רוצים להזדקן בכבוד

יש ליישם מייד את מסקנות ועדת ששינסקי ואף להרחיבן
זוג קשישים
צילום: Candida Performa Flickr en.wikipedia.org

תוכנית ״מזקנים בכבוד״ נבנתה על בסיס מסקנותיה של ועדת ששינסקי. החידוש במסקנות החשובות הוא בקביעה הנחרצת כי: ״קצבת הזקנה אינה צריכה להביא את הקשישים לקו העוני, אלא לרמת הכנסה שתאפשר מחיה בכבוד״. יוזמת הארגונים הכלכליים עם פרופ׳ ששינסקי, מדגישה בבירור את המחויבות הכללית לדאוג לכך שאוכלוסיית הקשישים לא תדרדר למצב של עוני מחפיר וחוסר תקווה.

מדו"ח הוועדה עולה כי מאות אלפי הקשישים אינם יכולים לקיים את עצמם, וזאת משום שהכנסתם נשענת, למעשה, כמעט אך ורק על קצבאות הביטוח הלאומי. חשוב לדעת כי קצבאות הזקנה בישראל נמוכות מאוד בהשוואה למדינות ה-OECD, וכך מי שאין לו הכנסה משמעותית מתשלומי פנסיה, או מפירות הוניים, פשוט אינו יכול להתקיים בכבוד.

כאשר בוחנים מי נמנה עם אוכלוסייה זו, מתברר כי אלו הם בעיקר עולים חדשים שלא צברו מספיק שנות עבודה או עצמאים קטנים שלא הפרישו עבור עצמם בגין זכויות פנסיה.

יישום מיידי של המלצות הוועדה על ידי כל הגופים הנוגעים בדבר הינו צורך לאומי, שעשוי לתרום לצמצום העוני המחפיר שבו שרויים קשישים רבים. אוכלוסיית הקשישים בישראל מתקרבת כיום למיליון נפש, לרבע מאוכלוסייה זו יש הכנסות נמוכות ביותר שמקורן בתשלומי הביטוח הלאומי.

נוסף על החלטות הוועדה, יש, לדעתי, לנקוט גם צעדים נוספים שיאפשרו לאוכלוסיית הקשישים להתקיים בכבוד, על בסיס התגמולים שלהם הם זכאים, אציין כמה מהם:

א. הפחתה משמעותית בתשלומי הארנונה. יצוין כי עבור האוכלוסייה הקשישה, אף שהיא צורכת מעט מהשירותים העירוניים (בתי״ס, גני ילדים, ספורט ותרבות), ההפחתה בתשלומי הארנונה הינה קטנה.

ב. הפחתה ופטור מתשלומים לביטוח הרפואי.

ג. הנחה משמעותית באגרות רכב.

ד. פטור מתשלום אגרת חנייה.

הענקת פטורים והנחות לציבור הגדול של אוכלוסיית הקשישים, תבטיח שגם אלו שנשענים על הכנסה מפנסיה, לא יתדרדרו להתקיימות גבולית, שבינה לבין עוני, המרחק לא רב.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

21 תגובות

 1. צודק מאד.
  אולי גם בבחירות הבאות ניתן יהיה לאגד את כוחם של בני הגיל השלישי לצורך השפעה פרלמנטרית.
  גם הצעירים צריכים לזכור שלא ירחק היום ובו גם הם יכנסו לאותן נעליים.

  1. אכן מתארגנת מחדש מפלגת גימלאים שתנסה להשפיע מתוך הכנסת. תבקש מהעורך את פרטי ההתקשרות איתי ואשמח לעדכן אותך בנושא המפלגה

 2. התייחסות ממשלות ישראל לדורותיהם לקשישים בכלל ולניצולי שואה בפרט, ראויה להגדרה שאינה פחותה משערוריה. גם כשהוקמה טרם בחירות רשימה שזה היה דגלה (מפלגת הגמלאים בראשותו של רפי איתן), אינני זוכר שחרף כוחה האלקטורלי, הביאה זו להישגים ראויים לציון בתחום. יואיל נא אחד מראשי המפלגות להירתם לנושא ולנסות לגרוף עימו את קולות הקששים (אם כי סביר שמה שהיה בעבר הוא שיהיה לצערי כי רב

 3. הם מהווים הרבה מנדטים ויקבלו כל מה שמגיע להם ויותר

  1. אכן מתארגנת מחדש מפלגת גימלאים שתנסה להשפיע מתוך הכנסת. תבקש מהעורך את פרטי ההתקשרות איתי ואשמח לעדכן אותך בנושא המפלגה

 4. על פי הכתבה של פרופ׳ כהנא, חשוב מאוד שאוכלוסיית האזרחים הותיקים תתארגן לכוח פוליטי אפקטיבי.
  במבנה הפוליטי הנוכחי בישראל, יכולה האוכלוסייה הותיקה להיחלץ מן המצוקה, רק אם תתקיים התארגנות פוליטית אפקטיבית, שתהווה לשון מאזניים.
  אם לא יהיו לאזרחים הותיקים, נציגים בכנסת, תימשך ההתעלמות מאוכלוסייה זו.

  1. אכן מתארגנת מפלגת גימלאים לקראת הבחירות הקרובות כדי שנוכל להשפיע מתוך הכנסת.
   תבקש מהעורך את פרטי ההתקשרות איתי ואשמח לעדכן אותך בנושא המפלגה

 5. אף אחד לא זוכר מה הוא הבטיח
  לכן חייבים מפלגה של גמלאים ואוכלוסיות חלשות

 6. מהנתונים המוצגים במאמר, זה ממש ברור שציבור האזרחיות והאזרחים הותיקים, אם יתארגנו כראוי, יוכלו להוות כוח פוליטי משמעותי בכנסת ישראל, ולהביא ליישום סדרה של חוקים ותקנות שיטיבו עם אוכלוסייה זו ההולכת וגדלה, אך דומה שאינה זוכה לתשומת החב והסיוע הראוי מהממשלה.

 7. ובצורה רחבה יותר
  ובדרך מקצועית יותר
  ועם גיוס תקציבים גדול
  אם אתם מדברים ברצינות על התארגנות להביא להקמת מפלגה כבר בבחירות הקרובות

  1. מנשה, אכן הוקמה מחדש מפלגת גימלאים. תבקש מעורך האתר את המייל שלי ואשמח לעדכן אותך.
   הפעם תהייה זו מפלגת גימלאים למען גימלאים. יש למפלגה החדשה משאבים.

 8. האוכלוסייה הותיקה כיום, היא עוד מעט רבע (!) ממספר בעלי זכות הבחירה לכנסת.
  לכן, זאת השעה המתאימה להקמת מפלגה שתוכל להיות לשון מאזניים יעיל, ובאמת לדאוג לחוסנם וביטחונם של האזרחים הותיקים.

  1. אילן, תבקש מעורך האתר כתובת המייל שלי ואשמח לעדכן אותך בנושא מפלגת הגימלאים שהוקמה ופועלת באופן המיטבי על ידי גימלאים ולמען גימלאים.

 9. חצי מיליון קשישים יחתמו על עצומה שאף אחד מהם לא יצביע למפלגה שנציגות הקשישים לא תאשר שהמצע שלהם כולל את כל רשימת הדרישות של קשישים. מצע עם התחייבות חדה וברורה.

  1. אביבה, למפלגת "צדר חברתי" יש מצע שכולל את כל מה שהקשישים ואוכלוסיות מוחלשות זקוקים. למפלגה יש משנה סדורה בנושא. אשמח להעביר לך את המצע.

  2. בכל זאת עדיף לא לסמוך על ״טוב ליבן״ של המפלגות לפני הבחירות….
   רק כוח פרלמנטרי משמעותי שיוכל להיות לשון מאזניים, זה הפיתרון האולטימטיבי.

 10. יש לבדוק את התשלומים המשולמים לעובדים הזרים ודרישת העלאת התשלום לשבת וחג זה שערוריתי מה עם המשפחות להם אין העלאה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך