מדגישים בעיות ומתעלמים מהישגים מרשימים

על קליטת העולים מצפון אפריקה בראשית ימיה של המדינה
תמונה של שלמה
אלוף בדימוס שלמה גזית

הסדרה "סאלח, פה זה ארץ ישראל" חשפה חומרים מטלטלים על אופן קליטתם של העולים מצפון אפריקה בשנותיה הראשונות של המדינה, ועוררה דיון ציבורי סוער. אין חולק על כך שנעשו עוולות וטעויות חמורות, אך עלינו להבין את הרקע לתהליך הפוליטי-היסטורי שהביא בעצם להקמת המדינה, ולאופן שבו התנהלו הדברים בשנותיה הראשונות.

לאחר חורבן הבית השני יצאו היהודים לגלות בת 2000 שנה, רבים מהם אומנם השתוקקו לחזור למולדתם, ונשאו תפילה "לשנה הבאה בירושלים", אולם בחרו להישאר בניכר. במאה ה-19, עת שטף גל של תנועות לאומיות את אירופה, נולדה גם התנועה היהודית-חילונית-לאומית, ועימה הצורך בפתרון פוליטי לעם היהודי. תהליך זה קרה באירופה, אך לא במדינות המזרח התיכון. וכך, משצמחה התנועה היהודית המדינית-חילונית, היא הייתה אירופית. אי לכך, מה טעם לשאול היום כיצד הייתה נראית המציאות בארץ אילו היו אלה יוצאי מדינות המזרח התיכון שהיו מקימים את התשתית הלאומית בארץ ישראל, והם היו נדרשים לקלוט את יוצאי קהילות אירופה?

אין ספק שהיו עוולות בקליטת יהודי צפון אפריקה, אך מסופקני אם ניתן היה למנוע אותן. בפני בן-גוריון וההנהגה באותה העת ניצבו קשיים רבים. היה עליהם להקים מדינה באזור בעייתי ועוין. הניצחון במלחמת העצמאות לא הבטיח שלום וביטחון. ספגנו אבדות רבות בנפש – 6,000 חללים ופצועים רבים. היה צורך בבניית צה"ל והכנתו למערכה הבאה. היישוב הקולט בארץ היה ברובו המכריע עולים חדשים שהצליחו להימלט מאירופה במהלך 10–15 השנים שקדמו למלחמה, והם עצמם היו עדיין בשלבי קליטה והתבססות.

בן-גוריון הבין שישראל על 600–700 אלף היהודים החיים בה לא תשרוד במזרח תיכון עוין, ועל כן הוחלט לפתוח את שערי הארץ, ולקלוט תוך שנים בודדות את שארית הפליטה מאירופה ואת קהילות יהודי המזרח התיכון. על מדינת ישראל הצעירה היה לקלוט עולים שמספרם כפול מבני היישוב שחיו בה.

המשימה בוצעה ותוך שנים בודדות שולשה האוכלוסייה היהודית בישראל. אלא שמבצע "מטורף" כזה אי-אפשר היה שיעבור חלק, ללא שגיאות ותקלות אין-ספור. זהו הרי מעשה שלא היה דומה לו בהיסטוריה האנושית.

מדינת ישראל כיום משגשגת ופורחת, ואנו מתקשים להבין עד תום את הנסיבות של ימי הקמת המדינה. אין קל מלחשוף 70 שנים לאחר מעשה, טעויות ועוולות שהיו. חורה לי על שהעם כאן מלין על שגיאות העבר מבלי שייתן דעתו להישג הפנומנאלי של שילוש היישוב היהודי בחמש-שש שנים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

2 תגובות

  1. פליטי השואה הגיעו חסרי כל וחסרי חלק ממשפחותיהם אבל דאגו לצמוח ולהתפתח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך