לא טוב היות האדם לבדו

המאבק כנגד הבדידות בזקנה (1)
תמונה של ד"ר ביצור
ד"ר אבי ביצור

המאמר נכתב בשיתוף עם ערן פישר

"האויב מספר אחת של הזקנה – הבדידות", כך נוהגים לומר בשיחות הנוגעות לזקנה. החוקר ארי סאליבן התייחס אל הבדידות באומרו ש"הכוח המניע של הבדידות הוא בכך שהיא איומה יותר מחרדה", והגדיר בדידות "ניסיון מאוד בלתי נעים שאינו עונה על הצורך באינטימיות אנושית". הבדידות בחיים, ובעיקר בחייהם של זקנים, מובילה לדיכאונות, לחרדות ולמשברים, לעיתים למעשי אובדנות עצמיים ובכל מקרה לתוצאות והשלכות לא רצויות. משום כך יש צורך ממשי להתמודד עם הסוגיה ולנסות להקל על הזקנים שהאויב המר הזה הפך לחלק מחייהם.

על אחת כמה וכמה נכונים הדברים בעידן המודרני, שבו האדם הזקן מוצא עצמו נדחק אל אחורי הבמה החברתית. הזקן כבר אינו מייצג את השכל, הידע והניסיון במשפחה. ההתפתחויות הטכנולוגיות מנתקות אותו מהחברה סביבו ואפילו ממשפחתו האורגנית, והעובדה היסודית, הבולטת לכל מי שחפץ להבחין בה, היא שהזקן הופך למעין "כלי אין חפץ בו", ובמקרה הרע אפילו לנטל. בייחוד בולט מצבו כגורם מבוּדד – חברתית, רגשית, נפשית, כלכלית, פסיכולוגית וקוגניטיבית, ועובדה זו הפכה לגורם מרכזי בהתנהלותו האישית של הזקן ובהתנהלות החברה עמו וסביבו.

מחקרים רבים נערכו בנושא הבדידות והזקנה. הם עסקו בניסיונות לתחם ולהגדיר את הבעיה ובניסיונות להציג הסברים, משמעויות ותובנות הקשורות בנושא. נוסף לכך היו ניסיונות לאיתור פתרונות אפשריים. לדעת כותבי מאמר זה עולה צורך ברור לנסות לתכלל את שלל הדעות, הרעיונות והאפשרויות למסגרת רב-תכליתית שתמקם את האדם הזקן בבמקומו הראוי בחברה. סדרת המאמרים שנפתחת כאן מנסה להיענות לצורך ותציג תפישת הפעלה כדי לייצר פתרון להפגת והקלת משמעויותיה, תוצאותיה ובעיקר נגעיה של הבדידות בקרב הזקנים.

כבר במבוא ראוי לציין שהפתרונות שננקטו לאורך השנים, במדינות שונות בכלל ובישראל בפרט, היו רבים מאוד ומגוונים מאוד. בולטת גם ההתמודדות הכפולה – הן עם הזקן כפרט הן עם בדידות הזקן בחברה, וכן ההתמודדות עם הזקן בקהילה או בתוך מוסדות מסוגים שונים. בולטת מאוד הבחינה התרבותית או החברתית מצד אחד, ומצד שני זו המנסה "לכפות" על הזקן חברה מסוגים שונים – מתנדבים, פרויקטים מיוחדים ודומיהם, כפי שנראה בהמשך. בכל אלה חסרה תכנית מתכללת, לאומית ומקיפה שמנסה להתמודד עם הבדידות והשלכותיה מרמת המערכת, קרי המדינה, ועד רמת הפרט – הזקן עצמו ומשפחתו.

במתן שירותים לזִקנה בהקשר לבדידות עולה דילמה מרכזית: אילו שירותים יסייעו להתמודדות בבדידות הזקן – האם אינטגרטיביים או סגרגטיביים? לכותבי המאמר, שמטרותיהם יפורטו להלן, ברור שבמאבק בבדידות ובמשמעויותיה יש לאמץ ראייה הוליסטית, ומכאן שהפתרון חייב להיות אינטגרטיבי – כלומר תכנית לאומית מקיפה עבור כלל הזקנים בחברה נתונה. לא לחינם הוגי תכנית האב הלאומית לשירותים לאוכלוסיית הזקנים בישראל טוענים: "בתוך כלל הבעיות ובצרכים העולים במהלך תהליך ההזדקנות, ישנן בעיות מיוחדות המחייבות התייחסות ספציפית בגלל היקפן הגדול או המצוקה המיוחדת, כי – בדידות […] שמחייבת בגלל הסבל הנפשי והקשב ובהיקף ברובד של התופעה […] פיתוח תכנית מיוחדת להתמודדות עם בעיה זו".

מאמר זה נועד להציג קווים לתפישת הפעלה אינטגרטיבית עבור המאבק בנושא הבדידות והזקנה. במאמרים הבאים נציג הגדרות, אבחון והצגת מחקרים, סקרים וסקירת ספרות בנושא הבדידות ומשמעויותיה, תוצאותיה והשלכותיה על איכות חיי האדם הזקן. לאחר מכן נעבור לחלק המרכזי, שיתמקד בתפישת הפעלה אינטגרטיבית לפתרון הבעיה בישראל. ננסה לתכלל את האפשרויות המוצגות לכלי שבעזרתו ניתן יהיה למגר את משמעויות ותוצאות הבדידות בקרב הזקנים הישראליים, או לפחות להקל אותן. המודל המעגלי שיוצג יתמקד במיקום הזקן הבודד במרכז הפעילות של כלל הגורמים שיוצגו במודל, במטרה ברורה לסגור את סדק הבדידות, כפי שכינתה זאת החוקרת ורה שלום: "….נושא הבדידות המהווה סדק שנפער באדמה יצוקה אליו זורמים מכאובי הנפש שנוגעים מאובדניים אישיים או מצבים בריאותיים ועד מכלול סיבות בחייו של הזקן".

אפשר, רצוי וצריך להתמודד עם התופעה ועם תוצאותיה בצורה ריכוזית, בהיקף לאומי ובהפעלת כל המשאבים, ויפה שעה אחת קודם.

הפרק הבא יתמקד בהגדרות רלוונטיות בנושא הבדידות בזקנה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

33 תגובות

 1. מאמר נכון על הקרב נגד האויב מספר אחת של הזיקנה-הבדידות
  סוף סוף מישהוא מציג את הנושא במורה כזו שזה הופך לבעיה לאומית ולא פרטית

 2. צריך פעולות.צריך כוח פוליטי.אחרת אף אחד לא ידאג לקשישים הבודדים.

  1. כוח פוליטי? מפלגת הגמלאים לא הצליחה להגיע להישגים למרות כוחה הפוליטי.רפי איתן לא ייצג את הגמלאים כפי שיכול היה לעשות.אולי עכשיו, יש טעם לאחד את הגמלאים, גם כמחאה נגד אפסות השלטון וגם בהעדר אלטרנטיבה, ולנסות להגיע לכוח פוליטי משמעותי.

  2. היה להם כח פוליטי והיה להם יצוג בכנסת. אך אחרי שנבחרו לא עשו כלום למען הקשיש

 3. כל מילנ שנרשמה על ידי כותב המאמר חקוקה בסלע . מסכימה עם כל מה שנרשם. מאמר מצויין

 4. אכן הבדידות זו הבעיה הקשה ביותר של הזיקנה. חשוב להציף את הנושא ולהתחיל לחפש פתרונות לבעיה זו.
  ד"ר ביצור כהרגלו מתאר במדויק את הבעיה . נהנתי מאוד לקרוא. כל הכבוד

 5. אחד הפתרונות, לבדידות, שאני וחברי מקדמים, זה דיור שיתופי לגיל השלישי. קו-האוסינג.
  https ://www.facebook.com/groups/479676772172695/about/

 6. הבדידות בקרב קשישים בודדים ועריריים היא בעיה חמורה. במקרים רבים היא גורמת לדיכאון וזה מביא לחוסר רצון להמשיך לחיות.אין לכאורה בעיה למשרדי הרווחה והבריאות למפות את הזקוקים לחברה ולהקטין את הפגיעה המיותרת בהם באחרית ימיהם. כמעט מאומה לא נעשה בתחום ואנחנו כחברה נכשלים.

 7. מאמר שמשקף מציאות עגומה בה הקשישים חיים ומה הבדידות גורמת להם .
  ולכן החובה שלנו כילדים לאותם קדישים להלחם במאבקם הן בתחום האישי והן בתחום הפוליטי

 8. תכנית ענרונית עדיפה על פני תכנית לאומית
  ראוי שנילחם בבדידות בזיקנה כל עיר בדקכה ולא ברמה הארצית

 9. יש אויבים רבים לזקן והבולט שבהם היא הבריאות-הבדידות היא סוביקטיבית לחלוטין ואינה איום
  חוסר היחס למחלות ז\קינינו עקרוני יותר

 10. דר אבי ביצור היקר, כל כך מדוייק כל כך צודק בהעברת המידע הכל כך חשוב הזקנה והבדידות . חובה שלנו ושל ילדינו הצעירים להמשיך ולהיאבק למען זכויותיהם של הזקנים על מנת שיוכלו להזדקן בכבוד . יש להם כל כך הרבה לתרום תזכרו . תודה לך מורינו היקר ומדריך לחיים דר אבי ביצור . מלי דהן

 11. אכן הבדידות זו הבעיה הקשה ביותר של הזיקנה. חשוב להציף את הנושא ולהתחיל לחפש פתרונות לבעיה זו.
  ד"ר ביצור כהרגלך מתאר במדויק את הבעיה כל הכבוד.
  טוב שלא שוכחים אותם, אשריך.

 12. המאמר מדהים מפורט מעמיק מציג את העובדות בצורה כל כך אמיתית פשוטה ועם זאת גם בצורה מקצועית ועניינית.תודה.

 13. יישר כוח לד"ר ביצור על המאמר המעניין והכל כך נכון. בתור סטודנט שלו לשעבר אני יכול להעיד כמה הנושא קרוב לליבו וחשוב לו, כמו כן נושא זה צריך להיות חשוב לכל אדם באשר הוא הלא הוריו וסבו וסבתו יגיעו מתישהו לזקנה וחייבים שתהיה להם פינה חמה ובטוחה.
  גמר חתימה טובה לכל עם ישראל

 14. חייבים להתעורר ולהתחיל לטפל ולהיתיחס לזה לבסוף כולנו נהייה זקנים!

 15. כמי שעוקבת אחר מאמריו של דר ביצור, גם הפעם הכותב מציף בעייה קשה בקרב האוכלוסייה הזקנה. המדינה חייבת להערך בשל העובדה כי תוחלת החיים עולה, האוכלוסייה הזקנה מהווה אחוז משמעותי מכלל האוכלוסייה ועד היום הטיפול בהם לוקה. דר ביצור מכיר לעומק את התחום וזועק את זעקתם של הזקנים החלשים שנדחקו לצידי החברה.

 16. כל כך נכון, נושא חשוב שחייב להיות במודעות הציבור.
  אסור שאף אדם/ זקן ירגיש בודד!

 17. קדימה להתנער ולהבין שכל מה שקורה קשור אלינו אישית-אם לא נטפל בזיקנה היום כולנו נסבול

 18. כמה זה נכון וכואב לקרוא את מאמר מאוד מעניין וחבל שלא קוראים אותו אנשים שיכולים לשנות את העובדה הזאת יישר כוח ד'ר ביצור

 19. לצערי זה מציאות עכזרית התמודדות של הזקן עם בדידות, לי יש מטופלים רבים שסובלים מבדידות, טוענים שאין להם לאן לחזור אחרי מסגרות של מרכז יום לקשיש, הבדידות הורגת אותם וחייבים למצאו פתרון לקשישים הסובלים מבדידות

 20. לא יתכן והפקיר אצ זקינינו למצב של בדידות איומה גם באם חלקם בחרו בכך
  לא יתכן שלא נוכל לפחות לדסקס ברמת משפחה,קהילה,עיר ומדינה נושא כה חשוב
  מענין לאן חותר הכותב ומענין מה התכניות במדינות אחרות
  מאמר ראוי!!(

 21. יש צורך להעלוץ אץ המודעות הציבורית לנושא שבעתיד ינגע בעולנו

 22. אבי את כל הנתונים אנחנו יודעים ומכירים מההורים שלנו ועוד מעט גם אנחנו נהיה מבוגרים וגם אנחנו נחווה את הבדידות למה אף אחד לא עושה עם זה כלום?

 23. העזרה צריכה להיות פרוגרסיבית
  וכך הנזקקים באמת יוכלו לקבל הרבה יותר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן