הפוחלץ העדתי

טיעוני נגד לקופצים על עגלת העדתיות
צבי גיל

בימים אלה נעשות פעולות שונות המחזירות את החברה הישראלית לגָלוּת ולמנהָגיה, ובכך נוגסות קשה בחזון הציוני – שהוא אחת התופעות המופלאות לא רק בקרב העם היהודי אלא בעולם. פעולות אלה, ממש כמו תאים סרטניים, מתפשטות לכיוון אברים אחרים בחיינו. אני מתכוון להוצאת השד העדתי מתהום הנשייה.

לדעתי החזון הציוני התגשם בשלוש מטרות שהציב לעצמו: הקמת מדינה יהודית, קליטת גלויות ומיזוג גלויות. אם לגבי השניים הראשונים אין חולקים, הרי לגבי המטרה השלישית עדיין הדעות חלוקות. אבל זאת לא מכיוון שהדברים משתקפים במציאות, אלא משום שגורמים מסוימים בממסד ובתקשורת, תאבי חשיפה, העלו את הסוגיה מן האוב.

הפעם האחרונה שבה נעשה שימוש בגורם העדתי הייתה לפני כעשור, כאשר מי שהיה מנהיג ש"ס, שר הפנים אלי ישי, ביקש מנשיא המדינה חנינה לשלמה בן עזרי, ממנהיגי מפלגתו בעבר, שהואשם ונידון על קבלת שוחד. ישי נימק זאת מטעמים עדתיים, מעין תיקון היסטורי.

הפעם קפצו על עגלת האופורטוניזם שני שרים. שרת התרבות מירי רגב – מזרחית ספרדית – ונפתלי בנט, שר החינוך, האשכנזי, אשר אימץ את השיר של בֶּטי האטון בסרט "אֵני אוקלי אשת לפידות": anything you can do – I can do better. אם רגב מתעסקת בסתם אנשי חולין, בנט מוביל לקברי צדיקים במערב אפריקה ובדרום אירופה.

די בשני רודפי פרסום אלה כדי לזרוע כמות אדירה של יודיד הכסף בעננים וליצור איזו סערה זוטה בחברה שמייצרת סערות גם בחום הכבד ביותר. לפני כעשור פרסמתי בבלוג שלי "זרקור" רשומה שכותרתה: "הנושא העדתי מת. ניסיונות להחיותו במערכת הבחירות ייכשלו". ציינתי אז כי הם אכן כשלו. רק שתי מפלגות בנויות סביב המוצא העדתי, שתיהן מפלגות דתיות: ש"ס, שרובה המכריע בני העדה "הספרדית", ו"אגודת ישראל" ו"דגל התורה" – על טהרת ה"אשכנזים".

הנימוק היה מגובֶּה במציאות. בבית הנשיא, בכנסת, בממשלה, במטה הכללי של צה"ל, במטה הכללי של המשטרה, בערכאות המשפטיות – היו וישנם צאצאי קהילות ממזרח ויוצאי קהילות ספרד, אשר משום מה אצלנו קובצו לעדה אחת, שממלאים תפקידים בכירים ובכירים מאוד. כלומר בכל אחת משלוש הרשויות – המחוקקת, המבצעת והשופטת – אין אפליה עדתית.

אל אלה יש להוסיף את אילי ההון, ענף הבנקאות, הנדל"ן, ההייטק, המסחר, החינוך, האמונות, התחום העירוני והמוניציפאלי, בעצם בכל התחומים יוצאי עדות אלה ממלאים תפקידים חשובים מאוד. בתחום המוזיקה העכשווית, הרוק, הפופ ודומיהם, הקצב המזרחי דומיננטי. אם קיימת איפה ואיפה הרי היא נובעת או מהשכלה או מכושר אישי. ההזדמנות ניתנת כמעט לכולם – בקרב היהודים כמובן. סוגיית האזרחים הערביים במדינה שונה לחלוטין, ודווקא בה לא מרבים לעסוק.

זה לא שהאפליה נעלמה. בכלל לא. היא קיימת על בסיס אחר לגמרי. אפליית נשים, קשישים, עובדי קבלן, אנשי הפריפריה, הפער שגדל בין אלה שיש להם ובין אלה שאין להם ועוד – וכאן יש מיזוג גלויות מובהק.

ויש עוד גורם שהוא סמן חשוב למיזוג, והוא נישואים מעורבים בין העדות. בשקלול של נתונים שאספתי מספרם מגיע כיום לכדי שליש מכלל הנישואים בחברה היהודית.

ואם אני רוצה להביא איזה פֶרֶט מן התמונה כולה אביא דוגמה ממשפחתי. יש לי נכדים שהוריהם באים מעדות אשכנז וספרד. מצד האב – האֵם היא ממוצא פרסי, האב ממשפחה ירושלמית ותיקה שמוצאה ספרדי. מצד האם – האם מהונגריה והאב מפולין. צאו וחשבו איזו תערובת נפלאה זאת – שטיח פרסי עם חוטים ספרדיים, הונגריים ופולניים. לתלות על הקיר. לא לדרוך עליו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. אין ספק שתמיד היו דעות קדומות אבל כעת זאת שנאה. חלק מסוים מעדות המזרח פשוט שןנאים אשכנזים ואפשר לראות כמה זה קיצוני בטוקבקים שלהם בכל נושא בעולם הם מכניסים את השנאה הזאת

  2. איך זה שאין אף ספרדי שלא מרגיש חובה לתקוף ולבוא בטענות אל כל העולם פרט לבני עדתו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות