעורר את נושא הבדידות והטיפול בזקנים ומאידך אנו שומעים בתקשורת על רצון המדינה לקצץ בתקציבי בתי האבות לטובת השוטרים. המשך במאבק החשוב ונקווה שיישא פרי.

 3. אם היינו יודעים לכבד האחד את השני במדינה, אז גם היינו יודעים לכבד, להעריך ולדאוג למי שהקימו את המדינה ולמי שלחמו למענה.

 4. עכשיו נכנסים לבחירות. הממשלה לא תעסוק בזקנים וחלשים ולאיש לא אכפת.

  1. …לא תמיד כולם. ולאלו שכן – מוטב לדאוג שעה אחת קודם. הזקן/ה והמדינה במידה שווה !!

 5. זה מחייב היערכות לא רק בנושא הבדידות. גם פנסיות והיבטים כלכליים אדירים שהמדינה לא תצליח לעמוד בהם. מישהו בכלל מתעסק עם זה?

  1. העליה בתוחלת החיים היא גורם משמעותי בגידול שנרשם בכמות הקשישים בישראל. סביר שמגמה זו תמשך ותצמח גם בשנים הבאות ככל שתוחלת החיים תגדל בהדרגה. עם נתונים סטטיסטיים אי אפשר להתווכח וטוב שכך.

 6. מאמר חשוב מאוד, עצוב לדעת שזה הוא גורל הורינו ויותר עצוב לדעת שזה עתיד להיות גורלנו.

 7. האזרחים הוותיקים הם נכס חברתי מהמעלה הראשונה, ותרומתם להקמת המדינה, בנייתה ובטחונה – לא תסולא בפז.מה לעשות? 1. העלאת קצבת הזקנה של הביטוח הלאומי ב-50% והצמדתה לשכר הממוצע במשק.

  2. ידע כל אזרח ותיק שהגמלה שלו מובטחת.

  3. הנהגת מדד סל קיום לאזרחים ותיקים שיביא בחשבון מרכיבים רלבנטיים לאזרחים הותיקים כגון: הגדלת מרכיבי הבריאות, הרפואה, התרופות והמכשור הרפואי, המזון ותוספי מזון וצרכים סיעודיים וצרכים אישיים כמו שיניים, משקפיים ומכשירי שמיעה. מדד סל הקיום צריך לכלול גם את מרכיב הדיור.

  4. העלאת קצבת השלמת הכנסה מקסימלית כך שהכנסת יחיד לא תיפחת ממדד סל הקיום, שלפי וועדת ששינסקי עומד כיום על כ-5000 ₪ ליחיד, ולזוג כ- 8,000 ₪.

  5. חוק רציפות זכויות על קרנות הפנסיה לכל סוגי העובדים.

  6. פטור ממס על ריבית מחסכונות עד גובה סכום חסכונות של 300,000 ש"ח.

  7. הקטנת עלות השתתפות עצמית עבור תרופות, רופאים מקצועיים, שירותים רפואיים, בדיקות וטפולים רפואיים, וטיפול שיניים חינם לאזרחים הותיקים.

  8. תשלום קצבת שאירים לאלמנים כמו שמשלמים לאלמנות ללא אפליות.

  9. הנהגת ביטוח רפואי וביטוח סיעודי קבוצתי לאזרחים ותיקים ולהארכת תוקף הפוליסות הקיימות.

  10. הפחתת דמי הניהול המנוכים מכספי החסכונות בקרנות הפנסיה והתגמולים ולקבוע שיעור אחיד לדמי הניהול.

  11. הכרה בהוצאות רפואיות לצורכי מס הכנסה.

  12. הגדלת ההשתתפות בדיור מוגן ובניית מרכזי מגורים בתוך הקהילה לאוכלוסיה החלשה, תחת פיקוח ממשלתי הדוק על מוסדות אלו.

  13. ביטול הגבלת אחזקת רכב למקבלי השלמת הכנסה.

 8. צודק הכותב בכל מה שהוא טוען לגבי האזרחים הותיקים. בעייתם מתוארת היטב. המוצא צריך להיות באמצעות מפלגה שתקדם בחקיקה את זכויות האזרחים הותיקים. קיימת מפלגה הדוגלת בקידום ובהגנה על זכויות האזרחים הותיקים. המפלגה היא צדק חברתי. צריכים להצביע עבורה ולתת לה כח להמשיך לפעול מתוך גורמי השלטון.

  1. נדיר מאד לשמוע שלא צודקים אלה המדברים בעד זכויות גימלאים, ומאידך לא עושים דבר לכיוון. מחקרים אקדמיים בשפע- ואין מי שיישם. תאוריות בדבר תרומה לאומה- ואין מי שירים כפפה. אמירות מתיפיפות – ולא יקומו לישיש בתחבורה הציבורית. דיבורים וקשקשת ברשת – רעש ומהומה – אבל עשיה? מאומה.

 9. ערכי משפחה לא עולים אגורה. במשפחות טובות להורים זקנים יש נכדים חמודים והם אינם זקנים בודדים.
  נכון שאם היה אסון לבנים עשוי הזקן להיות ערירי אך זה חריג הבטל בשישים. היולד בגיל צעיר יזכה בזקנותו לילדים בוגרים שכבר מסודרים, ופנוים לעזור לו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של משה

במלתעות הדת

על הרומן "משכילה" מאת טארה וסטאובר