העורף הוא מקור כוחנו

כשלים בהיערכות העורף האזרחי לחירום ב"חרבות ברזל"
תמונה של ד"ר ביצור
ד"ר אבי ביצור

מלחמת חרבות ברזל שנפתחה בשבת הארורה, שבעה באוקטובר 2023, חשפה שורת מחדלים וכשלים הן במערכות הצבאיות והביטחוניות, והן במערכת החירום האזרחית. נוכחנו, לצערנו, לדעת שישראל איננה מוכנה לשעת חירום. אדגיש כי נוסף על מצב של ירי טילים, פיגועים או מלחמה, ישראל גם איננה ערוכה למגוון אירועי קיצון בתחום ההגנה האזרחית, וכוונתי לרעידות אדמה, לאירועי חומ"ס (חומרים מסוכנים) או למגיפה המונית כדוגמת הקורונה. במאמר זה אבחן ארבעה נושאים שבאו לידי ביטוי ביתר שאת במלחמת חרבות ברזל ובאמצעותם אמחיש את טענתי.

הנושא הראשון, פינויים של כרבע מיליון אזרחים מעוטף עזה בדרום, ומיישובים בצפון המאוימים על ידי חיזבאללה. הפינוי התנהל ברשלנות וללא תוכנית מוסדרת, וזאת אף על פי שלישראל יש תוכנית פינוי לאומית – "מלון אורחים". מדאיגה מאוד גם העובדה שהתוכנית הלאומית הזו כמעט לא תורגלה. מנהרות הכרמל, למשל, תוכננו לפינוי תושבי הקריות, אבל איש מהם מעולם לא תרגל זאת.

הנושא השני, הירתמותו של ארגון זק"א למשימת פינוי אלפי הגופות מרחבי עוטף עזה. אין ספק שארגון המתנדבים הזה ביצע את משימותיו במסירות נפש ותוך קידוש השם. אבל יש להבין שזהו ארגון התנדבותי, שאנשיו עלולים לא להגיע ביום פקודה. אולי לא רבים יודעים, אבל לישראל יש רשות פינוי, סעד וחללים – פס"ח. רשות זו מעולם לא תפקדה ואף צומצמה לכמה עשרות אנשים חסרי ידע מינימלי במשימת פינוי המוני של גופות. אם פס"ח לא מתפקדת, אזי יש לקבוע בחוק את מעמדו של ארגון זק"א או לספחו לצה"ל.

הנושא השלישי, תפקודו של הגוף הבין-משרדי מל"ח – משק לשעת חירום. הגוף מופקד על הכנת מפעלים, שירותים ומוצרים חיוניים במשק, כמו בנזין, מזוט, סוכר, לחם ועוד, לשעת חירום. ועדת מל"ח העליונה כונסה לראשונה ביום ה-21 למלחמה וזאת משום שיושב הראש שלה הוא שר הביטחון. קראתם נכון, האיש העסוק ביותר בישראל בעת מלחמה עומד בראש ניהול המשק לשעת חירום. במשך שנים התריעו אנשי מקצוע, וביניהם אני, שהמבנה והארגון של מערכת הגנת העורף בנויה באופן שגוי, אולם איש לא הקשיב.

והנושא האחרון, ההתגייסות האזרחית המופלאה לעזור בשעת חירום, הן מצד אזרחים בודדים והן מצד ארגונים כדוגמת "אחים לנשק". אני מצדיע להתגייסות האזרחית הנרחבת הזאת, אולם אני שואל בכעס היכן ראשות החירום הלאומית – רח"ל, והיכן פיקוד העורף? מדוע אנו מסתמכים בשעת חירום על ארגוני מתנדבים?

הגיעה השעה להבין שעלינו להיערך אחרת לעיתות משבר וחירום, עלינו לחזק את חוסננו ולשמור על העורף האזרחי מכל משמר. מהעורף אנו יונקים את כוחנו וזה מקור עוצמתנו. לעולם לא עוד שבעה באוקטובר!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

42 תגובות

  1. לידיעתך ולידיעת כל המגיבים החובבנים וכמובן לד"ר ביצור הנכבד –
   ישראל היא המדינה הממוגנת ביותר בעולם כנגד מתקפות של כלי נשק מסוגים שונים שאויביה עלולים להפעיל כנגדה. ההגנה היא גם פסיבית – מיקלוט מסוגים שונים וגם אקטיבית – מכיפת ברזל וכל היתר, כולל "אפשרות התגובה השנייה" וכיו"ב. לראייה – כמעט אפס קרבנות בנפש בישראל למרות כל החימושים שהאויבים זורקים עליה. אם כוונת ד"ר ביצור לכוננות הנפשעת שמוסדות הביטחון ניהלו בשמחת תורה ולקראתה – הרי שהוא בוודאי צודק. אבל זו סאגה אחרת שנמשכת מבלפור ומלשכת ראש הממשלה. העורף האזרחי הוא לא בדיוק מקור כוחנו. בוודאי לא כמחצית מהציבור הערבי והחרדי. מקור כוחנו הוא בשכבת אוכלוסיה מסוימת שד"ר ביצור בוודאי מזהה אותה במדויק. נא לא להתבלבל.

 1. המאמרים של ד״ר ביצור מקצועיים ביותר תמיד מושקעים אחרי בדיקה לעומק
  יחד ננצח

 2. התמיכה האזרחית הנפלאה היא מקור כוחו של העורף. לא הממשלה שנכשלה לחלוטין. רק המתנדבים והאזרחים עושים הכל. תעודת עניות לממשלה.

 3. רואים את ההשקעה של דר ביצור שנעשתה בכדי להוציא את המאמר מדוייק

 4. כשאנו בודקים את מנעד האיומים על ישראל ועל עורפה האזרחי ברור שרק מבנה ארגון ומיצוי של כל יכולות החוסן של עורפנו האזרחי יעמדו מול האיומים

 5. לזקנים שבינינו זכור מן הסתם, שאת המפרט לפעולה של כל ארגון שד"ר ביצור התיחס אליו, כתב מן הסתם אפרים קישון.
  הפרטץ' כדרך חיים, הג'ינג'י עם המפתח, הנוכלות של ארבינקא ושאר הדמויות המיצגות שהוא פשוט העתיק מהמציאות, הם הקנבס שעליו נכתבו הנוהלים של המדינה הצעירה להמשך קיומה. אומת הסטארטאפ, רק חזקה את הדרך הזו, תחת המסווה של הצלחה.
  ד"ר ביצור אומר את הדברים הנכונים. חוששני, שבכל עדת המחליטנים, אין אוזן אחת שכרויה לשמוע את דבריו. השאלה היא האם אפשר לשנות את המגמה, או ש"מנה מנה תקל ופרסין", כבר כתוב על הקיר?

 6. אכן הארגונים החברתיים פעלי ועודנם פועלים ללא לאות. ישר כוח ד"ר ביצור.

 7. העורף הוא לא החולשה שלנו בגלל השנאה שמתפתחת בין קבוצות פוליטיות וחברתיות?

 8. מחדלי הכנת העורף מקבילים למחדל התצפיתניות מחדל הבלונים
  8200 ופספוסיה
  וראש אמן הלא אמין

 9. מדהים עד כמה המדינה שלנו אינה מוכנה לדבר
  כאילו ויש צורך להקים אותה מחדש

 10. ואם העורף חכם הוא לא יבחר בבחירות הבאות את מי שלא מתייחס אליו

 11. העורך האזרחי הוא המהות והתמצית של כל מה שהצבא וההנהגה ערוכים למענו ומגינים עליו-לא יכול להיות שבזה כשלנו

 12. החוסן ימדדו אם וכאשר חס וחלילה אלפי טילים יפלו בתל אביב וחיפה למשל. לאן יפנו את התושבים? לעזה?

 13. המחדל בעורף כפוף לנושא הסמוך וחוסר אימון תרגול ומוכנות למצבים שונים

 14. הכותב המקצוען מומחה לזיקנה והגנת העורף והעובדות האלו מזינות את המאמר

 15. אבל בסך הכל אני מתרשם שרוב העם מקבל את המצב די באדישות, מדשדשים ועוד יום עובר ולא ברור מה מחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן