חיזבאללה שולט באירוע

בצפון נגררנו למלחמת התשה אל מול חיזבאללה
תמונה של דודי ירון
דודי ירון

ב-18 השנים שחלפו מאז מלחמת לבנון השנייה, שינה ארגון חיזבאללה את פניו. היום חיזבאללה דומה הרבה יותר לצבא מסודר ומאורגן, והוא כבר אינו ארגון הטרור כפי שהיה והכרנו בעבר. לחיזבאללה יש ארסנל רקטי וטילי בהיקף שמצוי אולי רק ברשות מעצמות כארה"ב, רוסיה וסין. מדובר על 150 עד 200 אלף רקטות וטילים, ובניגוד למלחמת לבנון השנייה, כיום כ-10% מכלל הרקטות והטילים הללו הם מדויקים, כלומר דיוק פגיעתם מסתכם בסטייה בת מטרים בודדים בלבד. בעת עימות מלא עם ישראל, טילים מדויקים אלה ישמשו ככל הנראה לתקיפת מטרות איכות כגון שדות תעופה, תחנות כוח ומים, מתקני אנרגיה ומתקנים אסטרטגיים נוספים.

היקפו ורמתו המקצועית של הכוח הלוחם בחיזבאללה, אינו דומה לאלה של חמאס, וכפי שכבר נאמר במחוזותינו: "הם ליגה אחרת". לרשות חיזבאללה עומדים חיילים סדירים ואנשי מילואים בסדר גודל של עד 100,000 לוחמים. בחוד החנית של כוח זה, נמצא כוח רדואן שצבר ניסיון קרבי עשיר בעת שנטל חלק פעיל במלחמת האזרחים בסוריה.

לביטחון העצמי שמפגין נסראללה בעימות הנוכחי, אחראית אך ורק מדינת ישראל.נסראללה מנצל היטב את שרשרת הטעויות שביצענו: החל מחוסר תגובה ישראלית להפרת הסכם 1701 של מועצת הביטחון, הסכם שאמור היה לשמר את צבא חיזבאללה מעבר לליטני. לכך ניתן לצרף אירועי גבול קטנים, שהעמידו אותנו כמי שחוששים מחיזבאללה ועושים כל מאמץ לרצותו. במזרח התיכון להתנהלות הזו יש רק פירוש אחד: פחד וחשש מיריבך. חיזבאללה ניסה לגרום לנו לנפגעים כדי לנקום את הפגיעה באנשי הארגון (על פי המשוואה הידועה של נסראללה – עין תחת עין). בספטמבר 2019 נורה טיל נ"ט שפגע בסמוך לרכב ישראלי בכביש הצפון. מוח ישראלי לא מבריק במיוחד, אירגן מייד נפגעים מדומים שפונו מהמקום במסוק, הכול רק כדי לשדר לחיזבאללה שהצליח לנקום, אך שקרים כאלה לא מחזיקים בדרך כלל יותר מיום, יומיים. פארסת האוהלים שהקים חיזבאללה בשטחנו והפחד המשתק שאחז בנו במשך חודשים, רק העמיקו את הליך שחיקת ההרתעה הישראלית מול חיזבאללה וצבירת הביטחון על ידי אנשיו.

כך הגענו בשבת השחורה לנקודת פתיחה מאוד לא חיובית מבחינתנו. משפרצה האש גם בצפון, היו לא מעט רפי שכל שטרחו להסביר מעל כל במה, שלא נוכל לטפל צבאית בצפון כל עוד אנו עוסקים בלחימה בדרום. לשון אחר, מעין מתן תעודת ביטוח לנסראללה. השיא בא לידי ביטוי בהחלטה החפוזה להפוך רבבות אזרחים ישראלים לגולים בארצם, זאת למרות שעד אז חיזבאללה נזהר שלא לתקוף יישובים, אלא להתמקד במטרות צבאיות. משפונו היישובים סמוכי הגדר, הם הפכו מייד למטרות לגיטימיות בעיקר לטילי נ"ט.

במשך כל חודשי הלחימה, היוזמה מצויה בידי חיזבאללה. השימוש הגובר שאנשי חיזבאללה עושים לאחרונה בכלי טיס קטנים ובלתי מאוישים (על בסיס הניסיון בתחום זה שנצבר באוקראינה), מקשה מאוד על צה"ל ליירטם, הן בשל גודלם והן בשל נתיבי הטיסה הנמוכים שלהם. נוסף על כך, בשל העובדה שחיזבאללה מודע לעליונותו המוחלטת של חיל האוויר הישראלי, אנשיו מרכזים לאחרונה מאמץ מיוחד לפגיעה בגורמי הפיקוח, השליטה וההתראה של חיל האוויר כמו אלה שבהר מירון או באילנייה (מערכת טל שמיים).

לסיכום, ניתן לומר בבירור שהיוזמה מצויה עד כה בידי חיזבאללה. ברצותם – יגבירו את האש, יאריכו את טווחי הירי ויבחרו במטרות איכותיות יותר ויותר, וברצותם – ינמיכו את האש. למעשה הם מנהלים מולנו מלחמת התשה לכל דבר ועניין, מלחמה שבה נטשנו חבל ארץ שלם ותושביו הפכו לפליטים בארצם. כך איננו יוזמים כבר זמן רב אלא מגיבים ונגררים, וראש ממשלתנו עוד מעז לומר לפליטי הצפון: "מי אמר ש-1.9 זה תאריך היעד?" (כמועד חזרה ליישובים/ללימודים). זכורות לי הצהרות עבר שהשמיעו שר הביטחון וגורמים בצה"ל, שלפיהן אם רק יעמידו אותנו במבחן, אנו נחזיר את לבנון לתקופת האבן.

ובכן, אין חולק על יכולותיו של צה"ל לעשות זאת, אך כשמתקיים אצלנו ואקום שלטוני/מנהיגותי ואין מי שמסוגל לתת כיוון והנחיות ויעדים לצה"ל, אזי היוזמה נותרת כאמור בידי חיזבאללה ואנו רק נגררים ומגיבים ללא כל יוזמה שאמורה להביא לקיצה של מלחמת התשה בת 7 חודשים שאת סופה מי ישורנו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

19 תגובות

 1. אבל ישראל בקושי מקרטעת בעזה. אתה רוצה להכניס אותנו תחת אלפי טילים ביום מלבנון?

  1. לא המלצתי על כניסה אלא תארתי את השגיאות שעשינו שהביאו אותנו למצב הנוכחי. לא יודע אם האלטרנטיבה טובה יותר או פחות במצב הנוכחי עם מאה אלף פליטים בארצם מצב שעלול להמשך עוד זמן רב

  2. ישראל לא מקרטעת בקושי בעזה. כדאי שתתענייני ותלמדי יותר את החומר. לגבי לבנון – נכון. נכנסנו למלחמת התשה. בינתיים אצלנו כמעט ואין נפגעים. נכון – יש נזק רב לנדל"ן. את זה אפשר לתקן בבוא הזמן. העיקר שהתושבים פונו והם נמצאים במקומות בטוחים. בבוא היום, והוא לא רחוק, ישראל תבוא חשבון נוקב עם החיזבאללה. אחרי כן צפויה תקופת זמן ממושכת של שקט בגבול הצפוני.

 2. המצב בצפון יותר גרוע מגרוע
  אלא אם כן יהיו בשורות טובות מאירן
  ממתינים

 3. דודי אכן זה המצב, החמור עוד יותר היא ההתעלמות מהחלטה 1071 שאיפשרה את התחמשות החיזבללה והתיצבותו על הגדרות. המשך הקונספציה של הרתעה שאינה קיימת ו"שקט יענה בשקט". זה מחדל בסדר גודל בלתי נתפס וכולו לפתחו של ראש הממשלה בעשור האחרון. פינוי התושבים נעשה במחשבה תחילה כי כול עוד אין נפגעים בנפש, הממשלה יכולה להתעלם מהצורך הבלתי נמנע ממלחמה עכשיו- באופן המבטיח שהמלחמה הבאה תהיה קשה מאין כמותה. אגב- אין המצב מנקה לגמרי את שני ראשי הממשלה הזמניים בנט ולפיד שנולדו לתוך אותה קונספציה ולא היה סיפק בידיהם לחולל שינוי מהותי בזמן הקצר שעמד לרשותם.
  לסיכום- ישראל כבר הפסידה לאירן/חיזבללה בסבב הזה כאשר תעשה "תיקוני גבול" מופרכים ואולי בעזרת נשיא ארהב יותר אמיץ ופחות כבול באזיקי הליברלים הפרוגרסיבים-תצא למערכה יזומה הפעם, כי לא משנה מה ישראל תעשה – היא תמיד תואשם כפי 7 אוקטובר כי הפעם זו בעיה קיומית אמיתית.

  1. זה התחיל עם האמירה של בוגי יעלון ב 2002, שאין צורך לעשות מאום אלא לתת לטילים שלהם להחליד ( כלומר להמתין בחוסר מעש עד שיהפכו לפגי תוקף) והטעויות שפרטתי במאמר. הבעיה היא אותם 100,000 פליטים בארצם והעובדה שאיש לא יכול להעריך כמה זמן זה ימשך

 4. כל עם קובע את גורלו על ידי כך שהוא בוחר את המנהיג. זה נכון במיוחד כשמדובר על מנהיג שנבחר בערך 15 שנים

  1. זה נכון אבל המצב שאליו תמרן את כולנו משביע את רצונך ולכן אתה ממליץ להבליג עוש שנתיים?

 5. הכנסנו את עצמנו למצב שמה שלא נעשה נצא רע. אם נתקוף חלש. אם נתקוף בעצמה. אם נבליג.

 6. בחיי שאת צודקת. אבל השאלה הקריטית היא מתי הכנסנו את עצמנו למצב שאותו את מתארת. אולי ב- 1948? מאז תקפנו בעצמה כל הזמן. האם טעינו? מה היינו צריכים לעשות, כולל עכשיו, יותר טוב?

 7. בניגוד להגיון, ככל שהחיזבאללה יותר מרשה לעצמו, אנחנו יותר מחפשים תירוצים למה לא להכות בו חזק

  1. לא בדיוק כך, כלומר רמת התקיפה שלנו מבחינת ערכיות וטווח, נקבעת וכתובה לתעוזה של החיזבאללה. כלומר או כדוגמא, כשהם תוקפים את הר מירון על המערכות שבו, אנו מגיבים התקיפות עומק. לשון אחר אנחנו מגיבים ולא מובילים או יוזמים

 8. אינני מבין מדוע ישראל איננה מנצלת לטובתה את הפרת החלטת מועצת הביטחון על ידי מדינת לבנון. במידה וכל יפי הנפש במוסדות האו"ם (שמום) לא פועלים לאכיפת ההחלטה יש להכריז על מועצת הביטחון כגוף חסר כל סמכות בעל החלטות היפוטטיות גרידא.

 9. ככל שההתכתשות עם חיזבאללה נמשכת כך יותר בטוח שזה בסוף כן יגיע למלחמה כוללת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן