היתרונות של תיקון 190

הטבות ויתרונות עבור ציבור הגמלאים בישראל
זוג קשישים
צילום: Candida Performa Flickr en.wikipedia.org

תיקון לפקודת מס הכנסה משנת 2012 מסתיר בתוכו שורה ארוכה של הטבות ויתרונות עבור ציבור הגמלאים בישראל. החל מפטור מלא על רווחי הון בקופות גמל, דרך דמי ניהול נמוכים ועד תשואה עודפת והעברת כספי ירושה עם פטור ממס – הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על תיקון 190

תיקון 190 לפקודת מס ההכנסה נחקק בשנת 2012 במטרה להסדיר עיוותים בחיסכון הפנסיוני והוא רלוונטי בעיקר לציבור הגמלאים. במילים פשוטות, תיקון 190 מאפשר לגמלאים לנצל את היתרונות של קופת גמל כאפיק השקעה נזיל ומשתלם. בעזרת התיקון הם יכולים למשוך מקופת הגמל כספים במהירות וללא מגבלות.

הבעיה היא שרק חלק מהגמלאים מכירים את התיקון לחוק או מבינים לעומק את המשמעות הפיננסית שלו. זה הזמן לבצע תיקון ולעמוד על מספר הבדלים בין אפיקי ההשקעה הרלוונטיים עבור בני הגיל השלישי. בנוסף, ניצול הסעיף יעזור לציבור הגמלאים לנצל את הזכויות והכסף שלו בצורה הטובה והיעילה ביותר.

הערך המוסף של קופות גמל

השוואה בין קופות גמל אחרי תיקון 190 לבין אפיקי השקעה אחרים בשוק ההון חושפת את הערך המוסף שלהן. ראשית, בני הגיל השלישי מקבלים פטור מלא על רווחי הון. הפטור ממס מגיע לשווי של עשרות ומאות אלפי שקלים והוא מאפשר לשמור על רמת חיים גבוהה גם אחרי היציאה לפנסיה.

במידה והם מקבלים דיווידנדים בשל השקעה של הקופה במניות, או כשאיגרת החוב שלהם משלמת ריבית, הם גם יהיו פטורים מתשלום מס של 25% במקור. המס הזה מנוכה לכל משקיע המקבל דיווידנד או ריבית, למעט גמלאים תחת תיקון 190.

שנית, קופת גמל אחרי התיקון מתאפיינת בדמי ניהול נמוכים. היא מספקת לגמלאים יתרונות בהשקעה ושמירה על זכויות החיסכון גם במגבלות משיכה חלקיים, אך מבלי לוותר על השגת התשואה העודפת. התשואה ממשיכה לגדול גם כאשר הגמלאים ימכרו נייר ערך ברווח (בגלל הפטור ממס רווחי הון) והמעבר בין מסלולי השקעות לא מצריך תשלום מס על רווחים שהצטברו בקופה הישנה.

העברת כספי ירושה עם פטור ממס

יתרונות נוספים של קופות גמל בבעלות גמלאים באים לידי ביטוי בעת השקעה בנכסים לא סחירים, שמבטיחים להם ריבית של 4%-5%. אלו נכסים בעלי ערך עבור אנשים שיצאו לפנסיה כי המשק מתאפיין באינפלציה אפסית וריבית הפיקדונות נמוכה מתמיד. חוץ מזה, בזכות התיקון יכולים פנסיונרים ליהנות מעמלות קנייה או מכירת ניירות ערך בקופות גמל שנמוכות בעד 60% בהשוואה לעמלות הרגילות.

נושא הירושה מעסיק רבים מהאנשים שעבורם נוצר תיקון 190 לחוק מס הכנסה. כך לדוגמא, בזכות התיקון ניתן להעביר את כספי קופת הגמל ליורשים אם החוסך מת לפני גיל 75 בלי לוותר על תנאים וזכויות. יורשיו של החוסך שצבר פטור מלא ממס ימשיכו להחזיק בו וייהנו מזכויותיו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן