נקמה היא לחלשים

תובנות בעקבות תקיפת איראן ותגובת ישראל
תמונה של נפתלי
ד"ר נפתלי ברניאק

לאחר מתקפת הטילים מאיראן בלילה שבין 14-13 באפריל, דנו בישראל ובעולם כולו מה ראוי שתהיה תגובתה של ישראל. גורמים ישראליים אישרו ל"ניו יורק טיימס" שישראל אכן תקפה באיראן. עוד קודם לתגובת ישראל אמר גורם ישראלי במשרד ראש הממשלה ברשתNBC  האמריקאית, ש"ישראל תתייעץ עם כל השותפות שלה, אך בסופו של דבר זוהי החלטה שלה מה תהיה התגובה", כמו כן הוסיף אותו גורם ש"ישראל לא יכולה להרשות למתקפה כה גדולה לעבור ללא תגובה מסוג כלשהו – קטנה או גדולה. ההחלטה נתונה בידי קבינט המלחמה".

ליל האימה הביא את ההשפלה ההדדית בין שתי אויבות-העל לשיאים חדשים. איראן הצליחה לשגר 350 טילים לעבר ישראל, טילים שלא סטו ממטרתם, ובכך שיבשה את סדר היום והלילה של כל תושבי ישראל. עם שיגור הטיל האחרון הודיעה איראן לאו"ם ולעולם כולו שמבחינתה הנקמה הושלמה.

אולם במקביל, ישראל וקואליציית העמים שגייסה לצידה, ניצלו את ההתקפה לטובת ניסוי הכלים הגדול בעולם, והצליחו להשמיד את מרבית הטילים בדרך, ובכך להשפיל את איראן ששרפה מיליארדי דולרים בכמה שעות, פצעה אנושות ילדה מהפזורה הבדואית והסבה נזק קל בלבד לבסיס נבטים. ייתכן שהשלב הבא בפיתוח יהיה שיבוש מסלול הטילים, שכנראה קשה יותר להשתלט עליו. אני מניח שמוחות רבים בעולם ההרס ההדדי כבר שוקדים על הפיתוח הזה.

אני תוהה מה תועלת יש בהשפלה ההדדית הזו, שבה מיליוני אנשים בכל רחבי העולם צופים במתרחש, וחלקם חוששים מאוד שמא סוף העולם הגיע.

ראוי שישראל תשכיל להבין שגם היא הצליחה, יחד עם קואליציית הנגד-איראנית, להשפיל מעצמת סף-גרעינית, ושהרווחים הכלכליים מההשפלה יהיו אדירים. ראוי שבניגוד לאיראן, שמשקיעה את התל"ג שלה לטובת הרס עולמי, ישראל תשקיע את התל"ג שלה לטובת הצלת העולם על ידי מערכות הגנה כדוגמת החץ וכיפת ברזל, כך הכבוד של ישראל שנפגע בשבעה באוקטובר, ישוב לקדמותו ויאיר את פני המדינה.

נקמה עלולה להביא לתוצאות הרסניות ולדרדר את האזור כולו לחורבן. לדאבוננו, מקבלי ההחלטות, כולם, הם יוצאי החינוך המיליטריסטי, ולתפיסתם יש להשקיע מאמצים ומשאבים בכלי נשק שונים, ארמגדון והרס שרק מביאים על כולנו חורבן וכליה. עלינו להבין כי נקמה היא כלי לחלשים. החזקים יכולים לשלוט על יצריהם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. מקבלי ההחלטות, ולא רק הם, אינם יוצאי חינוך מיליטריסטי. למעשה אין בישראל ובוודאי לא בצה"ל חינוך מיליטריסטי. נהפוך הוא. אם היה אצלנו חינוך מיליטריסטי אוי ואבוי היה לאויבים שלנו. בסה"כ אנו שומרים על עצמנו ועל מדינתנו בהצלחה רבה. אם כדבריך האיראנים הושפלו – הרי שזה מעט מידי. אין כאן שאלה של נקמה (גם זה לא פסול) אלא הקמת כושר ההרתעה מחדש. זה בהחלט עובד. עובדה. החיזבאללה לא מעזים להעצים את התנכלויותיהם והחמאס בכלל ספג מכה נוראה גם אם עדיין נותרה לו מעט יכולת לתקוף. נכון. אנחנו חזקים. אבל גם יהיה נכון לא לשלוט על היצרים ולהמשיך להכות בחמאס עד שכוחו הצבאי ימוגר לחלוטין.

  1. קצת מוזר לשמוע שאין בארץ חינוך מיליטריסטי ושפה שנובעת מחינוך שכזה. כנראה שאת/ה או תייר או אזרח זר. שפה לא צריכה להתבטא רק במילים, אלא גם במעשים. על איזה כושר הרתעה אתה מדבר? אירגון שתכנן כיבוש חלקים מהארץ מורתע? ממה? מהתסרוקת של ביבי והקרחת של גלאנט? נכון, הושפלנו עד זוב דם על ידי 32000 חיילי חמאס, וכמה אלפי טילים על הצפון. שני אזורים ננטשו, וייקח זמן לשקמם. הרתעה לא תהייה כאן, בטח לא מול חמאס וחיזבאללה שבטוחים שטוב למות כשהיד.

 2. כמה שאתה צודק
  במקום להגיד: הפנקס פתוח והיד רושמת
  משחקים משחקים ואת המחיר עוד נשלם

  1. רק מנהיגים אמפתיים כמו לוי אשכול יכלו להגיד ולנהוג כך.

 3. כנראה אין לך עיניים או שאתה מתעלם מן המציאות.

 4. כדי להבין טוב יותר את הבעיה שאתה מעלה, יש לחזור למאמרים קודמים באתר העוסקים בהבדל בין תרבויות. במקרה הזה במה שקשור למושג ה"כבוד" שבתרבות המערבית הוא נחשב לפחות ערך אם לא נחות משהו (דיגניטי) שהפרט מייחס לעצמו ביחסיו החברתיים האינדיבידואלייים, בהשוואה לתפיסת הכבוד המאפיינת את המזרח (הונור) הקולקטיביסיטית, בה ערכו של אדם נקבע לפי התייחסות החברה אליו וזה מושלך לרמה הלאומית! הישראלים למשל פחות רגישים בהמעטה לחשיבות הכבוד במזרח תיכון הגורם לקשיים לא מעטים בניהול המשא ומתן עם שכניה ואנו גם נתקלים בבעיה הזו במגזר הערבי בישראל ראה תופעת "נקמת דם" למשל. גם בקירבנו יש הרואים. בסמלים לאומיים טרחה אם לא "ילדותיות" (דגל הוא בסהכ סמרטוט, ולא שווה למות מען אבנים" ומכאן אתה יכול להבין את חשיבות הנקמה כמאפיין תרבותי.
  הבעיה מחריפה במה שנוגע לאובדן עקרון ההרתעה שנחשב קריטי להישרדות המדינה באזור. אירועי 7 אוקטובר הם תוצאה של שחיקת עקרון ההרתעה עד דק, בדיוק מהטעם של זלזול והתעלמות בפגיעות ב"כבוד הלאומי" בצורה של אימוץ מדיניות "ההכלה", "שקט יענה בשקט" "איפוק זה כוח" ועוד, המתורגם עי הצד השני כחולשה המזמינה התקפה. כך שלא מדובר ב"נקמה" ככה סתם, אלא כמימד שיש להתחשב בו בהערכות סיכונים לאומיים גם אם זה גורם לך עווית במעיים.

 5. שייקה, אני מסכים, אבל איך ניתן לעשות זאת? לנטרל את האוייב מכל יכולת להילחם? התהדרנו שאנו מדינה מוקפת אויבים, ומסתבר שכנראה זה לא כל כך טוב. אולי הגיע הזמן לבחור בדרכים אחרות?

 6. אם היתה שמירה רצינית על הגדר , מה שקרה ב7 בואקטובר לא היה קורה.

 7. לפי מיטב זכרוני. בעשרות השנים הראשונות למדינת ישראל שנשלטה על ידי השמאל לא עברו בשתיקה על פעולות איבה אך לא השתמשו במונח נקמה ואף לא דברו על הרתעה. היו פשוט פעולות תגמול. מבצע קדש ומלחמת ששת הימים היו בעצם פעולות תגמול בהיקף גדול. רק לאחר מלחמת יום כיפור ירד האסימון למצרים ולירדן שרצוי לחתום על הסכם שלום עם ישראל, כנראה שעבדה פה ההרתעה. העובדה שעדיין אין לנו שלום עם סוריה ולבנון ועדיין מסוכסכים עם הפלסתינאים ועם איראן מראה שהרתעה, גמול או נקמה לא עוזרים אם אין בצד השני מישהו רציונלי. אז מה התועלת בנקמה שרק מתדלקת את הקונפליקט?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן