אביזרי נגישות לנכים

איך הופכים נכס לנגיש לאנשים עם מוגבלויות?
תמרור נכה
נכה תמונה: Neheovadni commons.wikimedia.org

גם כשהטכנולוגיה והאדריכלות ממשיכות להתפתח, מבנים רבים עדיין מהווים חסמים לנגישות, ויש צורך בנקיטה במאמצים מודעים להתקדמות לעבר עתיד נגיש יותר ופתוח לכולם.

מאמר זה דן בחשיבות אביזרי נגישות לנכים והאופן בו מבנים יכולים בקלות להפוך להיות נגישים יותר לאנשים עם מוגבלויות.

מוגבלויות שיש לקחת בחשבון

אי אפשר לקחת בחשבון את כל סוגי המוגבלויות שיש לאנשים ולתכנן בהתאם אביזרי נגישות לנכים. סוגים נפוצים של מוגבלויות שדורשים פתרונות נגישות במבנים, כוללים, אך אינם מוגבלים למצבים הבאים:

אביזרי ניידות פיזית

למשתמשים בכיסאות גלגלים ולאנשים עם מוגבלויות תנועה, אביזרי נגישות לנכים יכולים לכלול רמפות לכיסאות גלגלים, מעליות לנכים, שירותים נגישים וגישה נוחה לפתחי מבנים.

מוגבלות ראייה ושמיעה

לאנשים עם מוגבלויות ראייה או שמיעה, יש צורך במציאת פתרונות נגישות שכוללים רמזים חזותיים ושמיעתיים סביב אזורים מרכזיים במבנים ציבוריים.

מוגבלויות למידה

לאנשים שמתקשים להבין סוגי מידע או תקשורת, כמו למשל לחלק מהאנשים בספקטרום האוטיסטי, יש צורך בהתקנת אביזרי נגישות לנכים שמונעים את הבלגן והרעש שיוצרים אזורים הומים.

אביזרי נגישות לנכים בבניינים מסחריים

עסקים ומרחבים ציבוריים רבים, כולל בתי ספר, חסרים התחשבות בדרישות הנגישות שיש לאנשים רבים עם מוגבלויות. התאמות פשוטות למבנים אלה משפרות את קלות הגישה ואת החוויה הכוללת. איך בדיוק ניתן לפתור בעיות נגישות? הנה כמה רעיונות של אביזרי נגישות לנכים שאפשר להתקין בחללים פנימיים וחיצוניים במבנים ציבוריים:

התקנת אביזרי נגישות לנכים מחוץ לבניינים

בהתאם לגודל אזורי החניה, מבני עסקים צריכים לכלול לפחות אזור חניה אחד לנכים, אבל רצוי יותר. אזורי חניה אלה צריכים להישאר פנויים גם כאשר לא משתמשים בהם, והם יעילים מאוד עבור אנשים שמשתמשים בכיסאות גלגלים.

לבניינים צריכה להיות גם כניסה נגישה. אביזרי נגישות לנכים נפוצים וקלים להתקנה הם רמפות בכניסה לבניין שלכם. לא רק שרמפה מאפשרת ניידות  טובה יותר, היא גם מקדמת יותר עצמאות בכך שהיא מאפשרת לכולם גישה שווה לחלל הפנימי.

התקנת אביזרי נגישות לנכים בתוך מבנים

הפריסה הפנימית והעיצוב של מבנים מסחריים או ציבוריים חשובה לא פחות מהתקנת אמצעי נגישות חיצוניים. אזורים שונים בבניין, כמו אזורי חדרי השירותים, צריכים להיות מסומנים בבירור למשתמשים מוגבלים.

כניסה לשירותים שאינם נגישים לאנשים עם צרכים מיוחדים יכולה להיות קשה ביותר, וניתן לפתור בעיה זו על ידי הצעת שירותים מרווחים לנכים עם שילוט ברור וכיורים מתכווננים, ויצירת מרחב תמרון ואזעקה למקרה חירום. למבנים שמשתרעים על פני כמה קומות, חשוב להציע מערכת מעליות לנכים או להתקין מעלוני מדרגות וחדרי שירותים נגישים בכל קומה.

פתרונות נוספים של אביזרי נגישות לנכים צריכים לכלול שילוט ברייל ומידע על מעליות ורמפות לניווט קל בבניין של אנשים עם מוגבלויות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן