הסבלנות מן אללה

הניצחון מובטח לבעלי היכולת לסבול
תמונה סמלית
סבלנות לכידות ניצחון

שני מתאגרפים המשתדלים להכריע את היריב אינם יכולים להסתפק במתקפת מהלומות נגדית, אלא על כל אחד מהם לחשב את יתרות האנרגיה העומדות לרשותו ולדעת להשתמש בהן ביעילות עד סוף המערכה. לעיתים קרובות התבוסה של אחד הצדדים נובעת לא רק מכך שלא היה מספיק התקפי, אלא מכך שכוחותיו לא עמדו לו עד לסיום המשחק. כך גם בתחרויות ריצה למרחקים ארוכים, המחייבות כלכלת אנרגיות חכמה, קודם כול כדי להגיע לקו הגמר ורק לאחר מכן בתוצאה הרצויה.

אויבי ישראל פועלים נגדנו מתוך הנחה שכלכלת האנרגיות שלהם טובה משלנו. הם מוכנים להקריב יותר מחבלים מכוחותיהם, יותר אזרחים בסביבתם, יותר נכסים כלכליים של המדינה שבה הם פועלים ובעיקר יותר זמן. להנחת עבודה זאת יש כמובן צד שני: ישראל איננה בנויה למלחמות ארוכות, איננה מסוגלת לעמוד בקורבנות רבים, איננה סובלת חטיפת אזרחיה, איננה עומדת בהרעה כלכלית חריפה, איננה עומדת בלחצים בין-לאומיים ואיננה מסוגלת להחזיק מלחמה לאורך זמן. כל ההנחות האלה עומדות כעת למבחן המציאות. במלחמה הזאת ינצח הצד היודע לסבול יותר ולאורך זמן. אם נדע להפנים זאת, סיכויי ההצלחה שלנו יגברו.

המזרחן ד"ר מוטי קידר מפרש לנו פתגם ערבי ידוע, שמקובל בדרך כלל לתרגמו כך: "אללה עם בעלי הסבלנות" (إن الله مع الصابرين). לשיטתו, יש לתרגם זאת "אללה עם בעלי היכולת לסבול". לענייננו, שתי הגרסאות מאלפות. סבלנות כנגד סיפוקים מיידיים וניצחונות מפוארים או למצער יכולת לסבול לאורך זמן עד לניצחון המיוחל. מדינת ישראל נמצאת כעת בעיצומה של המלחמה הארוכה ביותר בתולדותיה, שסופה מי ישורנו. מלחמה ארוכה שכזאת מחייבת את החברה הישראלית למידת חוסן חברתי שלא ידענו כמותה בעבר. אנו מנוסים במלחמות רבות אך איננו מנוסים במלחמות ארוכות. עד כה הוכיחה החברה הישראלית עמידות יוצאת דופן. ההתגייסות המרשימה של האזרחים למען המאמץ המלחמתי הפתיעה לטובה. המעבר החד, מהמחלוקת ההרסנית שהייתה עד ל-6 באוקטובר להתגבשות מיידית ביום המחרת, מלמד משהו על חוסנה של החברה הישראלית. עם זאת, מלחמת התשה תובעת מאיתנו הרבה יותר. ככל שהמלחמה מתמשכת והאיום המיידי פוחת, אנו שומעים יותר ויותר ספקות בדבר נחיצות המלחמה, בדבר אופן התנהלותה ובדבר סיומה הקרוב ללא השגת כל מטרותיה. אנו שומעים דרישות, אמנם לגיטימיות, של משרתי המילואים, של בעלי עסקים, של פליטים שגלו מביתם ועוד כיוצא באלה. אנו גם עדים לחזרתה המפוארת של הפוליטיקה הקטנה וכתוצאה מכך לתחושת מיאוס מצד העם כלפיה. כל התהליכים האלה מכלים את מאגרי האנרגיות שלנו ומכרסמים ביכולת שלנו לסבול את המלחמה לאורך זמן.

המלחמה הזאת, יותר מקודמותיה, היא מלחמת הסבלנות. מאחר שהחברה הישראלית איננה מורגלת במלחמות שכאלה, עליה להתחנך להתאזר בסבלנות. ההישגים הצבאיים, שתפקידם בין השאר לתחזק את רמת הסבלנות של החברה, מתמהמהים. קבינט המלחמה חוזר ומתריע כי פנינו למלחמה ארוכה ביותר. חלקים ממנה לא ידועים לנו כעת ואף אינם בשליטתנו. הנאצים הפלסטינים של עזה חזקים מכפי שתיארנו לעצמנו והלחצים שמפעילה עלינו הפטרונית שלנו אמריקה מאטים את קצב המלחמה וזורעים בנו ספקות גדולים. בצפון, פושעי חִזֶּב-זְבַּאלֵה (זו לא טעות) מרתקים כחצי מצה"ל, הנמנע מפעולה גדולה שתביא למלחמה כוללת. המיליציות האיראניות בתימן, בעיראק ובסוריה מטרידות את ישראל, והיא מגיבה באופן חלקי ונקודתי בלבד. ביהודה ושומרון אנו עדים למלחמה זוּטַרְתָּא עם פוטנציאל נפיץ ביותר. אין לנו ערובה שבמצב עניינים מסוים לא נחווה שוב התקוממות מצד ערביי ישראל כפי שהייתה ב"שומר חומות". ישנו מתכון אחד בלבד שבאמצעותו נקדם את פני הרעה המתרגשת עלינו בימים אלה והוא תלוי בהתנהגות החברתית שלנו בלבד: אורך רוח, סבלנות, סובלנות, לכידות חברתית ומיקוד במשימה העיקרית, להביס את הקמים עלינו. כדי להשיג זאת עלינו להשהות ולהשעות את כל המלחמות הפנימיות ולהפגין חוסן חברתי ורמת לכידות גבוהה לאורך זמן. על קבינט המלחמה וממשלת ישראל להוות המופת להתנהגות ציבורית כזאת ובעניין זה יש למנהיגינו עבודה רבה לעשות. יהי רצון שנשכיל לדעת להנהיג את עצמנו בדרך זו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. כנראה שאתה צודק לגבי המצב הרצוי. בפועל, המדינה שלנו ממש לא ערוכה להתמשכות כזאת. משום בחינה.

 2. יפה ונכון כתבת על ימים קשים אלה. והלוואי ויהיה עמנו מידת סבלנות רצויה להשרדות החברה והעם.

 3. מסכים שלכל דבר יש מחיר
  אבל אם הוא יקר מידי
  אז מה הועילו חכמים בתקנתם?

 4. הכותרת שלך מטעה
  לא די בנכונות לסבול
  אפשר לנצח בשל גורמים אחרים
  למשל: חכמה, יעילות, מוכנות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן