קוד לבוש

בעקבות מחאת החצאיות בכנסת
אלה תור

בית המשפט העליון קבע בעבר, כי למעסיק יש הזכות והיכולת לקבוע רמת ייצוגיות מסוימת של עובדיו. אין עוררין על כך שבכנסת ישראל – מקום שחשיבותו הלאומית והייצוגית ברורה לכול – לגיטימי לקבוע קוד לבוש מכובד ומכבד. וכך, גם כאשר אזרח מן השורה צופה בערוץ הכנסת ובחדשות, ייראו העוסקים במלאכת הנהגת המדינה כאנשים רציניים ואחראים המייצגים את המדינה בכבוד. עם זאת, בבסיס קוד הלבוש צריך להיות רציונל, ולא ייתכן שקוד זה יגרום להפליה של עובדים, לאי-שוויון, לתחושת השפלה או לפגיעה בכבודם של העובדים.

מהי, אם כן, הנַפְקות של אותו קוד לבוש בכנסת ישראל? מה הטעם באקט כזה בכנסת, על מגוון משמעויותיה כגוף מכונן ומחוקק, כמקום שבו נקבעת מדיניות וכן כמקום המייצג את ישראל בעולם?

לתחושתי, המילים "לא מכובד" או "לא עומדת בקוד הלבוש" הן למעשה "מכבסת מילים" לעיקרון שבאמת עומד בבסיס הפרשה – החפצת נשים בגלל לבושן, משטור דווקני של נשים לעומת גברים, כביכול לגברים אין מה להסתיר לעומת נשים הלובשות בגדים בעלי מחשוף עמוק, ושעליהן לשמור על צניעותן.

עצם העובדה שבפתח הכנסת עומדים שומרים הבוחנים מדי יום ביומו, ככל הנראה בסרגל, את לבושן של הנשים הנכנסות למשכן הוא בעייתי. זאת כיוון שאף על פי שרוב העוברים והשבים בכנסת הם גברים, בסופו של יום הנשים הן אלו שמעוכבות. ומדוע? מדוע שאופן לבושה של אישה ישפיע בצורה מסוימת על עבודתה או על עבודתם של אחרים? מה הרציונל שעומד בבסיס העיכוב הזה?

אין תשובה רציונלית אמתית לשאלה הזאת. אם היה מדובר בהפרת קוד לבוש בוטה, כזאת שאינה קשורה למין ולמגדר הלובשת, אלא בלבוש שאינו מכבד, לדוגמה בגדים קרועים או מלוכלכים וכו', אזי הייתה נפקות כלשהי לאכיפת קוד הלבוש.

אולם הנשים שנעצרו היו לבושות בלבוש מכבד והן נעצרו בגלל אורך החצאית, כלומר אין לכך קשר לקוד לבוש. מדובר בעניין עמוק יותר. מדובר בצניעות. נושא זה היה מאז ומעולם כלי של העולם הפטריארכלי והגברי. ויודגש, אין כל בעיה בלבוש צנוע – מובן שעל כל אישה להתלבש לפי טעמה ולפי תחושת הנוחות שלה במרחב הציבורי או הפרטי – אבל הצניעות, כאכיפה, היא אקט כה מקטין וכולא, שקשה לסבול אותו. בעיקר כיוון שהתחושה המתקבלת מכלל זה, לנו הנשים, היא: אישה, שמרי על עצמך! גבר, שלא תוסח דעתך מעבודתך! אישה, כשאת מראה לעולם את נכסייך, היכוני למבטים, למחשבות זימה, ואולי אף למעשים.

יש להקים קול צעקה: אנחנו יותר מגוף! היותנו נשים לא מתבטא רק במיניות שלנו! היותנו נשים מתבטא באלפי דרכים שונות, שכל אחת ואחת מהן רלוונטית לכנסת ולהנהגת המדינה, ומראנו החיצוני והרגשות שהוא מעורר במין הגברי אינם רלוונטיים לעבודתנו! ויותר מכך, הם אינם מעניינם של איש זולת עצמנו!

על ידי מי מותווים הכללים הללו ועד מתי נוכפף להם? אנו כבר בפתחה של שנת 2017 ועדיין נמנעת מנשים כניסה לכנסת ישראל בגלל "חצאית קצרה מדי", על מי הוראה זו אמורה להגן ומה היא אמורה לייצג?

עד מתי ניאלץ להצדיק את בחירותינו האופנתיות בדרך זו או אחרת, עד מתי ניאלץ להסביר לגברים שהלבוש שלנו הוא לא מעניינם?

מדוע עדיין היום בוויקיפדיה, בערך "קוד לבוש" ב"הבדלי מגדר" מוסבר כי: "בחברה המערבית טוקסידו הוא קוד לבוש רשמי לחליפת שרד לגברים […] נשים המתלוות לגבר הלבוש טוקסידו נדרשות ללבוש שמלת קוקטייל או שמלת ערב ארוכה". מדוע? מדוע הנשים דווקא מתלוות? מדוע הנשים לא תוזמנה בעצמן לאותו ערב קוקטיילים, מדוע שתלבשנה שמלה?

מתי עלינו לצפות שלא ניאלץ לעבור סקירה מכף רגל ועד ראש, והסקת מסקנות באשר לשחרורנו המיני, היותנו "זונה" או "גברת", היותנו "חסודות" או "פרוצות".

מתי בדיוק נוכל לקוות שיתייחסו אלינו ברצינות?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. אף אחד לא אמר לא צנוע הסיבה שעצרו את אותן נשים היא שהלבוש שלבשו מוגדר כלא מכובד
  לבוש מכובד נקבע על פי נורמות חברתיות וכמו שברור שחבר כנסת זכר לא יוכל להיכנס לכנסת במכנס קצר לא מפאת צניעות,א לא מפני שזהו אינו לבוש מכובד.
  מדוע ברור לכולם כי מכנס קצר פחות מכובד מארוך?
  כי זה נקבע על פי הנורמה בחברה וזה גם ברור שמיני פחות מכובד מלבוש ארוך יותר . בגלל שמשכן הכנסת צריך להתאפיין בסדר קבעו קוד לבוש קבוע לחצאית כלומר אורך מוגדר כמובן שלא מתקבל על הדעת שכל חצאית תימדד לפי אורך שיקבע לפיכך קבאו אורך סטנדרטי של חצאית עד הברך כמובן שאף שומר לא עומד עם מיקרוסקופ ובודק האם החצאית בדיוק עד הסנטימטר של הברך.
  אני גם חושב שצריך לשנות את נוסח הכתיבה של הערך בוויקפדיה אבל מכאן ועד להגיד שהכנסת מחפיצה נשים המרחק עצום יש סטנדרטים נורמליים של לבוש מכובד

 2. לצערי אין לי משהו חכם להגיד.
  ביום שתמצאו דרך להסתדר בלי גברים זה היום שבו נפסיק לשלוט עליכן להחפיץ ולפחד מלבוש מפתה בעבודה.
  עד אז תמשיכו לכתוב טורים, למרות שהיצר יגבור על ההיגיון בשביל הרבה אנשים ולא משנה כמה טורים הם יקראו.
  בהצלחה לכולנו

 3. מעודד אותך להמשיך ואת כל יתר הנשים לא להסכים שיתייחסו אליכם כנחותות. יש לי בנות והן הכי חכמות בעולם. יותר מכל דבר שמתנשא. נו

 4. והשיירה עברה בדרך לעוד ניצחון של הדת על העקרונות החילוניים דמוקרטיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

תמונה שלניצה

חוקי או לא חוקי

ההתנחלויות ועזה בבית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג

דילוג לתוכן