אירופה היא היעד הבא

הפסקת הלחימה בעזה – יתרונות, חסרונות והשלכות
תמונה של גדעון
ד"ר גדעון שניר

ניסיון העבר מלמד שישראל מתקשה להתמודד עם מלחמות ארוכות. אומנם יש שיאמרו שאף על פי שישראל מתמודדת כבר מאה שנה עם טרור ערבי ועימותים צבאיים ברמות שונות, היא לא רק שורדת, אלא אף מתפתחת ומתעצמת, אך מאז מלחמת ששת הימים – ישראל לא ממש ניצחה באף אחת מההתנגשויות המלחמתיות.

היום, חצי שנה לאחר שבעה אוקטובר, יש להודות שקיים ספק רב האם ישראל תשיג באופן מלא את מטרות המלחמה שהממשלה הציבה לעצמה – חיסול שלטון ומשטר חמאס, השמדת יכולותיו הצבאיות, שחרור כל החטופים והשבת כל השבויים והחללים לביתם.

אויבינו נסמכו על תיאוריית "קורי העכביש", שלפיה מדינת ישראל תתפורר מבפנים נוכח עוצמת ההתקפה מעזה ותמיכת ארגוני הטרור המקיפים אותה, כולל ערביי ישראל, והם הופתעו מההתגייסות המיידית של כל חיילי המילואים ששמו את המחלוקות הפוליטיות בצד. אולם הנחישות, העוז וחירוף הנפש מעוררי ההשראה שמפגינים חיילי הסדיר והמילואים אינם מביאים את תמונת הניצחון המיוחלת.

ועל כן, חרף תחושת האכזבה והעלבון הלאומי המתלווים לקושי בהשגת תמונת הניצחון, ישנם רבים המעזים להעלות על דל שפתותיהם את הנכונות לקבל את מתווה חמאס הדורש את הפסקת הלחימה ברצועה. לטענתם, רק הפסקת אש תאפשר להציל את יתרת החטופים, וישראל תוכל להשמיד את חמאס בעתיד. לפי המתווה של חמאס צה"ל יפנה את כל כוחותיו מהרצועה, ויתבצעו חילופי כל החטופים, השבויים והגופות משני הצדדים. בפועל חמאס ישוב לשלוט בעזה, העולם יפנה מיליארדים לשיקום הרצועה, ישראל תציב חיילים לשמור על קו תפר מורחב, ציר פילדלפי יהיה בפיקוח כוחות זרים, ותתאפשר חזרה ליישובי העוטף.

יתרונות הפסקת הלחימה ברצועה ברורים למדי: הפסקת שפיכת דמם של החיילים במלחמה שאינה משיגה אף אחד מיעדיה; הפניית המאמץ הצבאי אל האויב מצפון, כדי שתושבי הצפון יוכלו לשוב לבתיהם וששגרת החיים, בכל התחומים, תשוב למסלולה; בזירה הבין-לאומית אולי תדעך במשהו הטינה לישראל, ותפחת מעט ההסתה האנטישמית, יוסרו החרמות הכלכליים ואמברגו אספקת הנשק, ישובו הטיסות הזולות לחו"ל, והופעות זמרים זקנים בפארק הירקון.

מנגד, להפסקת הלחימה ברצועת עזה ישנם גם חסרונות: ערעור משמעותי נוסף של גורם ההרתעה בקרב אויבנו; סבירות גבוהה לחזרתם של מיליון אזרחים ישראלים לחיים בשגרת "צבע אדום" ולסבבי לחימה עונתיים עם עזה כפי שהיה בעשור האחרון; פגיעה קשה במאמץ לשקם את יישובי העוטף והצפון; חוסר עניין גובר מצד מדינות ערב לממש את "הסכמי אברהם", שכן הן היו נכונות להכיר במדינת ישראל משום שנחשבה למעצמה הצבאית החזקה ביותר במזרח התיכון נוכח האויב המשותף – איראן. כל זה לצד התובנה שספק רב מאוד אם ישראל תוכל לחדש את המלחמה בחמאס, בהיחלש המוטיבציה של צבא המילואים לשוב לשדה הקרב, שובה של הפלגנות האזרחית, היעדר אישור ותמיכת ארה"ב, והתנגדות מצד מדינות העולם והגופים הבין-לאומיים.

סבבי המלחמה הבאים יהיו קשים מקודמיהם. חמאס חש מנצח במלחמת שבעה אוקטובר הנוכחית, שהיא מבחינתו תחילת המאמץ הצבאי המחודש להשמדת מדינת היהודים ברוח דוקטרינת הג'יהאד הגלובלי. מיליציות הטרור שסביבנו מתחזקות, והן חדורות תקווה יותר מתמיד נוכח תחושת הניצחון ובמיוחד לנוכח הצלחתן לגייס את תמיכת רוב מדינות העולם באינטרס הלאומי הפלסטיני, האחראי הישיר להצלחתם בסבב הזה.

עם זאת, יש לקוות שישראל תלמד את לקחי "פעמיים מחדלי יום כיפור", תשיב את מרכיב ההרתעה שאבד על ידי התנערות מוחלטת ממדיניות ההכלה שאפיינה את מדיניות הביטחון בעשור האחרון, ותקפיד על הפגנת כוח מתמשך בלתי מתפשר בכל עימות צבאי אף הקל ביותר. יתרה מזו, על ישראל להתפקח מאשליות דו-קיום בשלום אמת עם הפלסטינים, כל עוד מערכות החינוך הפלסטיניות מעודדות את מלחמת הדת הג'יהדיסטית. ורק אז, אולי בעוד דור אחד או שניים, יחול שינוי של ממש במזרח התיכון וניתן יהיה לכונן שלום של אמת.

בזירה הבין-לאומית נכון לנו מאבק קשה לא פחות – עלינו לגרום למדינות המערב להכיר בכך שהמלחמה הזו היא הרבה יותר מאשר "סכסוך גבולות" בין ישראל והפלסטינים. ישראל היא הראשונה בקו החזית בהתמודדות על ההגמוניה העולמית בין המזרח המיליטנטי לבין המערב. אם יצליחו לעבור אותנו – אירופה היא היעד הבא.    

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. ניתוח ריאלי ושקול. ספק אם הממשלה הנוכחית מסוגלת לבלוע את הצפרדע הזאת.

 2. ככל שהאיסלם ומהגריהם יפגעו יותר באירופה ובארצות הברית, כך יותר מהם הארצות הנפגעות יבינו את המצב ויחזרו לצידנו

 3. עמוס
  עמוס
  אכן כל פועלת המחשבה המערבית ההגיונית, שבאיזה שהוא שלב אירופה תתעורר ותבין לזוועתה את הסכנה האורבת לה בשל הטעות הפטלית של פתיחת גבולותיה לפלישה המוסלמית. אמנם ניכרים סימנים לכךכאשר מפלגות לאומניות זוכות לתמיכה גוברת מצד חלקים הולכים וגדלים של האוכלוסייה. ממשלות כמו אנגליה דנמרק שבדיה ואחרות, בגלוי והן בחשאי מחפשות דרכים לגרש מהגרים חזרה לאפריקה ואסיה. בשלב זה ללא הצלחה יתרה עקב לחצי מפלגות השמאל הליבראליות פרוגרסיביות, ודווקא אותן ממשלות מפגינות עוינות בלתי נתפסת ברמה אנטישמית שלא היתה כדוגמתה מאז מלחמת העולם השנייה דווקא כלפי ישראל! וככול שתגבר מצוקת אירופה- ישראל היא זו שתואשם ותועלה על המוקד. התגובה של אירופה לאירועי 7 אוקטובר- היא הקדימון בלבד.

 4. הם לא היעד הבא. הם כבר מזמן יעד. הרבה מאוד אירופאים באירופה המערבית כבר נפגעו ונרצחו ע"י מהגרים איטלקיים קיצוניים

  1. שאול- אכן
   אמנם הרציחות ואונס צעירות פה ושם נעשים ענין של שגרה. אך הבעיה העיקרית היא היותם משפיע פוליטי ההולך ומתחזק ככול שהאוכלוסיה המוסלמית גדלה בקצב מסחרר, בעוד האוכלוסיה האירופאית המקורית הולכת ומתכווצת. כבר היום מתחילות מפלגות לחזר אחר הקול המוסלמי, וממשלות נדרשות להתחשב בהם ובדרישותיהם לאוטונומיה חינוכית ותרבותית בתהליך קבלת החלטותיהם, ומי שמנסה לבלום את התהליך כמו שוויץ למשל- עם חוקים מונעים כרזות המואזין, או איסור סממנים דתיים וכיסוי הפנים בבתי הספר הציבוריים – מעורר מהומות בטענה לדיכוי חופש הפרט. תרבות אירופה כפי המוכר לנו בעידן הנוכחי- ישנה את פניו לחלוטין תוך דור אחד או שניים.

 5. צריך להישאר אנושיים, אבל מי שפוגע בדמוקרטיה ובאזרחיה ומסכם אותם צריך להיענש ברמה מרבית. אבל ממש. לגדוע כל תופעה של קיצוניות שבראש מטרותיה לכפות עצמה על אחרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן