בשביל מה יש כסף ובשביל מי אין

הסחבת בהגדלת הקצבאות לנכים
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

לפני חמישה חודשים הובטח בהסכם בין הממשלה, ההסתדרות ונציגי הנכים להגדיל את קצבאות הנכים לכ-4,000 שקל בחודש. נכים עם 90% נכות ומעלה אמורים לקבל 4,500 שקל, ואלה שנכותם קלה יותר יקבלו פחות. הגדלת הקצבאות אמורה להתבצע בארבע פעימות עד 2021.

בישיבה של ועדת העבודה והרווחה של הכנסת שהתקיימה בשבוע שעבר, ביום 12.2.2018, "גילה" נציג האוצר ש-4.2 מיליארד שקל – הסכום שנקב האוצר בזמנו כסכום שיידרש כדי להגדיל את קצבאות הנכים בארבע השנים הקרובות, לפי ההסכם – לא יספיק אלא ל-3,700 שקל בחודש.

הסחבת והעיכובים בהעלאת קצבאות הנכים אינם מתקבלים על הדעת. המהלכים הרשמיים היו אמורים להתבצע "תוך ימים ספורים". ראשית, למה לא משלמים להם "מקדמות"? ומדוע החקיקה מתעכבת? כולנו ראינו שכאשר היה מדובר בהגדלת המשכורות של השרים וראש הממשלה, הבירוקרטיה הסתיימה תוך שבוע אחד.

ושאלה נוספת: איך זה שבשביל להשלים את הסכום שיחסר בשנת 2021 לתשלום קצבאות הנכים אין לאוצר פתרון? במקרים אחרים יש להם דרכים רבות ויצירתיות לממן תקציבים עבור הוצאות נוספות: יש עודפים משנה שעברה, יש התחייבויות על חשבון התקציב של השנה הבאה, יש רזרבות גלויות ויש רזרבות סמויות. כאשר משרד הביטחון דורש תוספת לתקציבו, או כשהחרדים או ש"ס דורשים תוספת, או כאשר המפד"ל דורש תקציב באמתלה כזאת או אחרת – המימון נמצא. אבל בשביל הנכים אין תקציב.

הנה לדוגמה מקרה אחד מדיוני התקציב הקודם. בליל השימורים שבין יום חמישי 15.12.2016 ויום שישי 16.12.2016, כשוועדת הכספים אישרה את התקציב לשנים 2017–2018 (תמיד ברגע האחרון ותמיד בלילה), דרשו וקיבלו חברי הכנסת, בעיקר הדתיים והחרדים, תוספות מתוספות שונות: למערכת החינוך החרדית ("העצמאית") – 325 מיליון, תוספת עבור הגננות בחינוך "המוכר שאינו רשמי" (זרם חרדי שמתבדל מהמדינה הציונית אף יותר) – 25 מיליון, לזרם הממלכתי-דתי – 115 מיליון, לחטיבה להתיישבות (ממלכתו העצמאית של אורי אריאל), עוד דרישות של ש"ס, של ח"כ סמוטריץ ושל ח"כ דוד אמסלם, ובסך הכול 1.2 מיליארד שקל. הפלא ופלא, עד אור הבוקר התקציב אושר וכל התוספות בתוכו.

בדיוק כמו הדקלום של הילדים: סבתא בישלה דייסה. נתנה לזה, נתנה לזה ונתנה לזה, ולמי לא נשאר? לנכים לא נשאר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. הממשלה נועדה לחלק מירב הכסף בין חבריה ומשרדיהם. מי זה בכלל העם שיבקש משהו מעל הפרוטות שמקצים לו. שיגיד תודה על מה שזורקים לו.

  2. השלטון הקיים
    ככל שהקבוצה יותר מסכנה כך היא יותר תומכת באלה שלא עוזרים לה להיחלץ מהעוני

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן