דרוש ״צדק חברתי״ עבור זכאי הדיור הציבורי

ישראל צריכה לגבש מדיניות חברתית עבור הדיור הציבורי
תמונה של כהנא
ד"ר אפרים כהנא

מדינת ישראל התנערה בשיטתיות מאחריותה לדיור הציבורי.

מספר הדירות הציבוריות שמוחזקות כיום על ידי רשויות המדינה, לרבות בחברות ״עמידר״, ״עמיגור״, ״חלמיש״ ״שקמונה״, ״פרזות״ וכו׳ הצטמצם באופן דרסטי. התורים של אלו הזכאים לדיור ציבורי רק הולכים ומתארכים, וזאת משום שקצב רכישת דירות ציבוריות נוספות הינו מזערי ביותר.

ככלל, כל הגופים הציבוריים שעסקו בדיור הציבורי, חיפשו דרך להימלט מאחריות זו, וזאת משום שלא הצליחו לגייס מספיק תקציבים לצורך הטיפול הפיזי והחברתי המינימלי שהיה דרוש לכך.

מדיניות ההפרטה של מדינת ישראל, חילחלה גם לתחום הדיור הציבורי, והכיוון היה ברור: לצאת מתחום הדיור הציבורי, עד כמה שניתן.

לכך יש להוסיף את המדיניות של מרבית ראשי הערים בישראל (במיוחד דווקא של הערים הגדולות והחזקות יותר), שלא לאפשר הגדלת מספר הדירות הציבוריות בערים שבראשותם.

כך יצא שעיקר ההכוונה לדיור ציבורי זמין היה לפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל, מה שמוסיף לניכור של האוכלוסייה הזכאית לדיור ציבורי מחד גיסא, ולהעמסת קשיים נוספים על יישובים חלשים מאידך גיסא.

כאשר העביר חה״כ רן כהן את ״חוק הדיור הציבורי״, הייתה כוונתו להיטיב עם דיירי הדיור הציבורי, ולאפשר להם לרכוש במחיר מוזל מאוד את הדירה שבה הם מתגוררים, לאפשר להם להיות בעלי נכס.

רן כהן רצה אומנם להיטיב, אך התוצאה החטיאה את המטרה. ניתן למנות לכך שתי סיבות עיקריות: ראשית, הדירות שנרכשו היו ברובן באזורים המבוקשים; שנית, ההכנסות ממכירת הדירות היו קטנות, והמדינה והחברות המשכנות לא תמיד העבירו את התקבולים לצורך רכישת דירות חדשות על מנת לחדש את המאגר.

חלק מראשי הערים החלשות שבירכו על ההחלטה למכור את דירות הדיור הציבורי, גילו להפתעתם שבלא מעט מקרים, הדבר הקפיץ אותם באופן מלאכותי מאשכול נמוך לאשכול גבוה יותר, רק משום שאחוז בעלי הדירות בעירם גדל, דבר שהוריד את רף הזכאות שלהם למענקי איזון.

לכל זה יש להוסיף את ההתנגדות הגלויה והסמויה של ראשי ערים, שעושים כל שביכולתם על מנת שזכאי הדיור הציבורי ייאלצו לעבור ליישוב אחר; בדרך כלל יישוב חלש.

מצב דברים זה מציב אותנו בפני שוקת שבורה, שכן צמצום הפתרונות עבור זכאי הדיור הציבורי לא מקטין את מספר המשפחות החלשות, הוא לא מצמצם את מספרם של זכאי משרד השיכון לדיור ציבורי, הוא רק מאריך את התורים, ומעצים את התסכול ואת חוסר האונים.

מדינת ישראל חייבת לחזור ולאמץ דפוס פעילות של מדיניות רווחה המביאה בחשבון את חובתה לדאוג ל״קורת גג״ לאזרחיה החלשים.

אני מציע לגבש מחדש מדיניות של ״צדק חברתי״ לזכאי הדיור הציבורי, להלן הצעתי:

ראשית, תיושם תוכנית מיידית לבנייתן של דירות ציבוריות במספרים התואמים את הביקוש;

שנית, יקוים דיאלוג אפקטיבי עם כל ראשי הרשויות באופן שתהא חלוקה צודקת של הנטל גם על הרשויות החזקות;

שלישית, תגובש אסטרטגיה מלווה ניהולית שתתמוך בהכנה לחיים עצמאיים עבור האוכלוסייה הזכאית לדיור ציבורי.

מדינת ישראל מתהדרת בהישגיה כלכליים, ומשווה עצמה לסטנדרטים של מדינות ה-OECD, ראוי, אם כן, שתאמץ גם את אמות המידה הקיימות במדינות הללו באשר למתן קורת גג ראויה לאוכלוסיות הנזקקות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

19 תגובות

 1. הפחתה במספר הדירות האלה
  חלוקת דירות למצביעים ומרורבים מסוימים
  בושה

  1. בס"ד נכהדי היקר שר הבינוי והשיכון שהיו לנו אטיאס , אורי אריאל ולפניהם היו אלה שקבעו מדיניות של מכירות דירות של הדיור הציבורי . לאחרונה כשנכנס השר יואה גלנט מדיניות חדשה הוכנסה על מנת להשיב את הדיור הציבורי ורכישות של מעל 1000 דירות חדשות למערכת . הזכאחם הממתינים בתור בערים הגגולות התור ארוך ובלתי פוסק . לכן לא להיות נעול לגור בערים הגדולות אלה לשנות מקום מגורים . התורים ונעדיפוחוץ הם לאנשים נכים צוגבלים מרותקים לכיסאות גלגלים . לכן המדיות צריכהנלהמשיך לרכוש דירות לדירות לטווח ארוך ולשלם על פי הכנסות או קצבאות . רבים האסרחים יהיו פושטי רגל עקב התעבוקה וגובנ השכר שלא תמיד מתמידים לשלם את הלוואות הבנקים ונזרקים לרחוב . תודה

 2. ויתר הנזקקים מכל הסוגים
  מתלוננים על הממשלה ומצביעים עבורה

 3. המאמר של פרופ׳ אפרים כהנא מבהיר סוגיה חשובה בהקשר ה״צדק החברתי״.
  מתברר שלא רק שיש פחות ופחות פתרונות לדיור ציבורי״, אלא שגם הערים החזקות, עושות כל שביכולתן, ״לייצא״ את זכאי הדיור הציבורי, דווקא לישובים חלשים.
  מדינת ישראל כמי שקולטת עלייה, וכמי שאמורה למממש את הערכים של דאגה לחלש, לא יכולה להתחמק מאחריותה לוודא שלא יהיו חסרי קורת גג!

 4. אפרים – איך אמר ידידך אילן – אין דבר כזה "צדק חברתי", חבל לטרוח. יש מציאות, אוטופיה זה חלק מהפילוסופיה של האקדמיה גם אם היא דנה בריאליטי ובפרקטיקה.כל שר יעשה כרוחו וכחפצו, וממשלה תמשיך להתקיים(הכלבים נובחים והשיירה עוברת – ראה דוחות מבקר המדינה

  1. מאיר ידידי,
   זה היה נכון עג היום. כאשר "צדק חברתי תהיה בכנסת ואולי גם בממשלה פני הדברים ישתנו לטובה

 5. לאור המצב בבריטניה , אני מסתייג , במידה מסוימת , מסוגיית הדיור הציבורי . לעניות דעתי עדיף להשקיע בפתרונות תעסוקה עבור האוכלוסיה הנזקקת ולמנוע דור אחרי דור של "זכאי האבטלה" . לגבי פתרונות קצרי טווח , הפתרונות שמציע אפרים הם כנראה צורך השעה .

 6. הצעה סדטרה ומנומקת – המתחייבת ממדינה אשר מועלת בחובתה לדאוג לאזרחיה.

 7. כל זכאי הדיור וכל בני משפחותיהם וכל תומכיהם יודיעו כי לא יצביעו עבור מפלגה שלא תתחייב מפורשות ובכתב כי יפתרו את הבעיות הללו בתוך שנה. את הניסוח הסופח יבצע עורך דין מטעם הזכאים

  1. יצחק היקר, צדקת צריכים התארגנות ואכן יש התארגנות. ההתארגנות היא במסגרת מפלגת "צדק חברתי". בבחירות הקרובות תצביע צדק חברתי. המפלגה הציבה כמטרת על לתקן את העוולות בתחום החברתי. תצביע צדק חברתי ותגיד לכל ידידיך וחבריך להצביע לכנסת עבור מפלגת צדק חברתי. אני מבטיח לך שאנו נפעל ללא לאות לתיקון העוולות.

 8. שכן מוכנים להגיד ולעשות משהו
  מדברים בעדינות גדולה מדי וכך אי אפשר להביא שינוי

  1. עידו,
   אתה בוודאי מכיר את הביטוי שאמר נשיא ארצות הברית:
   "Speak softly and carry a big stick; you will go far.
   גם אנחנו בהקשרים שלנו, מדברים יפה אבל כאשר צריך אנחנו גם יודעים לארגן מחאה ולהשיג דברים. אחד מחברינו במפלגה מוטי אשכנזי, הפגין לאחשר מלחמת יום הכיפורים על מחדלי המלחמה ובכך גרם להתפטרות ממשלת גולדה. מאוחר יותר ב-2011 אשכנזי הצטרף למחאת הקוטג. אנחנו יודעים גם לדבר יפה אבל כאשר צריך אנחנו יודעים להפעיל נבוט גדול.

 9. פעילותך בנושא חשוב זה, ברוכה ולוואי שתצלח בכך למען כולנו

 10. של צדק חברתי ולדעתי הוא ממש לא מטופל בארץ. לא שר הרווחה, לא שר השיכון, לא שר האוצר, ולרא ראש הממשלה מקדישים לו תשומת לב.

  1. שלום נעמה. את צודקת ולכן יש חשיבות למפלגת צדק חברתי ששמה לה למטרה להילחם נגד תופעות של עוולות לאוכלוסיות החלשות. חשוב אם כך להצביע עבור מפלגת צדק חברתי בבחירות הקרובות לכנסת

 11. כדאי להכנס ולקרוא את אתר הגימלאים החדש גיל-און https ://google.wixsite.com/gil-on/advertise

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן