מערך התנדבות פגום

החשב הכללי מסדיר את פעילות השירות הלאומי
תמונה של אבי
ד"ר אבי ביצור

רשות השירות הלאומי-אזרחי היא הגוף הממשלתי המרכז את כל הטיפול בשירות הלאומי האזרחי בישראל והיא מסדירה את הפיקוח והבקרה על כלל פעולות העמותות והגופים המפעילים את המתנדבים והמתנדבות. הרשות הוקמה ב-2008 והיא אחראית על כ-14,000 מתנדבים שקיבלו פטור משירות בצבא מטעמים שונים. המתנדבים מקבלים את האישור לפטור משירות צבאי רק לאחר סיום השירות האזרחי, ובזכות התנדבותם מקבלים הטבות בתחומים שונים, כולל הטבות כספיות וסיוע ברכישת השכלה.

בערב חג הפסח, לאחר חצי שנה של דיונים, פרסם החשב הכללי (חשכ"ל) באוצר רוני חזקיהו מכרז אחיד להפעלת המתנדבים. מדובר בפעילות שהיקפה הכספי השנתי מוערך ב-676 מיליון שקל. החלטת החשכ"ל משנה מהותית את ניהול השירות הלאומי. עד כה כל משרד ממשלתי יכול היה לקבל מתנדבים מאחת משמונה העמותות שאחראיות על השמת המתנדבים. בדיקת החשכ"ל ב-2016 חשפה פגמים חמורים באופן העסקתם של המתנדבים על ידי העמותות. מדובר היה בדיווחי שווא בהיקף של מיליוני שקלים והמשטרה נדרשה להתערב בחקירת הפגמים. גם מבקר המדינה מצא בעיות בהנהלות של מערך ההתנדבות. לכן החליט החשכ"ל שפתרון הפגמים יהיה ביצירת מכרז אחד שיפתור את כל צורכי משרדי הממשלה. הפתרון לא מצא חן בעיני שרים אחדים, והם דרשו כי לכל משרד תינתן זכות לפנות לעמותה שיבחר. מצב שכזה עלול לגרום שוב להעדפת עמותה מקורבת וליצירת בעיות כספיות כפי שהיו בעבר.

בעבודתי בשירות הממשלתי פגשתי פעמים רבות את מתנדבי השירות הלאומי במהלך עבודתם. 633 מתנדבי השירות הלאומי פעלו במסגרת המשרד לאזרחים ותיקים. מדובר בסיוע צמוד לקשישים – חלקם בודדים, אחרים סובלים ממחלות – ב-45 רשויות מקומיות ובשמונה ערים. 123 מתנדבים ערבים סייעו לקשישים ב-30 רשויות ערביות. מדובר במתנדבים מלאי רצון טוב ונכונות שהקלו על חיי הזקנים וסייעו להם במגוון תחומים: ביקורי רופא, השגת קצבאות כחוק, העברת מזון חם וטרי, קשר שסייע לפתרון הבדידות, שהיא מרה וקשה בזקנה. לעיתים נאלצתי להתווכח עם העמותות על כמות המתנדבים ועל איכותם, כיוון שהיו להם, לכאורה, מטרות חשובות יותר לשיבוץ כוח אדם איכותי. כגרונטולוג הייתי שמח אם כמות המתנדבים הייתה כפולה. אך העמותות השונות קבעו את הקצאת כוח האדם ומאבק עמן נדון לכישלון. אוסיף שחלק מהמתנדבות היו בנות הציונות הדתית לאומית, והן עשו עבודה נפלאה עם קשישים אבל העמותות רצו להפעילן בתחומים אחרים בשל מגבלות דת וחינוך.

רוני חזקיהו הצליח, לאחר עשור של התנהלות בעייתית של השירות הלאומי המלווה בפגמים כספיים, לפרסם מכרז מרכזי שיהפוך את השירות לגוף יעיל ומסודר מבעבר. ייפסקו דיווחי שווא, כוח האדם ינוצל כיאות, ייתכן גם שהמכרז החדש יביא ליותר מתנדבים לשירות. החשכ"ל הוא אחד משומרי הסף של תקציבי המדינה. חזקיהו הצליח להתגבר על אינטרסים פוליטיים, עמותות שרצו להמשיך ליהנות משירות לאומי לא יעיל, שתדלנים ועוד. שומר הסף מילא את תפקידו כיאות ועל כך מגיעה לו הערכה ציבורית.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

16 תגובות

  1. החשב הכללי מתפקידו לפקח על תקציב המדינה ולדאוג לניצול מקסימלי. מכאן חשיבות תפקידו ויש לעודדו על הקפדה במכרזים כי מדובר בכספי ציבור.

  2. עצם ניהול נכון של עמותות ללא בזבוז כספים מיותר הוא מהלך שיש לברך עליו.צריך רק לדאוג שהעמותות יתפקדו ויסייעו לקשישים בצורה היעילה ביותר.

  3. כתבה ענינית מעולה וממוקדת שמעלה נקודה כואבת ויש להסדירה במכרז מסודר

  4. כתבה ענינית מעולה וממוקדת שמעלה נקודה כואבת ויש להסדירה במכרז מסודר . החשכ"ל הוא בהחלט שומר סף

  5. שומר הסף של כספי הציבור מילא את תפקידו. אפשר ללמוד מכך שהחשכ״ל עצמאי ופיקח כשזה נוגע לכספי ציבור. לא צריך לדאוג לעמותות.

  6. מתנדבי השרות הלאומי תורמים רבות לבני הגיל השלישי, בבתי חולים, בחינוך ועוד. העמותות שהפעילו אותם לא נהגו לפי הקריטריונים המקובלים ולכן המכרז של החשב הכללי קובע נהלים ברורים לעתיד.

  7. כאחת שמעורבת בשרות הלאומי כבר שנים אני יכולה לברך על החלטתו של מר רוני חזקיהו. סוף סוף הכל יתנהל מעכשיו באופן שקוף יותר תוך שימוש נאות בכוח האדם.

  8. מפרנס עסקנים ומצביעים ומקורבים של השלטון. לא צריך מתנדבים. על המדינה לבצע זאת. וכך גם עם השירות הלאומי. לא להפנות מתנדבים אלא תקציבים.

  9. שמראים גם דברים טובים שקורים ולא מחפשים רק בעיות וצרות.

  10. רובן עם אינטרסים פוליטיים ואג'נדות אינטרסנטיות. למה המדינה צריכה והאזרחים צריכם לממן אותם. שימצאו להם לבד מתנדבים. או יותר טוב שיפסיקו להיות עלוקות תקציביות שמתחפשות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן