בונים סיפור הצלחה

התחדשות עירונית בשכונות של יוצאי אתיופיה
תמונה של ד"ר אלכסנדר צימרמן
ד"ר אלכסנדר צימרמן

ועדת השרים לשילוב יוצאי אתיופיה אישרה הצעת החלטה למתן הלוואות מסובסדות לרכישת דירה ראשונה ולקידום תחום ההתחדשות העירונית. מדובר במשכנתאות בגובה של עד 90% משווי הנכס – שיעור מימון חריג במשכנתאות. על פי ההחלטה, בהתחדשות העירונית יושקעו 120 מיליון שקל במשך חמש שנים. בנושא ההתחדשות העירונית הוחלט שמשרד השיכון יתמוך בקידום תהליכי התחדשות בחמש שכונות שבהן שיעור בני העדה האתיופית גבוה – קריית משה (רחובות), רמת אליהו (ראשל"צ), דורה, נאות שקד וקריית נורדאו (נתניה). במשרד השיכון ציינו שתהליכי ההתחדשות יכללו הקמת מנהלות בשכונות, ליווי חברתי ומשפטי וייעוץ למיצוי זכויות בעלי הדירות.

החלטת ועדת השרים היא צעד חיובי ראשון לשילוב יוצאי אתיופיה בתחום המגורים. צעד קטן שיש לקוות שיתרחב שכן מדובר בשכונות שסובלות מהזנחה קשה בתשתיות, בחינוך, בתעסוקה, בתחבורה וכמעט בכל תחום נוסף בהשוואה לשכונות אחרות באותם ערים עצמן, ועל כן חשוב שהבנייה החדשה תכלול פיתוח סביבתי מקיף של כל התשתיות והתחומים הללו. התחדשות עירונית בשכונות שסובלות מפיגור של שנות דור מחייבת השקעות גדולות פי כמה מההקצבה הממשלתית שנקבעה.

מעבר לשאלה האם צריך לשמר את אחיזתם של יוצאי אתיופיה באזורי מגורים הומוגניים או לעודד את התערותם בחברה הישראלית דרך מגורים בשכונות לא הומוגניות, עולה גם השאלה – כיוון שמדובר במקומות מגורים חלשים כלכלית – האם ההתחדשות תהיה יעילה ומקיפה? בטוחני כי הדאגה למגורים נאותים תניב בעתיד פירות בתחומים רבים. המרחק בין חזון ההתחדשות לבין דברי ראש הממשלה נתניהו: "אנחנו מביאים תכנית שהיא בשורה גדולה ומתניעים תכנית של התחדשות עירונית, תוך תוספת של אלפי יחידות דיור" – נראה גדול במציאות. עלינו לקוות שהחזון אכן יתגשם, ליוצאי אתיופיה בהחלט מגיעה תוספת דירות שתקל על קליטתם.

ההתחדשות העירונית היא פרויקט שמצריך השקעות כספיות מצד הרשויות כמו גם הבנת התושבים שזהו תהליך שדורש זמן וסבלנות. כאשר יהרסו בניין בשכונת דורה בנתניה כדי לבנות בניין חדש ומשודרג, יידרשו תקציבים כדי לשכן את הדיירים לתקופה של כשנתיים עד אשר הם יוכלו לשוב לפרויקטים החדשים בשכונתם, וזוהי עלות כבדה. יש גם חשש שרוכשים חדשים יעדיפו מגורים באזורים שבהם יש תשתיות איכותיות יותר.

ההתחדשות העירונית הפכה עם השנים לכלי יעיל להתמודדות עם יוקר המחיה ועם מחסור בשטחים ירוקים, זוהי הזדמנות לבנות מגרשי חניה מוסדרים, לבנות בניינים ברמה איכותית יותר מבעבר ולהביא לשיפור באיכות החיים.

חזונו של נתניהו לתוספת אלפי יחידות דיור בשכונות עוני שבהן התשתיות ירודות, עלול להוביל לבניית סלמס מודרניים, בדומה לשכונות רבות שנבנו בעבר ברחבי ישראל כמו קריית משה, דורה וקריית נורדאו שעומדות עכשיו בפני שיקום. חלק מיוצאי אתיופיה שמצבם הכלכלי ישתפר בעתיד, כפי שהיה בעליות אחרות בהיסטוריה של מדינת ישראל, יבקשו לעבור לשכונות מגורים טובות יותר, וכדי להשאירם בשכונות הקיימות חייבים לדאוג לכך שההתחדשות העירונית תהיה איכותית.

דרכם של עולי אתיופיה לארץ הייתה עמוסה בקשיים ורצופה בבעיות זהות, גיור וקליטה, כלכלה ועבודה. צריך לקוות שההתחדשות העירונית תהיה התחדשות אמתית ולא בגדר מליצה בלבד. אסור להסתפק בפלסטר על המגורים בשכונות החלשות. ימי הסלמס עברו מהעולם וגם סבלנותם של עולי אתיופיה תפקע בעתיד ובצדק.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

15 תגובות

 1. יבנו לעולי אתיופיה שיכונים דלים ללא מקומות תעסוקה או מוסדות חינוך ובסוף הם עלולים להיות אזרחים סוג ב'.

 2. איני בטוח שזה יהיה סיפור הצלחה. יתכן שזה לצערי יהיה כישלון. חבל.

 3. עולי אתיופיה זכאים ליחס זהה כמו לכל עליה לפניהם. לכן צריך לקוות שהממשלה תבין זאת ולא תסתפק בהבטחות…

  1. אכן עצוב שמדינה שלנו, למרות כל מה שאנו עוברים בחיי היום יום כקבוצה, עדיין מפולגת ל"סוגי אזרחים" למניהם..

  1. מה אפשר לעשות כשיש הרבה לכלוך ומעט סיפורים חיוביים. לטאטא מתחת לשטיח? (כבר אין שם מקום). לעצום את העיניים? להמליץ למנדלבליט לסגור את התיק? להתעלם מדו"ח העוני?

  2. לכל בעיה יש פתרון, אם לא נסמן בעיות במרקר אדום לוהט, לא יכירו בהן
   אם לא נציף ביום יום – בסוף ישכחו, לשכוח הרבה יותר פשוט מלתקן

 4. מדובר בפרויקט התחדשות עירונית ענק להוספת אלפי דירות. לא ברור היכן ישוכנו הדיירים כיום עד שתבנה דירה תחליפית חדשה ואם יהיו גם אזורי תעסוקה ובילוי או חינוך. בין התוכנית למציאות המרחק רב ברוב הפעמים.

  1. אני בספק, שאיכלוס לזמן פינוי בינוי או כל פתרון אחר, בכלל עלה על סדר היום של ועדות התכנון…

 5. רק שיוצאי אתיופיה לא יאמינו לסתם הבטחות וידאגו שיקיימו את מה שהובטח להם. הם עולים חדשים בעלי זכויות כמו כל מי שעלה לישראל.

 6. בואו רק נראה שהוא גם מתממש. לא פעם יש פערים בין הצהרות למימוש.

 7. לעזור לשכונות במצוקה ולאוכלוסיות חלשות בלי להצמיד להם כותרת עדתית

  1. אכן שכונות מצוקה לא נוצרות מעצמן, יוצרת אותן מציאות יחס מפולג…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אולי אנחנו טועים?

חמאס והג'יהאד האסלאמי מנהלים את המערכה מעל לראשינו